Хроника

ВИЗИОНАР: Вучић нити има економски план или било какав програм, само трабуња о арапским визионарима

Пројекат Београд на води напокон би могао да из маштарија политичара и архитеката постане реалност престонице Србије. Кључни проблем што он никад није реализован је новац, а недавно је и тај проблем превазиђен, уверава нас вицепремијер Александар Вучић. Новац стиже поново из Уједињених Арапских Емирата, овога пута не из Абу Дабија, већ из Дубаија и то од компаније Емаар.

Бизнисмен светског гласа Ал Абар спреман да уложи 3,1 милијарду долара у пројекат Београд на води. Његов идејни план је да почистимо све одатле, да то буде једини задатак Србије. Он обезбеђује три милијарде и 100 милиона долара за изградњу свега. Онда треба да видимо како ћемо и ми онда да се наплатимо продајом тога кад се заврши. То све после мења – казао је Вучић у интервјуу “Новом магазину”.

Како “Вести” сазнају из извора блиских кабинету Вучића, бизнисмен Мохамед бин Али ал Абар је већ у два наврата боравио у Београду с тимом сарадника и то приликом посета престолонаследника Абу Дабија шеика Мохамеда бин Заједа ал Нахјана.

– Гледали су заједно кошаркашку утакмицу у Београду, затим су пловили Савом и гледали локацију на којој ће нићи Београд на води. Реч је о сасвим новом пројекту, нечему што у јавности још није виђено. Ал Абар је рекао и да ће се неколико старих објеката Савског амфитеатра сачувати и реновирати – каже извор нашег листа.

Хотели, станови и нови мост

На десној обали Саве предвиђен је део за хотеле, пословну зону, стамбени простор и спортске центре. Они који раде на пројекту тврде да ће, иако је план за изградњу дошао преко границе, Београд на води ангажовати домаћу снагу, од факултета до градилишта. Реч је о милион и по квадратних метара нових површина и простору од око 90 хектара који треба инфраструктурно опремити, а то су саобраћајнице, пешачке стазе приступне стазе, бициклистичке стазе, велике зелене површине. За потребе Београда на води на Сави ће бити изграђен још један мост, али је реч о пешачко-бициклистичком мосту.

Идејно решење приказано је Вучићу, али и председнику Србије Томиславу Николићу и на њему већ увелико ради двоје српских архитеката који су у Дубаију.

Престоничке власти верују да ће одраз Београда у Сави бити јаснији и то на површини од Старог железничког до Бранковог моста, односно на око милион и по квадратних метара. Председник Привременог већа Београда Синиша Мали рекао је да је цео пројекат рађен по узору на градове који су сличног положаја као Београд, налазе се на рекама. То су Копенхаген, Линц, Манчестер.

– То је пројекат који уколико се реализује у многоме може да допринесе развоју Србије, а Београда поготово – објашњава Мали.

Да би се Београд спустио на воду, није довољно да се само козметика приобаља промени. Реч је о огромном захвату који би подразумевао измештање железничке и аутобуске станице, ранжирне станице, дела пристаништа. Рашчишћавање рушевних зграда и терена биће грађевински подухват без преседана у новијој историји. У државном власништву је 95 одсто земљишта, а осталих пет одсто биће регулисано кроз експропријацију, када тај пројекат буде проглашен пројектом од националног значаја, тврде у градској управи.

Игра монопол
– Ја посао с некретнинама посматрам као монопол (друштвену игру) у којој је важно прво заузети земљиште, а онда на њему градити садржаје. Сматрам да је време да се модел грађевинског развоја Дубаија прошири и ми радимо од Индије до Африке. Имамо и пројекат градње Арманијевог хотела у Милану. Заинтересовани смо за инвестиције по свету. Политике влада се мењају и играчи који се први појаве на одређеном тржишту постају предводници – рекао је Ал Абар у једном интервјуу.
Компанија Емаар има 10.000 запослених. Изградила је имовину вредну више од 40 милијарди долара у свету, а нето добит је око три милијарде долара.

Човек од поверења
Човек који ће обезбедити новац је челник Емаара, Мохамед ал Абар (50), један од тројице грађана УАЕ који је у портфељ добио огромну државну компанију, а да при том није члан краљевске породице шеика Ал Мактума. Ал Абар је 1981. завршио Универзитет у Сијетлу да би се одмах запослио у Централној банци УАЕ. Прелази убрзо у компанију Дубаи Алуминијум у којој је за кратко време удвостручио вредност. Запао је за око владарима УАЕ који га шаљу у Сингапур као представника Инвестиционог фонда Дубаи. Тамо се Ал Абар заинтересовао за развој тржишта некретнина и по повратку у Емирате од владара добија бесплатно земљиште и новац да крене у развој. Један од најпрепознатљивијих пројеката Емаара је највиша зграда на свету – Бурж Калифа, здање од 161 спрата, висине 829,8 метара.

Синиша Мали каже да је план да се ради по фазама, а према његовим речима, прва фаза која подразумева изградњу великог тржног центра, не захтева ништа осим завршетка Прокопа.

– Може да крене већ крајем 2014. године. Реч је о пројекту који би трајао неколико година – истиче Мали.

Нови оријентири главног града

Визуелно и физички биће повезан прекинути потез од Аде Циганлије до Калемегдана. Најексклузивније место на локацији – обала, припало је туризму, тачније ексклузивним хотелима високих категорија. Код старог Железничког моста планирани хотел представљаће нови симбол града, солитер високе спратности. Насупрот њему, са друге стране, ближе Бранковом мосту, налази се потенцијална локација за још један висински репер. Централни појас је зона становања, коју од хотела дели канал и појас зеленила. У комплексу су планирани и шопинг центри, мини марина, садржаји за спорт и рекреацију, а Београдом на води крстариће еко воз. Слободни уметници ће имати, такође, свој простор.
Први пут су Железнице Србије, које користе највећи део ове атрактивне локације, доставиле конкретан план шта им је потребно за измештање колосека и пратећих објеката и у ком року то могу да заврше. Чак 80 одсто колосека може да се стави ван функције и измести у року од шест месеци. Комплетно измештање Железничке станице могуће је до средине 2015. када ће се завршити станица у Прокопу и неопходни делови београдског железничког чвора, а до краја те године и мост код Винче за транспорт опасних материја. 

 

Вести

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

  1. Ja bi možda poverovao u ovu priču ali sam u svom radnom veku sa arapima proveo više godina. U Kuvaitu sam bio četri godine i da dalje ne nabrajam. Smatram iz iskustva da su arapi veoma obazrivi pri ulasku u bilo kakav posao, a posebno će biti obazrivi pri odlučivanju o investiranju u Srbiju. Inače u svemu ovome što ovi naši nazovi stručnjaci /svi skupa nisu proveli godinu dana na izgradnji bilo kog građevinskog objekta/ govore o izgradnji “Beograda na vodi” vidim mnogo kontradiktornosti. Kada govore o uslovima raščišćavanja koloseka, preseljenja stanice, otkupa zemljišta itd ne uvažavaju da je za to sve potrebno nekoliko stotina miliona evra. Pruga ispod Kalemegdana ne može se ukloniti dok se ne izgradi zaobilazni kolosek i Železničko drumski most kod Vinče. Moja gruba procena iznosa za izgradnju tih objekata je minimum 350 do 400 miliona evra. Železnička stanica “Prokop” /i sam sa radio na njenoj izgradnji/ iziskuje najmanje 200 miliona evra za njeno završavanje i izgradnju pristupnih saobraćajnica da bi se stanica mogla integrisati u gradski saobraćaj. Preseljenje autobuske stanice na Novi Beograd će zahtevati neke milione evra, Raseljavanje građana i njihovo stambeno zbrinavanje sa prostora koji je namenjen izgradnji Beograda na vodi traži angažovanje daljih nekoliko miliona evra. O vremenu i dinamici gradnje vrljaju se kao da su izgradili glavni grad Brazila-Braziliju. Uzmimo za primer da je za izgradnju mosta preko Dunava kod Vinče potrebno minimum pet godina od početka rada na izvođačkom projektu, preko tendera za izbor izvođača, gradnje do primopredajnih ispitivanja pa onda sagledajmo realnije rokove o kojima oni govore. Tek nakon pet godina da krenu sa projektovanjem koliko sutra mogu u celosti ukloniti koloseke sa sadašnjeg savskog amfiteatra kako ga neki nazivaju, a onda sledi izgradnja objekata Beograda na vodi na zemljištu trenutno zaposednutom kolosecima. Četrdeset godina sam radio u Građevinarstvu, nigde nisam čuo za Sinišu Malog da je negde zagazio na gradilište, a o nekim drugim koji takođe pričaju bajke građanima Srbije da i ne govorim.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!