Хроника

Сведок: Чедомир Јовановић ишао у Шилерову пре и после побуне ЈСО

БЕОГРАД – Некадашњи припадник Јединице за Специјалне операције Саша Пејаковић испричао је данас у Специјалном суду да је 2001. године тадашњи шеф посланичке групе ДОС-а Чедомир Јовановић, кога је службено обезбеђивао, ишао у Шилерову улицу и пре и после побуне ЈСО у новембру те године.

Сведочећи на суђењу оптуженима за побуну ЈСО, Пејаковић је казао да је Јовановић посећивао шефа “земунског клана” Душана Спасојевића док је био у притвору Окружног затвора у Београду због отмице Мишковића.

Пејаковић је рекао да се слабо сећа догађаја у вези са “протестом ЈСО” због протека времена, као и да је он у то време радио у Одељењу ЈСО за обезбеђење личности, па је тако по налогу Државне безбедности чувао Јовановића, а касније је на молбу Јовановића постављен за обезбеђење Спасојевићу.

Тврдио је да га је Јовановић питао да ли би чувао “једног његовог пријатеља”, на шта је он одговорио потврдно уколико то има везе са послом ЈСО.

По договору Јовановића са тадашњим командантом ЈСО Душком Маричићем, Пејаковић је, како је испричао суду, почео да чува Спасојевића одмах по његовом изласку из притвора 2001.

Говорећи о Јовановићевић посетама Спасојевићу у притвору, Пејаковић је објаснио да је то закључио јер му је Спасојевић, када је почео да га чува, једном замерио што му је купио “фалш” цигарете.

“Прликом једне посете Јовановић ме је послао да купим бокс цигарета малборо”, рекао је Пејаковић који је одслужио казну од осам година затвора на коју је био осуђен због помагања у убиству премијера Зорана Ђинђића.

Он није могао са сигурношћу да одговори на питање да ли су Душан Спасојевић и тадашњи начелник ДБ-а за тајно праћење и прислушкивање Милорад Брацановић долазили у Кулу, али зна да су, како врди, Ђинђић и Јовановић долазили.

Одговарајући на питања Улемека, Пејаковић је рекао да је Јовановића возио у посету Спасојевићу у Шилеровој улици и појаснио да он није присуствовао састанцима већ да је чекао у гаражи.

Такође је навео да нема сазнања да је Улемек руководио побуном ЈСО а ни да ли је Спасојевић имао неку улогу у томе.

Према његовим речима, ЈСО је ступила у протест јер је негодовала због хапшења браће Бановић и њиховог изручења Хагу.

На питање адвоката оптужених сведок је рекао је да су се сведок сарадник тужилаштва Љубиша Буха Чуме и Чедомир Јовановић виђали у кући Драгољуба Марковића у Сурчину у којој је Јовановић једно време живео са породицом.

После Пејаковића, који је саслушан на предлог тужилаштва, на суђењу ће сведочити сведок сарадник Дејан Миленковић звани Багзи, некадашњи припадник “земунског клана”.

Осморица припадника расформиране Јединице за специјалне операције (ЈСО) оптужени су за оружану оружану побуну 2001. године.

Оптужени за побуну су бивши комаданти ЈСО Милорад Улемек, Звездан Јовановић и Душан Маричић, који у пожаревачком затвору издржавају максималне казне затвора због најтежих кривичних дела, међу којима је и убиство премијера Зорана Ђинђића.

Оптужени су и Веселин Лечић, Драгослав Крсмановић, Драгиша Радић, Владимир Поцић и Мића Петраковић који се бране са слободе. Оптуженима се ставља се на терет извршење кривичног дела оружана побуна из тада важећег Кривичног закона СРЈ. У оптужници се наводи да је од 9. до 17. новембра 2001. године ЈСО отказала послушност команди, повукла своје припаднике у центар у Кули, прекинула комуникације с командом и у више наврата одбила захтеве начелника ресора, министра унутрашњих послова и премијера Зорана Ђинђића, да прекине са побуном.

Истовремено, оперативни део Јединице борбеним возилима и наоружаним људством у два наврата је блокирао аутопут.

Први пут је то учињено 10. новембра на аутопуту Нови Сад-Суботица у близини Врбаса, а други пут 12. новембра блокадом аутопута кроз Београд код Сава центра.

На тај начин је, како се наводи у оптужници, врло јасно исказана спремност Јединице за примену насиља уколико се не прихвате њени ултимативни захтеви за смену тадашњег министра полиције Душана Михајловића, начелника ресора ДБ-а Горана Петровића и његовог заменика Зорана Мијатовића.

Таквим поступањем Јединице, били су непосредно угрожени безбедност и уставни поредак земље, наводи се у оптужници. Протест ЈСО је прекинут након што су Петровић и Мијатовић поднели оставке, док Михајловић то није учинио.

 

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

  1. Невидим шта је ту нешта ново,све се то знало па ко је донео наредбу да се сруши ШИЛЕРЕОВА,е само је сада питање ко га штити,али ни то није тајна,зан се ко је био на власти аи ко је сада.

  2. Vidi se; da je Čeda,,original ciganske familije,,tata mu radio u privrednom preglaedu u maršala birjuzova br.3, radio je kao nosač olova, u štamparskoj kući..tata mu je ciganin, a mama bosanka,,mešanjac,,zato je Čeda tako napredan u biznisu narkotika..

  3. ТОПЛА ВОДА ОДАВНО ИЗМИШЉЕНА , ТО И ВРАПЦИ У БЕОГРАДУ ЦВРКУЋУ . !!! ТАЈ ДРОГИРАНИ ОЛОШ ЈЕ И СВО СРАЊЕ КОЈЕ НАМ СЕ ДАНАС ДЕШАВА ЗАПОЧЕО И ТО ,НАРАВНО ЈЕР ЈЕ УЗЕО ДЕБЕЛЕ ПАРЕ ОД ЛУЦИФЕРА .!!!

  4. koliko se secam,on je za vreme vlade Vojislava Kostunice isao na poligraf po tom pitanju- i PROSAO!!!! Covek nije na vlasti od 2003. godine,svi su se izredjali na vlasti ,ali njemu niko nista nije nasao.Ili je mnogo jak,ili je ispljuvan u medijima!Cisto sumnjam za ono prvo!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!