Србија

„Врутци” на удару алги због старости и климатских промена

Ужи­це – Цр­ве­не­ла се и овог про­ле­ћа од ал­ги во­до­а­ку­му­ла­ци­ја „Врут­ци” на Ђе­ти­њи, на ко­ју се Ужи­це вра­ћа у во­до­снаб­де­ва­њу чим бу­де за­вр­ше­на мо­дер­ни­за­ци­ја град­ске фа­бри­ке во­де (ко­ја уве­ли­ко тра­је уз др­жав­на ула­га­ња) и за­жи­ве са­вре­ме­не тех­но­ло­ги­је пре­ра­де. Ал­ге су, под­се­ћа­мо, би­ле узрок што је на из­ма­ку 2013. го­ди­не због за­га­ђе­но­сти тог је­зе­ра с ње­га об­у­ста­вље­но снаб­де­ва­ње гра­да во­дом. От­куд оне опет ов­де у још ве­ћем бро­ју, шта им је узрок и има ли ле­ка, пи­та­ју се с пра­вом Ужи­ча­ни.

Од­го­вор се ових да­на ну­ди у ис­црп­ном град­ском из­ве­шта­ју о ква­ли­те­ту во­де у во­до­а­ку­му­ла­ци­ји „Врут­ци”, спре­мље­ном за сед­ни­цу Скуп­шти­не гра­да за­ка­за­ну за 7. јун. Из­ве­штај је при­пре­ми­ла град­ска већ­ни­ца за за­шти­ту жи­вот­не сре­ди­не Ду­ња Ђе­нић. Уз под­се­ћа­ње да бра­на и во­до­а­ку­му­ла­ци­ја „Врут­ци” на Ђе­ти­њи има­ју тро­стру­ку на­ме­ну: во­до­снаб­де­ва­ње ста­нов­ни­штва и при­вре­де гра­да Ужи­ца, ак­тив­ну од­бра­ну од по­пла­ва и по­пра­вља­ње ре­жи­ма ма­лих во­да, ис­ти­че се да је ту при­сут­на еутро­фи­за­ци­ја (нор­ма­ли­за­ци­ја са­ста­ва во­де), по­ве­ћа­ње ко­ли­чи­не ор­ган­ске ма­те­ри­је у во­ди, при­род­ни про­цес ста­ре­ња во­до­а­ку­му­ла­ци­је (у упо­тре­би је од 1986. го­ди­не): „А кад се ор­ган­ска ма­те­ри­ја по­ве­ћа­ва зна­чи да је про­цес еутро­фи­за­ци­је убр­зан, та­да ци­ја­но­бак­те­ри­је или ва­ску­лар­не биљ­ке мо­гу по­ка­за­ти ви­сок сте­пен ре­про­дук­ци­је ко­ји до­во­ди до цве­та­ња во­де.”

– Та­ко је де­цем­бра 2013. у „Врут­ци­ма” ре­ги­стро­ва­но ин­тен­зив­но цве­та­ње и раз­вој ци­ја­но­бак­те­ри­ја (ал­ги), услед че­га је об­у­ста­вље­но во­до­снаб­де­ва­ње гра­да са ове аку­му­ла­ци­је. Ја­ну­а­ра 2014. фор­ми­ра­на је др­жав­на ко­ми­си­ја за из­ра­ду про­јек­та ду­го­роч­не са­на­ци­је во­до­а­ку­му­ла­ци­је и ре­кон­струк­ци­ју град­ске фа­бри­ке во­де. До де­цем­бра 2015. ура­ђе­ни су ти про­јек­ти и сви ис­тра­жни ра­до­ви, оба­вљен је мо­ни­то­ринг ква­ли­те­та во­де у је­зе­ру, ура­ђе­но око 1.200 ми­кро­би­о­ло­шких ана­ли­за во­де и се­ди­мен­та аку­му­ла­ци­је „Врут­ци”, пред­ло­же­но низ ме­ра са­на­ци­је…

– Оп­шти за­кљу­чак је да је глав­ни кри­вац за ста­ње у аку­му­ла­ци­ји „Врут­ци” ста­рост аку­му­ла­ци­је, од­но­сно по­ве­ћа­ни зна­чај ин­тер­ног оп­те­ре­ће­ња аку­му­ла­ци­је услед ње­не ста­ро­сти и аку­му­ла­ци­је се­ди­мен­та. Сва је­зе­ра и аку­му­ла­ци­је про­ла­зе кроз овај про­цес, јер пред­ста­вља­ју ре­зер­во­ар исто­ри­је усло­ва и при­ти­са­ка на уз­вод­ном сли­ву. Про­цес ста­ре­ња се до­не­кле мо­же успо­ри­ти пред­у­зи­ма­њем ме­ра за кон­тро­лу при­ти­са­ка на уз­вод­ном сли­ву, али се сва­ка­ко не мо­же у пот­пу­но­сти за­у­ста­ви­ти – на­во­ди се у из­ве­шта­ју и до­да­је да су ци­ја­но­бак­те­ри­је при­род­на ком­по­нен­та по­вр­шин­ских во­да, те да се њи­хо­ва при­сут­ност раз­ли­ку­је под ути­ца­јем се­зон­ских, чак и днев­них про­ме­на: од то­га да бу­ду је­два при­мет­не у во­де­ном сту­бу до то­га да до­ла­зи до њи­хо­вог цве­та­ња при­ли­ком по­год­них усло­ва.

Прет­по­став­ке на осно­ву из­вр­ше­них ис­тра­жи­ва­ња су да се по­вр­шин­ско цве­та­ње је­зе­ра де­ша­ва на­кон то­пле је­се­ни, бла­ге зи­ме и не­у­о­би­ча­је­но ви­со­ких тем­пе­ра­ту­ра, те да кли­мат­ске про­ме­не има­ју зна­ча­јан ути­цај на во­до­си­сте­ме.

– Кли­мат­ске про­ме­не се сма­тра­ју по­тен­ци­јал­ним узро­ком да­љег ши­ре­ња цве­та­ња ци­ја­но­бак­те­ри­ја, на­ро­чи­то у еуто­троф­ним во­да­ма – за­кљу­чу­је се у из­ве­шта­ју, па по­ми­њу пла­но­ви гра­да у овој обла­сти у на­ред­ном пе­ри­о­ду: на­ста­вак ак­тив­но­сти на за­шти­ти и упра­вља­њу аку­му­ла­ци­јом, по­шу­мља­ва­ње слив­ног под­руч­ја аку­му­ла­ци­је у са­рад­њи са „Ср­би­ја­шу­ма­ма”, чи­шће­ње на­но­са у сли­ву је­зе­ра и дру­ги.

С об­зи­ром на то да ква­ли­тет во­де на сва­кој аку­му­ла­ци­ји, па и овој, ва­ри­ра с ду­би­ном, пред­у­зет је опе­ра­тив­ни мо­ни­то­ринг аку­му­ла­ци­је, за­рад при­ку­пља­ња по­да­та­ка нео­п­ход­них за од­ре­ђи­ва­ње оп­ти­мал­ног во­до­за­хва­та у бу­ду­ћем за­хва­та­њу си­ро­ве во­де за снаб­де­ва­ње гра­да, ка­да бу­де за­вр­ше­на дру­га фа­за ре­кон­струк­ци­је фа­бри­ке во­де. Још низ дру­гих ме­ра и по­сло­ва је оба­вље­но, у са­рад­њи са Ин­сти­ту­том „Ја­ро­слав Чер­ни”. Од по­чет­ка ове го­ди­не За­вод за јав­но здра­вље, пре­ма уго­во­ру са ЈКП „Во­до­вод”, вр­ши ме­сеч­но узор­ко­ва­ње и ана­ли­зу во­де са аку­му­ла­ци­је „Врут­ци”, док Аген­ци­ја за за­шти­ту жи­вот­не сре­ди­не квар­тал­но ис­пи­ту­је во­ду у ци­љу од­ре­ђи­ва­ња еко­ло­шког и хе­миј­ског ста­ту­са је­зе­ра.

Аутор: Бранко Пејовић, Политика.рс

Фото С. Јовичић

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!