Безбедност

СТРУЧЊАК ДО СТРУЧЊАКА: У врху српске полиције угоститељи, агрономи, тренери и менаџери!

БЕОГРАД – На руководећим позицијама у МУП Србије, али и у окружењу министра полиције Небојше Стефановића налазе се бројни кадрови са завршеним приватним факултетима и вишим школама и са дипломама тренера, менаџера, туристичких водича, па чак и агронома!

Највише их има у Управи криминалистичке полиције, Служби за борбу против организованог криминала, Дирекцији полиције, Управи за обезбеђење, а посебно у Полицијској управи за град Београд, открива Курир.

Накарадни систем

– Ради се углавном о факултетима и вишим школама у чијем наставном програму не постоји ниједан предмет који обрађује област безбедности. Дакле, на тим факултетима с којих долазе не изучавају се криминалистика, тероризам и борба против тероризма, сузбијање организованог криминала, обавештајни рад – причају саговорници Курира, искусни и образовани оперативци, који, како кажу, не могу више да трпе овакво стање у МУП.

– С друге стране, држава сваке године школује одређени број безбедњака, а они притом не могу да се запосле јер на њихова места преко дебелих веза долазе тренери, туристички водичи, агрономи, менаџери. Тако долазимо до апсурда да свако ко заврши било који факултет не само што може да се запосли у полицији већ може да постане и генерал иако никад није изучавао безбедност – кажу ови припадници МУП.

Они објашњавају да се доласком Стефановића масовно запошљавају подобни људи који су завршили приватне факултете.

– Тако испада да они воде рачуна о безбедности грађана и заштити њихове личне имовине – кажу они и откривају да је сада популарно завршавати основне студије уписивањем мастера на Факултету безбедности, Факултету политичких наука или Полицијској академији!

– Припадник МУП заврши, на пример, приватни факултет, смер за менаџмент или туристички смер за водича. Е онда са тим завршеним основним студијама уписује специјализацију на тему безбедности! Ако погледате наставни план и програм тих факултета, видећете да не постоји ниједан предмет из система безбедносних наука. Зато се с правом поставља питање министру Стефановићу на основу којег знања одређени припадници МУП брину о безбедности грађана и заштити земље – коментаришу саговорници Курира.

Све мање образованих

Иначе, према незваничној статистици, у МУП је све мање високообразованих људи који су дипломе стекли на факултетима који највише одговарају систему рада у полицији. То су Војна и Полицијска академија, Висока школа унутрашњих послова, Правни факултет, Факултет безбедности…

Курир

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

  1. Sve je to ok ali ima tu i druga strana medalje! Takođe te fakultete završavaju i ljudi koiji su zaposleni u policiji po 10-15 i više godina, s tim što takvim ljudima koji imaju velikog iskustva u bezbednosti takav fakultet treba samo radi daljeg napredovanja jer na drugi način ne može da se napreduje. Džaba završiti pravni ili akademiju i biti postavljen na rukovodeće mesto kada u realnom svetu i situaciji nemaš nikakvo iskustvo. Ono što ja hoću da kažem je da džaba svaka škola ako ne znaš da radiš svoj posao, praksa i teorija su kao nebo i zemlja, hvala…

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!