Србија

Ванредна одбрана од поплава на Јужној Морави

Снег се топи, расте ниво река и опасност од поплава. Реке у нишком крају се повлаче, а на Јужној Морави код Мојсиња данас је врх таласа. Зато је на подручју Расинског округа на снази ванредна одбрана од поплава. Расте водостај Велике Мораве.

У Расинском округу је поплављено више од 100 хектара ораница и угрожено педесетак домаћинстава. Под водом су регионални и локални путеви, а прорадила су и стара клизишта.

У Ђунису су протекле ноћи евакуисане четири особе. Чамцем је превезена једна особа како би јој се пружила неопходна медицинска помоћ.

Вода и даље надолази, а већина становништва не жели да напусти своје домове. Реч је о старијим особама које су сигурне на вишим спратовима у кућама и имају све што им је неопходно.

Екипе су на терену. Тренутно је тешко у Сталаћкој клисури.

Јужна Морава је поплавила поља, стигла до кућа, а помоћу чамаца и ватрогасно-спасилачких екипа измештено је пет особа из Трубарева.

У прекиду је пут ка Сталаћу, као и регионална саобраћајница Крушевац–Ниш преко Ђуниса.

Дописник РТС-а из Ниша јавља да се Јужна Морава излила и код Ражња, а да је проблеме створило и клизиште у селу Малошиште у општини Дољевац због чега су исељене три породице.

На подручју Зајечара ниво Црног и Белог Тимока опада. На Косову и Метохији, реке Ситница и Лаб поплавиле су више села.

Расте водостај Велике Мораве

Због повећаног водостаја у сливу Јужне Мораве и топљења снега, расте водостај и Велике Мораве.

Из РХМЗ-а упозоравају да ће водостај на Великој Морави, бити, до 13. марта у умереном порасту и кретаће се између редовне и ванредне одбране од поплава.

Иначе, Велика Морава је великим делом тока у кориту, далеко од одбрамбених насипа, а водостај је у порасту од Ћуприје до Ушћа.

Понегде је вода ушла у неке викенд објекте, који су изграђени на самој обали, између реке и насипа, где нису ни смели да буду подигнути, речено је Тањугу у Водопривредном предузећу Ћуприја, коме је једна од делатности одржавање система одбране од поплава.

У том предузећу напомињу да је Велика Морава добро опасана одбрамбеним насипима, а општине дуж реке су у приправности и спремне да интервенишу ако дође до изливања.

Николић: Предузете превентивне мере

Штаб за ванредне ситуације затражио је координиран рад свих служби како би се умањио ризик од поплава.

Гостујући у Дневнику РТС-а, помоћник начелника Сектора за ванредне ситуције Горан Николић рекао је да су реке у последња 24 сата биле релативно мирне, али да не очекује да ће тако бити у наредним данима.

“Бојазни од изливања река постоје, нарочито на малим водотоковима и ми смо још претходне недеље предузели одређене радње и послали своје људе баш код оних насеља која су била угрожена и претходних година”, рекао је Николић за РТС.

Истакао је да је најважније да су предузете превентивне мере од поплава и да локалне самоуправе имају озбиљнији приступ и да се то види из године у годину.

“Наравно, и поред обуке коју су имали од стране Сектора, стигла је и наредба од министра унутрашњих послова, тако да мислим да је велика озбиљност и доста тога је превентивно урађено, што је у њиховој моћи. Морамо се више бавити превентивом, када не буде опасности од поплава, да се водотокови уређују тада и то је задатак који у наредном периоду треба да буде број један”, наглашава Николић.

Прати се слив Дунава и Саве

Сектор за ванредне ситуације је у сталном контакту и са суседима, јер у Србију, како каже, врло често долазе таласи из Црне Горе, БиХ и Хрватске, па се зато слив Дунава и Саве прати перманентно.

“Залихе снега на Алпима су исте као и 2006. године и у априлу се на Дунаву очекује један талас, али се надамо да неће доћи до наглог отопљавања снега”, рекао је Николић.

Поплаве из 2014. велика су поука, додаје Николић и оцењује да је много тога је урађено, “не довољно, јер се не може нешто што деценијама није рађено урадити за пар година”.

“Посао огроман следи, Сектор је појачао своје капацитете и наш план је да у наредним годинама свака област има специјалистичке тимове за поплаве, јер, нажалост, таква је тенденција да можемо очекивати у било ком делу Србије поплаву. Врло често, поготово код бујичних поплава, мора се одмах реаговати”, рекао је Николић.

ртс.рс, Вестионлине

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!