Србија

Воду нема 200 школа

Сваки трећи школски објекат у Србији нема пристојан тоалет, многи су потпуно небезбедни. Школа у селу Голобок, са 165 ђака, једна од оних са чучавцима без воде

ЧУЧАВЦИ, пољски тоалети без воде, часови физичког у учионицама или на ледини, и даље су свакодневица за хиљаде ђака у Србији. Сваки трећи школски објекат у Србији нема пристојан тоалет. Слика се мало и поправила, јер је до пре пет година у овој категорији била свака друга школа.

Готово 200 од укупно 2.800 школских објеката уопште нема воду, а то су углавном истурена, сеоска одељења. За она која имају до десет ђака Министарство просвете проценило је да је неисплативо улагати хиљаде евра. По селима, међутим, има чучаваца и сувих славина и у великим школама. Једна од њих је ОШ „Никола Тесла“ у селу Голобок, код Смедеревске Паланке. Овде, у осам разреда, 165 ученика лекције учи у школи од азбеста, чији зидови само што се не сруше. На одмору иду у пољски тоалет, чучавац без воде. Ни руке немају где да оперу.

КРЕДИТ ЗА ПОПРАВКЕ ОД 970 пристиглих захтева, комисија ће одредити које школе ће да добију средства из буџета или из кредита Европске инвестиционе банке, из кога је за поправке одвојено 30 милиона евра – каже Зоран Костић, државни секретар у Министарству просвете. 
– Приоритети су школе с већим бројем ученика, како би се новим тоалетима предупредиле епидемије међу децом.

 Према речима директора школе Жељка Ђокића, школска зграда само што се не сруши, на шта су упозорили и локалне власти и Министарство просвете.

– Имамо један објекат из 1912. године, који је саграђен још по одлуци Николе Пашића. У њему уче ђаци старијих разреда и он је још у солидном стању. Млађи су у монтажном објекту од азбестних плоча, коме је рок употребе истекао још 1998. године – прича Ђокић за „Новости“. – Још пре две године тражили смо помоћ, али је још нисмо добили. Раније смо у тоалетима имали само „рупе“, па нам је инспекција наложила да направимо чучавце и водокотлиће. Сада то имамо, али не и воду.

За здравље деце, због лоше хигијене, забринути су и родитељи. Кажу, воду носе у флашицама, од куће. У једној канти пере се сунђер за четири учионице. Деца често трпе да не би ишла у школски клозет.

Ситуација као у Голобоку је и у великом броју других сеоских школа. Министарству просвете пристигло је 970 захтева за реконструкцију тоалета. Не треба свуда да се уводи вода. Негде је потребно само да се замене плочице или цеви. Али, пара ни за то нема довољно.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!