Економија

У 40 општина у Србији незапослен сваки други становник

У СРБИЈИ, према званичној статистици, сваки пети пунолетни становник не ради. Многи од њих, међутим, кору хлеба зарађују у сивој зони, а нарочито је ова појава изражена у мањим градовима и општинама уз чије име стоји епитет „неразвијене“. Рекордер по проценту кандидата на евиденцији Националне службе за запошљавање, у односу на број становника је Нови Пазар. У овом граду има више оних који не раде него оних који свакодневно одлазе на посао. Нешто боља ситуација је у Лесковцу и Лозници, али су и ови градови, са око 42 одсто, далеко испод републичког просека од 24 одсто незапослених. 

Драгољуб Рајић, директор Уније послодаваца Србије, тврди да има више од 40 општина у којима су они малобројни који раде давно изгубили битку са онима који трагају за послом. Раде само доктори, просветни радници и запослени у јавним предузећима, сви остали су или на евиденцији НСЗ, примају социјалну помоћ или раде на црно.

– Истина је да су углавном у питању неразвијене општине, али, на пример, и Баточина, која се налази уз ауто-пут бележи све већи пад запослености – наводи Рајић. – Ту се отвара још једно питање, да ли они заиста не раде или су у сивим токовима. Ти људи од нечега, ипак, живе, тако да мислим да у регионима где је велика незапосленост улогу у томе имају и локалне самоуправе које толеришу нелегалну продају и црно тржиште, које ствара нелојалну конкуренцију оним малобројнима који раде легално.

НАЈЛАКШЕ У БЕОГРАДУ НАЈНИЖА стопа регистроване незапослености забележена је у новембру у Београду (15,73 одсто), Пожаревцу (16,81 одсто), Новом Саду (18,72 одсто) и Ужицу (20,97 одсто).

Драган Стевановић, државни секретар у Министарству регионалног развоја, подсећа да је привредна активност опала и истиче да је то главни разлог високе стопе незапослености.

– У Сурдулици, на пример, око 40 одсто радно способног становништва не ради – објашњава државни секретар. – То је скоро сваки други. Само 150 људи у Босилеграду ради у привреди. Држава се годинама није бавила привредом и сада се то некако на нас обрушило.

Више од 22.000 Лесковчана је незапослено, а у Јабланичком округу посао чека 37.296 грађана.

– У немаштини каква је данас нисмо у прилици да бирамо, па за скромне зараде радимо непријављени или покушавамо да на овај начин закрпимо одавно поцепане џепове – коментарише један од продаваца на импровизованом новогодишњем базару у центру Лесковца. – Нова година или Роштиљијада нам за то добро дођу, али џаба када пара нема. Људи више гледају него што купују.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

  1. Ma nemojte molim vas, pa mene je relaksirao predsednik vlade gospodin Vucic. Pa rekao je da smo po BND-u ispred Svajcarske, Njemacke i jo s nekoliko zemalja Evrope. Oni su za nas sirotinja. Pa kakav bi status imali da jos recimo radimo i primamo platu.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!