Економија

Влада купује још једну зграду

БЕОГРАД – Влада Србије, и поред огромног буџетског дефицита, узима кредите да би куповала зграде судовима и агенцијама, а најновији је зајам од „Комерцијалне банке“ од 4,5 милиона евра за зграду „Србијапројекта“ у центру Београда, у којој ће бити смештени чиновници Агенције за борбу против корупције. Та агенција је, иначе, од септембра прошле године на тој локацији и плаћа закуп, а пре тог се налазила у Палати Србија, односно згради бившег СИВ-а на Новом Београду.

Влада купује још једну зградуСтандарди ЕУ

У републичкој Дирекцији за имовину тврде да у Палати Србија више нема места и да је све попуњено, пошто је од 60.000 квадрата само 20.000 радног простора, а остатак је у ходницима, јер је грађена за конференцију несврстаних.

У Дирекцији кажу да држави тренутно недостаје чак 50.000 квадрата да би задовољила стандарде Европске уније, који предвиђају 10 квадрата радног простора по једном чиновнику.

Предлог закона о задуживању Републике Србије за куповину зграде „Србијапројекта“ за потребе смештаја Агенције за борбу против корупције стигао је у Скупштину прошлог петка. Предвиђено је да се новац за враћање кредита обезбеди у буџету Србије.

Рок за отплаћивање кредита који је узет код „Комерцијалне банке“ износи 60 месеци, укључујући период мировања од 12 месеци. Каматна стопа је шестомесечна референтна каматна стопа за задуживање у еврима (еурибор), плус фиксна маржа од 5,6 одсто, наводи се у предлогу закона и додаје да су трошкови обраде и пуштања кредита 0,5 одсто. Према грубој рачуници, укупна каматна стопа на овај кредит је од седам до осам одсто годишње.

Грађанима на врат

Држава је, такође, прошле године купила зграду „Аероинжењеринга“ у стечају за потребе смештаја Првог основног суда, што ће грађане коштати 13 милиона евра, плус камата. Средства су обезбеђена такође зајмом код „Комерцијалне банке“, која је, како је раније наведено, дала најбољу понуду.

У Дирекцији за имовину тврде да сада управљају само са 30 локала, да о резиденцијалним објектима брине Влада Србије, док је део пословног простора под локалном самоуправом. „Неке агенције сопствени пословни простор плаћају из прихода које саме остварују, јер држава нема пара да плати уместо њих“, објашњавају у Дирекцији проблеме домаће администрације.

Драган Добрашиновић, представник Коалиције за надзор јавних финансија каже да је то бесмислено јер држава сигурно има довољно објеката који стоје празни.

– Све државне институције, фондове, агенције и разноразна друга државна тела треба распоредити искључиво у постојеће објекте у власништву Републике Србије, а има их много, и вишак продати. Уместо тога наша држава, иако је високо задужена, парама грађана купује нове зграде – упозорава Добрашиновић.

Данило Шуковић, члан Савета за борбу против корупције, сматра да се држава понаша расипнички у жељи да смести 30.000 државне бирократије уместо да вишак отпусти, али то не жели да не би нарушила коалициони договор, према коме свака странака удомљава своје кадрове у државне јасле. „Тај дуг остаће свима нама на врату“, закључује Шуковић.

Држава продала зграду

Зграда „Србијапројекта“ налази се у Улици царице Милице 1. Подигнута је средином 50-тих година прошлог века, а пројектовао ју је архитекта Слободан Михаиловић. До почетка 2007. године „Србијапројект“ је било друштвено предузеће, када је куповином на аукцији за 126 милиона динара постала власништво конзорцијума на челу са Жељком Личином.

 

Правда

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!