Блиски Исток

Турска: Политичка криза све дубља

Анкара — Политичка ситуација у Турској све је напетија после усвајања закона о контроли Интернета и судства, док земљу потреса корупционашки скандал.

Истовремено, опозиција тражи оставку премијера Тајипа Реџепа Ердогана уочи локалних избора у марту и председничких у априлу.

После закона о строжој контроли Интернета, турски председник Абдулах Гул потписао је закон којим се јача утицај власти на судство, што Ердоганови критичари сматрају ауторитарним одговором на истрагу о корупцији на највишем нивоу, оцењује Ројтерс.

Ердоган је постао предмет истраге о корупцији пошто је тужилаштво покренуло истрагу о аудио снимцима, на којима се, наводно, чује како турски премијер даје на располагање свом сину велику количину новца. 

Телефонски разговор који је био постављен на Јутјубу, открива да је Ердоган тражио од сина Билала да склони милионе евра у готовини, који су сакривени у неколико кућа, који му је у једном тренутку рекао да “има чак 30 милиона евра и више”. 

Разговор, чију аутентичност премијер демантује, догодио се 17. децембра прошле године – истог дана када су кључни премијерови политички истомишљеници ухваћени у полицијској рацији повезаној са истрагом о корупцији. 

Ердоган пак тврди да истраге о корупцији против људи из његовог окружења представљају заверу против владе уочи локалних избора у марту и председничких у априлу, и да иза свега, како кажу у влади, стоји умерени исламистички покрет Фетхулаха Гулена, турског имама који живи у САД. 

Прорежимски листови “Стар и “Јенисафак” пишу да се Гуленов покрет наводно у знатној мери инфилтрирао у турску полицију и судство, те да су његови сарадници три године прислушкивали телефоне 7.000 људи, медју којима турског премијера, политичаре и бизнисмене. 

Документ о шпијунирању открило је управо ново тужилаштво успостављено после масовних отказа у полицији и тужилаштву због корупцијске истраге крајем децембра прошле године. 

Од првих хапшења прошлог месеца, која су уследила после 15-месечне истраге, Ердоганова влада је отпустила 4.000 полицајаца, тужилаца и других запослених у полицији и тужилаштвима. 

Криза се већ негативно одразила на тржиште, падом вредности акција. Парламент је у медјувремену започео дебату о новом закону, према којем би обавештајној агенцији биле дате “одрешене руке” за спровођење тајних мисија надзора у земљи и иностранству, без судског налога. У међувремену је и главна турска опозициона странка, Републиканска народна партија, позвала Ердогана да поднесе оставку јер је влада изгубила легитимитет, а лидер крајње деснице Националистичке акције, Девлет Бахчели, апеловао је на тужиоце да покрену истрагу за корупцију против премијера. 

Полиција је у среду употребила сузавац и водене топове против неколико стотина студената који су демонстрирали на Унивезитету у Анкари тражећи оставку владе и премијера. 

Корупционашки скандал у којем се нашла турска влада један је од најозбиљнијих изазова за Ердогана који је на власти већ 11 година, и то уочи кључних локалних избора који ће бити одржани у марту.

 

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!