Хроника

Како се Зорана Михајловић спремала да из буџета Србије отме 160.000.000 евра вредну имовину

Државну земљу хтела је да подведе под ПКБ и да онда приватизују ПКБ који је у власништву Београда. Ова кривична пријава која из разлога безбедности није потписана јасно “оцртава” како је Зорана Михајловић, по моделу “Златибора” то хтела да уради!

ВИШЕМ ЈАВНОМ ТУЖИЛАШТВУ У БЕОГРАДУ

На основу чл. 280 и 281 Законика о кривичном поступку, подносим

К Р И В И Ч Н У П Р И Ј АВ У

Против:

НН лица на одговорним службеним положајима у републичким органима, институцијама и другим телима и органима локалне управе, која су у својству одговорних лица учествовала у свим фазама поступка уписа права приватне својине на земљишту у државној својини, у корист „ПКБ корпорација“ а.д. Београд, из Београда, Падинска скела, Индустријско насеље бб,

З Б О Г Т О Г А

што постоји основана сумња да су у поступцима уписа права приватне својине на земљишту у државној својини, у корист „ПКБ корпорација“ а.д. Београд, искоришћавањем свог службеног положаја или овлашћења, прекорачењем граница свог службеног овлашћења или невршењем своје службене дужности, себи или другом физичком или правном лицу прибавили корист, другом нанели штету и теже повредили права другог, тако што су поступали супротно важећим прописима, супротно поступку приватизације друштвеног и јавног капитала и имовине, на основу ЗАКОНА О ПРИВАТИЗАЦИЈИ („Сл. Гласник РС“, бр. 83/2014 и 46/2015) и супротно другим законским и подзаконским актима којима је утврђен начин и поступак својинске трансформације, чиме су нанели материјалну штету широких размера Републици Србији и њеним грађанима,

– чиме су извршили кривично дело злоупотребе службеног положаја из члана 359 став 1 и став 2 и 3 у вези са ставом 1 Кривичног Законика Републике Србије, у продуженом трајању.

О б р а з л о ж е њ е

Током поступка уписа права приватне својине на земљишту у државној својини, у корист „ПКБ корпорација“ а.д. Београд, приметили смо да је државна имовина велике вредности незаконито отуђена, а да надлежни у институцијама система нису предузимали законима прописане мере у циљу заштите државне имовине, а таквим поступањем је практично нанета ненадокнадива штета Републици Србији, као и њеним грађанима – пореским обвезницима.
Сматрамо да сте надлежни да испитате бројне незаконитости у отуђивању ове имовине из државног власништва, утврдите мотиве бројних незаконитости, а овом приликом истичемо следеће:

Привредно друштво „ПКБ корпорација“ а.д. Београд, из Београда, поднело је захтев за упис приватне својине на земљишту у корист „ПКБ корпорација“ а.д. Београд, на територији катастарских општина Борча, Овча, Ковилово, Бесни Фок, Лепушница и Комарева хумка. По основу поднетих захтева у Служби за катастар непокретности Палилула формирани су предмети који се воде под бројевима: 952-02-4-486/2015, 952-02-4-487/2015, 952-02-4-488/2015, 952-02-4-489/2015, 952-02-4-490/2015 и 952-02-4-491/2015. По истом основу су поднети захтеви за упис приватне својине на земљишту у корист „ПКБ корпорација“ а.д. Београд, и у Служби за катастар непокретности Сурчин. Ради се о земљишту укупне површине од 15.000 – 17.000 хектара, на коме је извршен упис приватне својине на земљишту у корист „ПКБ корпорација“ а.д. Београд.

Упис права приватне својине односи се на пољопривредно, градско грађевинско, шумско земљиште, водно земљиште, и водне објекте који су уписани у листовима непокретности који се налазе у списима наведених предмета. Највећи део земљишта је пољопривредно земљиште у државној својини чији је корисник ПКБ а.д.

Служба за катастар непокретности Палилула је у свим горе наведеним предметима донела решења којима се одбија захтев „ПКБ корпорација“ а.д. Београд, из Београда, за упис приватне својине на земљишту у корист „ПКБ корпорација“ а.д. Београд, као неоснован.

„ПКБ корпорација“ а.д. Београд, из Београда, поднела је више захтева за упис приватне својине на пољопривредном земљишту, градско грађевинском земљишту, шумском земљишту, водном земљишту, и водним објектима у својини Републике Србије, а на основу споразума о уделу државне својине у средствима која користи ПКБ а.д., споразума закљученог између Републике Србије, Града Београда, Републичке дирекције за имовину Републике Србије и ПКБ а.д., и уговора о поклону акција издаваоца ПКБ а.д., Граду Београду, закључен између Републике Србије и Града Београда.

Према горе наведеним исправама утврђено је да је Република Србија власник 99,755% акцијског капитала „ПКБ корпорација“ а.д. Београд, и да су та средства у државној својини као и да је Република Србија свој фонд акција поклонила Граду Београду.
Према члану 72. Закона о пољопривредном земљишту, пољопривредно земљиште у државној својини не може се отуђивати.
Према члану 10. став 1. Закона о јавној својини („Сл. гласник РС“ бр. 72/2011, 88/2013 и 105/2014) добра од општег интереса у јавној својини, у смислу овог закона, су ствари које су законом одређене као добра од општег интереса (пољопривредно земљиште, шуме и шумско земљиште, водно земљиште, водни објекти, заштићена природна добра, културна добра и др.), због чега уживају посебну заштиту.

Према члану 10. став 2. Закона о јавној својини („Сл. гласник РС“ бр. 72/2011, 88/2013 и 105/2014) добрима у општој употреби у јавној својини, у смислу овог закона, сматрају се оне ствари које су због своје природе намењене коришћењу свих и које су као такве одређене законом (јавни путеви, јавне пруге, мост и тунел на јавном путу, прузи или улици, улице, тргови, јавни паркови, гранични прелази и др.).

Према члану 42. Закона о јавној својини Република Србија, аутономна покрајина и јединица локалне самоуправе могу улагати у капитал јавних предузећа и друштава капитала која обављају делатност од општег интереса:

1) новац и хартије од вредности;
2) право својине на стварима у јавној својини, изузев природних богатстава, добара у општој употреби, мрежа које могу бити искључиво у јавној својини и других непокретности које могу бити искључиво у јавној својини;
3) друга имовинска права која се по општим прописима могу уложити у капитал.

Вредност ствари и права из става 1. овог члана процењује се на начин утврђен законом којим се уређује правни положај привредних друштава.

По основу улагања носиоци јавне својине стичу акције, односно уделе, а унети улози су својина јавног предузећа или друштва капитала.

Према члану 43. Закона о јавној својини Република Србија, аутономна покрајина и јединица локалне самоуправе могу у капитал друштава капитала која не обављају делатност од општег интереса улагати:

1) новац и хартије од вредности;
2) право својине на стварима у јавној својини, изузев природних богатстава, добара од општег интереса (укључујући и мреже) и добара у општој употреби;
3) друга имовинска права која се по општим прописима могу уложити у капитал.

Вредност ствари и права из става 1. овог члана процењује се на начин утврђен законом којим се уређује правни положај привредних друштава.

Унети улози у имовину друштва капитала својина су тог друштва.
По основу улагања носиоци јавне својине стичу акције, односно уделе.

Према члану 45. Закона о јавној својини јавно предузеће и друштво капитала чији је оснивач, односно члан Република Србија, аутономна покрајина или јединица локалне самоуправе, које на дан ступања на снагу овог закона има право коришћења на непокретностима у државној својини, које чини део или укупан капитал тих правних лица стиче право својине на тим непокретностима сагласно одредбама чл. 42, 43. и 72. овог закона.

Према члану 2. став 1. Закона о јавним предузећима (Сл. гласник РС број 119/2012 и његове измене и допуне) делатности од општег интереса, у смислу овог закона, јесу делатности које су као такве одређене законом у области: производње, преноса и дистрибуције електричне енергије; производње и прераде угља; истраживања, производње, прераде, транспорта и дистрибуције нафте и природног и течног гаса; промета нафте и нафтних деривата; железничког, поштанског и ваздушног саобраћаја; телекомуникација; издавања службеног гласила Републике Србије; издавања уџбеника; управљања нуклеарним објектима, коришћења, управљања, заштите и унапређивања добара од општег интереса (воде, путеви, минералне сировине, шуме, пловне реке, језера, обале, бање, дивљач, заштићена подручја), производња, промет и превоз наоружања и војне опреме, управљања отпадом, као и комуналне делатности.

Обзиром на горе наведене законске одредбе Република Србија није могла као оснивачки капитал у „ПКБ корпорација“ а.д. Београд, унети пољопривредно и водно земљиште у државној својини тако да исто постане својина ПКБ као друштва капитала.
Ово из разлога што су пољопривредно и водно земљиште добра од општег интереса која се према члану 42. Закона о јавној својини могу улагати у капитал друштава капитала али само у она друштва капитала која се баве делатношћу од општег интереса.

Како се „ПКБ корпорација“ а.д. Београд, бави пољопривредном и прехрамбеном производњом која не представља делатност од општег интереса, према цитираном члану 2. став 1. Закона о јавним предузећима, то није у складу са законом унос пољопривредног, шумског и водног земљишта у капитал „ПКБ корпорација“ а.д. Београд, у смислу одредби члана 42. Закона о јавној својини.

„ПКБ корпорација“ а.д. Београд, спада у ред правних лица, односно привредних друштава која се баве делатношту која није од општег интереса у која се према члану 43. став 1. тачка 2. Закона о јавној својини не могу уносити као оснивачки капитал добра од општег интереса.

Такође, предметним пољопривредним земљиштем у државној својини управља Министарство надлежно за пољопривреду, а у складу са чланом 94. став 1. Закона о пољопривредном земљишту (Сл. гласник РС број 62/06 и његове измене и допуне) према којем даном ступања на снагу овог закона пољопривредно земљиште у државној својини преноси се на управљање Министарству до доношења одлуке о давању у закуп тог земљишта.

Правном лицу које је на дан ступања на снагу овог закона имало право коришћења пољопривредног земљишта у државној својини, то право престаје даном истека рока одређеног уговором о давању на коришћење тог земљишта, даном доношења одлуке о давању у закуп тог земљишта, односно даном отуђења тог земљишта (члан 94. став 2.).

Правно лице из става 2. овог члана дужно је да у року од 15 дана од дана престанка права коришћења, пољопривредно земљиште у државној својини пренесе у државину Министарству, односно закупцу или купцу (члан 94. став 3).
У погледу грађевинског земљишта такође нема основа за упис својине на истом у корист „ПКБ корпорација“ а.д. Београд, а сходно одредбама Закона о планирању и изградњи (Сл. гласник РС број 72/09 и његове измене и допуне).
У погледу грађевинског земљишта, према члану 44. Закона о јавној својини право својине на грађевинском земљишту у јавној својини може се улагати у капитал јавног предузећа и друштва капитала, у складу са законом којим се уређује грађевинско земљиште.

У капитал јавног предузећа и друштава капитала основаних од Републике Србије, аутономне покрајине, односно јединице локалне самоуправе може се улагати право својине на изграђеном грађевинском земљишту на коме су изграђени објекти који се по овом закону улажу у капитал тих правних лица.

Право својине на неизграђеном грађевинском земљишту може бити уложено у капитал јавног предузећа и друштава капитала основаних од Републике Србије, аутономне покрајине, односно јединице локалне самоуправе, уколико је то неопходно за обављање делатности ради које је то предузеће, односно друштво основано и да је сврха коришћења због које се земљиште улаже у складу са наменом предвиђеном важећим планским актом.

Јавно предузеће и друштво капитала из става 2. овог члана које стекне својину на грађевинском земљишту по одредбама овог члана, као и по основу члана 82. овог закона, не може отуђити то земљиште, нити га дати у дугорочни закуп, без претходне сагласности оснивача тог јавног предузећа, односно тог друштва капитала, с тим што се отуђење, односно давање у дугорочни закуп врши по поступку за отуђење, односно давање у закуп грађевинског земљишта у јавној својини, прописаном законом којим се уређује грађевинско земљиште.

Акт о отуђењу, односно давању у дугорочни закуп грађевинског земљишта супротно ставу 4. овог члана ништав је.
Према члану 99. Закона о планирању и изградњи отуђење неизграђеног грађевинског земљишта у јавној својини спроводи се јавним надметањем или прикупљањем понуда јавним огласом, по тржишним условима, у складу са овим законом.
Отуђење грађевинског земљишта из става 1. овог члана, када је власник грађевинског земљишта у јавној својини Република Србија, спроводи Републичка дирекција за имовину Републике Србије, односно надлежни орган аутономне покрајине, када је власник грађевинског земљишта у јавној својини аутономна покрајина. Отуђење грађевинског земљишта, када је власник грађевинског земљишта у јавној својини јединица локалне самоуправе спроводи јединица локалне самоуправе, односно лице из члана 94. став 2. овог закона.

Под отуђењем грађевинског земљишта сматра се и размена непокретности. У случају размене између власника грађевинског земљишта у јавној, задружној и приватној својини, не спроводи се поступак јавног надметања ни прикупљања понуда јавним огласом, имајући у виду правну природу института размене. Предмет размене може бити изграђено и неизграђено грађевинско земљиште.

Услове, начин и поступак размене непокретности утврђује Влада.

Према члану 102. став 5. Закона о планирању и изградњи правним лицима чији је оснивач Република Србија, аутономна покрајина, односно јединица локалне самоуправе, која су уписана као носиоци права коришћења на неизграђеном и изграђеном земљишту у државној својини у јавној књизи о евиденцији непокретности и правима на њима, дана 11. септембра 2009. године, као даном ступања на снагу Закона о планирању и изградњи, престаје право коришћења на тим непокретностима и прелази у право јавне својине оснивача, без накнаде.

Под оснивачем из става 5. овог члана сматра се и члан једночланог привредног друштва или једини акционар у привредном друштву.

Према члану 102. став 1. право коришћења на грађевинском земљишту, претвара се у право својине, без накнаде (конверзија без накнаде).

Право својине из става 1. овог члана стиче се даном ступања на снагу овог закона, а упис права својине врши орган надлежан за послове државног премера и катастра, по службеној дужности.

Право својине на катастарској парцели уписује се у корист лица које је уписано као власник објекта, односно објеката који се налазе на тој парцели, односно у власништву лица које је уписано као носилац права коришћења на катастарској парцели на неизграђеном грађевинском земљишту, осим за лица из члана 102. став 9. овог закона.

Одредбе става 1. овог члана не примењују се на: 1) лица, носиоце права коришћења на грађевинском земљишту, која су била или јесу привредна друштва и друга правна лица на која су се примењивале одредбе закона којима се уређује приватизација, стечајни и извршни поступак, као и њихове правне следбенике; 2) лица носиоце права коришћења на неизграђеном

грађевинском земљишту у државној својини које је стечено ради изградње у складу са раније важећим законима којима је било уређено грађевинско земљиште до 13. маја 2013. године, или на основу одлуке надлежног органа; 3) лица, носиоце права коришћења на грађевинском земљишту, чији је положај одређен законом којим се уређује спорт, као и удружења; 4) друштвена предузећа, носиоце права коришћења на грађевинском земљишту; 5) лица, носиоце права коришћења на грађевинском земљишту, на која се примењују одредбе прописа Републике Србије и билатералних међународних уговора којима се уређује спровођење Анекса г Споразума о питањима сукцесије (“Службени лист СРЈ – Међународни уговори”, број 6/02). Право и услови за претварање права коришћења грађевинског земљишта у право својине за лица из става 9. овог члана уређују се посебним законом.

Обзиром на горе наведене одредбе није могућ упис права приватне својине у корист „ПКБ корпорација“ а.д. Београд, из разлога што се ради и привредном друштву на које се примењују одредбе о приватизацији у складу са Законом о приватизацији (Сл. гласник РС број 83/2014), а у вези са чланом 102. став 9. тачка 1. Закона о планирњу и изгрдњи.

Према члану 2. Закона о приватизацији (Сл. гласник РС број 83/2014) предмет приватизације је друштвени и јавни капитал. Јавни капитал је капитал Републике Србије, аутономне покрајине и јединице локалне самоуправе.

Услови за упис права својине на грађевинском земљишту по основу конверзије у корист лица обухваћена члано 102. став 9. Закона о планирању и изградњи биће прописани посебним законом (члан 102. став 10.)

Обзиром на све наведено првостепени орган (Служба за катастар непокретности Палилула), донео је одлуку да се сви поднети захтеви за упис приватне својине одбијају као неосновани применом одредби члана 89. став 2. и члана 126. став 2. Закона о државном премеру и катастру будући да приложене исправе не могу представљати подобан правни основ за упис права својине у корист „ПКБ корпорација“ а.д. Београд.

ДОКАЗ: Извршити увид у решења Службе за катастар непокретности Палилула број 952-02-4-486/2015, 952-02-4-487/2015, 952-02-4-488/2015, 952-02-4-489/2015, 952-02-4-490/2015 и 952-02-4-491/2015.

Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, решавајући по жалбама привредног друштва „ПКБ корпорација“ а.д. Београд, из Београда, изјављеним на решења Републичког геодетског завода – Службе за катастар непокретности Палилула, број: 952-02-4-486/2015, 952-02-4-487/2015, 952-02-4-488/2015, 952-02-4-489/2015, 952-02-4-490/2015 и 952-02-4-491/2015, донело је другостепена решења којима се поништавају сва решења донета у првом степену и дозвољава се упис приватне својине на земљишту у корист привредног друштва „ПКБ корпорација“ а.д. Београд, из Београда, са уделом 1/1.

ДОКАЗ: Решење Министарства грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, број 952-01-02882/2015-15 од 05.10.2015. године, као и увид у сва остала другостепена решења.

Сва другостепена решења су потписана од стране државног секретара Александре Дамњановић.

Убрзо после општепознате афере са земљиштем ПИК Златибор, имамо нову аферу са државним земљиштем и са истим актерима.

Имали смо и случај луке Београд, где није дозвољен упис приватне својине без правичне надокнаде на највреднијем неизграђеном градско грађевинском земљишту.

Сада у потпуно идентичном случају поступа се на потпуно другачији начин и дозвољава упис. Са каквим мотивима?
Хоће ли неко овом дрском безакоњу стати на пут и покажњавати одговорне?

Цитиране законске одредбе говоре у прилог изнетим констатацијама подносиоца пријаве у погледу чињеница да је велики број одговорних лица у надлежним институцијама поступао незаконито у поступцима уписа права приватне својине на земљишту у државној својини, у корист „ПКБ корпорација“ а.д. Београд. Очекујемо да утврдите која су то лица, испитате све околности, утврдите њихове мотиве, против тих лица покренете адекватне поступке и казните их по закону.
У уверењу да ће те испитати основаност и предузети законом прописане мере, за које сте надлежни, молимо да будемо обавештени о исходу поступка, као и да нас позовете у поступку испитивања пријаве, ради пружања потребних информација.

Прилози:
1) Решење Министарства грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, број 952-01-02882/2015-15 од 05.10.2015. године.
У Београду, дана: Подносилац пријаве:

Udruženje za borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

  1. Nista novo ovi nasi politicari skoro da se ne razlikuju. Nema neke sustinske razlike pozicija opozicija. Izgleda da imaju jedan zajednicki cilj da opljackaju i uniste svoju zemlju. To imj najveci uspeh, i nazalost uspevaju u tome.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!