Економија

Све више грађана у недозвољеном минусу

Само за месец дана број оних који уђу у недозвољени минус повећан за 25.000. Пословне банке постају све либералније при одобравању позајмица

САМО у последњих месец дана, број грађана који је, услед недостатка новца, био присиљен да свој текући рачун у банци оптерети преко дозвољеног износа позајмице, односно да уђе у такозвани црвени минус повећан је за 25.000!

Број текућих рачуна грађана с кашњењем у отплати дужим од два месеца, према подацима Кредитног бироа Удружења банака Србије, од почетка године повећан је чак за 12,6 одсто – са 236.877 на 266.823. Током јула, грађани су користили 4,4 милиона текућих рачуна, уз могућност коришћења позајмице у укупном износу од 43,7 милијарди динара.

Уколико уђу у недозвољени минус, а који, по правилу, почиње када им позајмица пређе износ једномесечне зараде, банке користе казнене камате, које достижу и до 80 одсто годишње, односно готово су дупло веће од камата које се примењују на дозвољено прекорачење.

 КАРТИЦЕ Број кредитних картица с кашњењем у отплати већим од два месеца, за првих седам месеци ове године је повећан за 2,5 одсто. На крају јула износ одобреног лимита по кредитним картицама био је око 80,28 милијарди динара, а искоришћено је било 45,93 одсто тог износа, односно око 36,88 милијарди динара. Камате на кредитне картице износе од 24 до 34 одсто годишње.

 Иначе, коришћење позајмица је најчешћи, али и најскупљи вид позајмљивања пара. Ипак, грађани га често користе. Камате на дозвољени минус крећу се од 27 до чак 40 одсто на годишњем нивоу.

Пословне банке све чешће грађанима одобравају право на коришћење дозвољеног минуса у износима знатно већим него раније. У неким банкама у Србији, позајмице по текућем рачуну данас су у износима од три, па и до шест просечних плата запослених клијената. Уколико се користи само дозвољени минус у висини једне плате, током целе године, банци се врати више до трећине узете позајмице, а главница остаје у пуном износу.

То значи да, уколико неко користи позајмицу од 40.000 динара, свих 12 месеци, годишње плати за камату око 14.000 динара, а банци, наравно, дугује и 40.000 динара основног дуга.

Како су зараде становништва све мање и нередовније, а многи остају и без посла, све теже су у стању да отплаћују своје обавезе. С друге стране, сваким даном закашњења у отплати обавеза по текућем рачуну, дугови се гомилају.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!