Србија

Уместо одговорности политичара за пад хеликоптера, на делу агресивно и безобзирно спиновање Вучићевог режима

Војни аналитичар Александар Радић и коментатор листа “Политика” Љубодраг Стојадиновић сагласни су да одговорност политичара за пад хеликоптера постоји и истичу да је на делу агресивно спиновање и пребацивање одговорности што на Војску, што на више силе.

Радић каже да извештај комисије која је јуче завршила рад и која је требало да покаже да ли је било кршења процедура односно да ли је неко “омануо” у систему није објављен јер власт није очекивала оволики револт људи, људи из струке – ваздухополовства, из региона а чињеница је да је у овом случају дошло до мобилизације емоција људи.

Радић истиче да по свим сазнањима која постоје произилази да је ланац командовања функционисао “необично” јер је постигнут договор два министра, Лончара и Гашића да хеликоптер полети на задатак. “То је јавна информација која није демантована”.

Мора се знати ко је договарао тај лет и зашто се летело на аеродром Никола Тесла. Радић подсећа и да хеликоптер није смео да се буде у ваздужном простору Београда због сложене метео ситуација већ је требало размислити о другим градовима – Краљево, Крагујевац…

Лопта у дворишту политике, на делу агресивно спиновање

Он истиче да је питање свих питање у домену политике. “Лопта је пребачена у довориште политике. Протеклих дана имали смо драматично, агресивно спиновање, пребацивање одговорности на Војску, стварање лажне слике да јавно мнење тражи главу команданата из Војске. Нисам чуо да људи на улици причају о генералу Бандићу”, наглашава Радић.

Он такође указује и да треба да се разјасни зашто је Војска прихватила задатак који је претходно одбио да изврши МУП који је врхунски оспособљен.”„Опрема коју има МИ17 је далеко од онога шта је стандард за савремене хеликоптере”, каже Радић.

Према његовој оцени, извештај друге комисије биће јаван јер ће они дати одговор на питање ако је хеликоптер пао а не како је летео.

Радић додаје и, када је реч о одговорности полиичара, да је требало министар одбране на конференцији истог дана када се догодила несрећа да изађе и бар понуди оставку.

Стојадиновић: Политичку одговорност стављају у сенку више силе

Коментатор листа “Политика” Љубодраг Стојадиновић сматра да је одлука да се не објави извештај комисије и да се случај пребаци на Тужилаштво политичка.

“Постоји конфузна ситуација и амбијент јер су помешане надлежности политике и војске. Све се ради да би се политичка одговорност ставила у сенку нечега што покушавају да представе као вишу силу”.

Он истиче да министар одбране не командује војском већ начелник Генералштаба и све наредбе иду преко њега.

“Начелник Генералштаба издаје наредбу команданту Ваздухополовства. Овде је спорно то што постоје многи раскораци у линији командовања”, каже Стојадиновић.

У том контексту Стојадиновић наглашава да се мора знати ко је генералу Предрагу Бандићу издао наређење и да ли је он обавестио свој командни центар.

Коментаришући изјаву премијера Александар Вучића да “не да Гашића и Лончара” он је рекао: ” Министри нису његови баштовани. Одговорност је неизбежна и један је од битних достигнућа политичког друштва. Ствара се политички притисак јер је премијер поручио: ‘Ја не дам да они буду одговорни’. Мислим да има одговорности министара итекако”.

 

Н1инфо

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

  1. A ko je do sada odgovarao, ukoliko je u ili blizak vlasti? Niko!
    Međutim, ranije bar nije bilo ubijenih.
    Bilans ove nesreće je poražavajući: 7 umrlih, uplakano desetoro dece, pet supruga, roditelji, rodbina…
    Sramno!
    I niko se ne oseća krivim!!!

  2. Да је обичан грађанин затражио хеликоптер за своје дете а да није притом употребио страначку, родбинску или неку другу везу, нема шансе да би одобрили употребу хеликоптера. Овде је очигледан утицај политичара и генерала.

  3. Нешто ми се чини да је редослед потеза био следећи:
    1. Лекар у Новом Пазару прави грешку и дозвољава да малолетница са дететом напусти болницу.
    2. Долази до компликација здравственог стања детета.
    3. Пошто је у питању лекарска грешка лекара који је дозволио да пословно неспособно лице (малолетница са бебом) напусти болницу реч је о лекарској грешци па зове свог пријатеља у Влади Србије (сумња се на Расима Љајића) који схвата ситуацију и зове Лончара да помогне који излази у сусрет тако да се ангажује војска војним хеликоптером да се помогне детету (а у суштини лекару болнице у Новом Пазару).
    4. Остатак приче знамо.
    Другим речима у питању је велико заташкавање и да је круг уплетених много шири.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!