Безбедност

Војни синдикат тражи повећање плата

Војни синдикат Србије обратио се Министарству одбране тражећи повећање плата професионалним припадницима Војске Србије и усклађивање основице за обрачун зараде са важећим законским одредбама.

„Лош стандард, све веће обавезе и раздвојеност од породица која доноси веће материјалне трошкове, знатно доприносе све мањој популарности војничког позива. Одлив војничког кадра све је већи и то пре свега због немогућности да са својим примањима прехране породице, па су припадници Војске приморани да раде додатне послове”, наводе представници синдиката у захтеву који су упутили ресорном министарству.

Они подсећају да основица за обрачун зарада професионалним војницима износи око 24.000 динара. Када се узме у обзир да је просечна нето зарада у јуну ове године износила око 46.000 динара, јасно је да је основица за обрачун зарада професионалних војника готово двоструко мања. Законом о Војсци Србије утврђено је да основица за обрачун зарада не би смела да износи мање од 75 одсто просечне републичке нето зараде, што значи да би основица за зараде запослених у ВС требало да буде око 35.000 динара.

„Обавештени смо више пута од Министарства одбране, Владе Србије и Војске да су буџетом планирана и одобрена довољна средства намењена платама професионалних припадника ВС тако да нема основа да зараде не буду усклађене са законским лимитом”, наведено је у иницијативи представника ВСС.

Они упозоравају да чак 70 одсто запослених у ВС има плату мању од просечне у Србији. Најугроженија категорија су професионални војници чија месечна зарада износи свега 32.000 динара, док око 80 одсто подофицира зарађује око 40.000 динара. „Политика” је у неколико наврата извештавала о овој теми, а представници јединог репрезентативног синдиката запослених у Војсци нагласили су да се њихов животни стандард урушава највише у последње три године јер су плате смањене у два наврата, а осим тога „скресане” су дневнице за дежурства и путовања. Ангажовање у Копненој зони безбедности дневно се плаћа само 1.500 динара, а велики број професионалних војника тренутно је на терену јер полиција и војска надзиру границе спречавајући илегални улазак миграната. Из синдиката упозоравају да велики број ових војника најављује скидање униформе одмах након повратка са терена.

Током прва два месеца ове године Војску Србије напустило је 152 војника по уговору, подаци су Војног синдиката Србије, а сваке године врата касарне заувек затвори око 800 професионалних војника, потврђује ресорно министарство.

Прошле године, кажу у синдикату, само из 63. падобранског батаљона отишло је око 30 падобранаца, што представља непроцењив губитак с обзиром на то да је у питању кадар у чију су обуку уложена знатна средства, а иза њих су године увежбавања и рада.

Слична је ситуација и у суседној Босни и Херцеговини. Ниске зараде, лоши услови рада, велики број прековремених сати, али и лоша храна, проблеми су са којима се боре и припадници Оружаних снага БиХ. У протеклих шест месеци Оперативну команду ове земље напустило је 150 људи, известио је наш дописник из Сарајева пре неколико дана. Плате професионалних војника у БиХ износе око 350 евра, а додатни разлог за њихово незадовољство јесте чињеница да „уговорци” могу остати без посла када напуне 35 година уколико нису стекли подофицирски чин. Иста је ситуација у Србији, а управо због тога је ВСС неколико пута упозоравао Министарство одбране наводећи да су војници по уговору најугроженија категорија запослених у ВС и да њихов статус мора бити решен у догледно време. Чињеница је да су наши војници најмање плаћени у односу на колеге из региона будући да војници у Македонији зарађују око 400 евра, у Црној Гори око 470, а у Словенији између 660 и 1.100, подаци су Војног синдиката.

Повећање плата војсци, полицији и просветним радницима поменуо је у експозеу и премијер Александар Вучић, а наши саговорници наглашавају да просветни радници указују на ниске зараде сваког септембра, пред почетак нове школске године уз незаобилазно најављивање штрајка. Припадницима наше Војске забрањено је да штрајкују, тако да се за своја права боре искључиво пишући молбе, захтеве и протестне ноте ресорном министарству.

Аутор: Јелена Попадић, Политика.рс

Фото Војска Србије

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!