Србија

Уставни суд је постаo саучесник извршне власти у кршењу Устава и разбијању Србије!

Реагујући на одлуку Уставног суда Србије, који је одбацио захтев за оцену уставности Бриселског споразума јер се већина судија изјаснила да је реч о политичком, а не правном питању, део опозиције је јуче оценио да Уставни суд ради под политичким притиском и да ће произвести несагледиве последице за опстанак државе Србије.

Судије Уставног суда су, наиме, 10. децембра на седници одлучиле управо онако како им је сугерисао министар правде Никола Селаковић током јавне расправе одржане у јуну ове године.

Током једнодневне јавне расправе у УСС, Селаковић је рекао да би овај суд требало да се прогласи ненадлежним јер се ради о политичком, а не правном акту. Министар је чак упозорио УСС да би својим одлучивањем о уставности „преузео улогу Владе Србије за утврђивање и вођење политике”.

Санда Рашковић Ивић, председница Демократске странке Србије (ДСС), чији су посланици са још неколико из других странака 2012. године тражили изјашњавање Уставног суда, рекла је јуче да је одлука донета под политичким притиском власти и да ће произвести несагледиве последице за опстанак државе Србије и сигурност сваког појединца. Она је подсетила да су захтев председника Србије Томислав Николић у мају прошле године да УСС „застане са оценом уставности” и притисци министра правде Селаковића и извршне власти да се суд „прогласи ненадлежним” резултирали овом капитулацијом Уставног суда и победом политике над правом.

„Ако Уставни суд каже да Бриселски споразум није правни акт, на основу чега наши држављани на КиМ више не могу да добију ни личну карту ни пасош Републике Србије и на основу чега је уведена царина на робу која се из остатка Србије преноси на Космет”, упитала је Санда Рашковић Ивић и констатовала за Бету да Уставни суд постаје саучесник извршне власти у кршењу и разбијању Србије.

Бивши шеф преговарачког тима Борислав Стефановић сматра да Бриселски споразум има јасне правне одредбе и да је занимљиво то што га је УСС сада прогласио политичким актом, поготово јер је усвојен у скупштини. 

Стефановић сматра да је оваква одлука последица ситуације у којој премијер Србије Александар Вучић има „пуну институционалну и ванинституционалну контролу” над свиме у држави. Посланик ДС-а је у изјави за Бету подсетио да је министар Селаковић својим изјашњавање прекорачио овлашћења и извршио притисак на суд давањем смерница како да одлучује.

И председник Државотворног покрета Србије Слободан Самарџић, који је био потпредседник ДСС-а, сматра да Уставни суд није имао „ни професионалне ни моралне способности” да оцени уставност Бриселског споразума, који је настао на основу договора српских и косовских власти у априлу 2013. године. „Уместо да оцени уставност Бриселског споразума, суд се повео за надриправним тумачењем министра правде и прогласио овај антиуставни документ политичким актом. Тим кукавичким чином, суд је погазио и Устав Србије и основне принципе правничке струке”, навео је Самарџић у изјави за агенцију Бета.

 
Б. Митриновић, Политика

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

  1. Kako to jos zvati “USTAVNI SUD” ? Pa bre oni bi trebali prvi da brane USTAV ,a ne da jedu govna svojim objasnjenjem…Sve ove nazovi “pravnike” ( verovatno sa kupljenim diplomama) na vesala….

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!