Србија

Страдање у име народа

Панчево – На улазу у Народни музеј Панчева гласачко место са „ћоравом” кутијом и препознатљивом иконографијом послератних избора – петокрака, срп и чекић, пароле, ћилими, Брозова слика… Лево, кафана „Европа”, место потказивања Панчеваца, прва галерија претворена у место зборовања, а у лагумима времешног здања низови страдалих иза логорске жице, чизме неког од њих… Ходник удара на истражну собу Озне. На столу документа о раду службе, записници, упаљена лампа…

На мултимедијалној изложби „У име народа”, о послератном времену и страдању жртава комунистичког прогона, представљени су аудио и видео записи, документарне покретне слике, а уследили су и позиви на трибине и дијалог. Аутор пројекта, историчар др Срђан Цветковић, научни сарадник Института за савремену историју, родом Доловац и панчевачки ђак, приредио је изложбу коју је за годину дана видело око 50.000 људи. „Основна нит пројекта је да се у најважнијим државним институцијама на модеран начин проговори о тешкој теми. О табуима као што је ликвидација такозваних народних непријатеља без икаквог суђења, о монтираним политичким процесима и мучењима на Голом отоку и другим логорима и затворима. Ту су драгоцена сведочења обичних људи, пресуде гулазима у послератном Панчеву, Банату. О томе никада нико није направио изложбу, а скорашњи злочини и ратови потиснули су сећања. Пројекат намеће и подстиче разговор и суочавање са тоталитарним наслеђем, како би се дијалогом превазишле тако тешке теме. Када седам деценија не говорите о неким стварима, оне се претварају у вишак страсти”, каже Цветковић.

Изложба „У име народа” је настала деценијским истраживањем. Различитим медијима, личним предметима страдалих и сведочанствима савременика и потомака прераста уобичајене музејске поставке. Слика време култа личности, принудног откупа, послератних избора, укидања верских права и прогона свештенства, ликвидација. „Она буди и нуди истину која је незадржива. Пратим је и видим да би људи волели да знају више о истини и о прошлости. То што се дешавало јако је ружно и јако тужно, али је важно да сазнамо што више и да се то никада не понови. Изложба је била и у Паризу и реакције су исте. Много људи, баш као и овде, готово ништа о томе није знало јер је било прикривено, али са тим морамо да се суочимо. Овом изложбом назире се светлост, а тамо је Србија”, рекла је принцеза Јелисавета Карађорђевић на отварању изложбе у Панчеву.

Наредних месец дана сваког четвртка и петка, посетиоци Народног музеја у Панчеву моћи ће да уз стручно вођење самог аутора прођу поставку, а биће приређено низ трибина и пројекција документарног филмског материјала.

Олга Јанковић, Политика

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!