Хроника

У РАТЕЛ-у хара системска корупција, пишу подзаконске акте да би могли да пљачкају

ПРОБЛЕМИ које увозници ИТ опреме у Србији имају са Рателовим прописима све су већи.

Један од најпознатијих увозника матичних плоча, ноутбука, таблета и осталог, који учествује на државним тендерима, на корак је до одлуке да део послова, после две деценије, повуче из наше земље. Директор компаније (који није желео да прича под именом јер је „последњи пут кад је јавно иступио изгубио велике послове с државом“) објашњава да је због правилника Ратела роба за добијени тендер пет и по месеци стајала на царини! На крају су изгубили тендер, платили пенале и вратили робу од милион евра у Холандију.

На Рател их је упутио „Квалитет Ниш“. Преписка са агенцијом била је нејасна. Испоставило се да нови правилник уводи додатне атесте. У ЕУ је потребан један папир, код нас – три! Сваки атест плус додатни тест кошта 2.700 долара пута 55 модела које имају на српском тржишту то је – 148.500 долара.

– Робу смо послали назад, после плаћене астрономске лежарине. То толико поскупљује робу да нећемо наћи купце – каже директор.

И Зоран Живковић, представник канадског „Нортела“ за југоисточну Европу, каже да се ова компанија повукла због укупних проблема наше земље. Позвали су га у Рател и рекли да би „Нортел“ требало да плати пут њиховој екипи да обиђе лабораторије где су рађена испитивања за ЕЦ сертификат.

– Овај захтев у „Нортелу“ су доживели као вид корупције и понудили Рателу термине да,сами плате путне трошкове и обиђу лабораторије. Тестирање ће бити обављено у Србији, речено им је. Тада је почело засипање „Нортела“ захтевима за папирологијом. Никад није окончан поступак добијања потврде, и „Нортел“ је одустао од инвестирања пројеката тог типа.

Др Миленко Остојић, бивши члан Ратела, објашњава да је Закон о сертификацији близак ЕУ пракси, али подзаконски акт за ИЦТ опрему одступа. Тако се издају уверење, оцена усаглашености, мишљење, потврда, али не и решење, који једино признаје Закон о општем управном поступку.

– Стање је последица или незнања или намере, а у оба случаја ствара правни хаос. Сам спорни Правилник не гарантује заштиту корисника на тржишту, јер нема континуираног мониторинга. Зато се у Србију увози роба знатно нижег квалитета.

ТРОШАК ЗА ВОДОВОД

ЖИВКОВИЋ наводи и бесмислене ставке у Правилнику који онемогућавају фирме да увозе производе старије од одређеног рока. То прави непроцењиву штету, јер су неки производи непревазиђени. Тако су сва водоводна предузећа користила аналогне „Моторолине“ уређаје, које ће сад да баце јер неће имати где да набаве резервне делове.

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!