Политика

Вулин најављује велеиздају

Београд — Влада има стратегију за решавање проблема Косова и иза ње ће стати читава Србија, рекао је у интервјуу за Б92 директор Канцеларије за КиМ Александар Вулин.

Он каже да ће председник Србије активно бити укључен у преговоре, а да је Београд спреман на уступке, од којих ће неки бити и болни. Исто очекује и од Приштине.

Б92: Када председник Србије најави да се преговори о Косову подижу на „виши ниво“, шта то, конкретно, значи? 

То значи да се нико неће заклањати иза неког нижег чиновника, неког парафа или потписа који он може да стави, већ ће то водити најважнији људи ове земље. За нас је то најважније питање. О тиму ће одлуку донети Влада и председник Републике. За разлику од неких прошлих времена и прошлих власти, ова ће преузети одговорност именом и презименом. Можете да очекујете да ће председник републике бити активно укључен у те преговоре…

Уз бројаницу од младости

Вулин је у студио дошао са бројаницом, што, знајући да је био председник Револуционарне комунистичке омладине, може да изгледа чудно.

“Цео живот носим бројаницу, од своје двадесете или двадесет прве године, то је начин да будем фокусиранији и мирнији. И онда сам носио бројаницу, али то нема везе с религиозним осећањима, то је нешто сасвим друго”, рекао је Вулин.

Б92: Шта то значи? 

То значи да се без њега преговори неће водити, то значи да ће и бити присутан, то значи да ће читава држава, највиши политичари бити у то укључени. Али, када кажем виши ниво, ја не мислим на власт само, мислим и на опозицију. 

Б92: Ко, онда, седи с друге стране стола? Председник, премијер Косова? 

Са друге стране стола ће седети представници албанске нације. На Косову нема државе, већ само представника албанског народа. Ко ће то бити, на њима је да одговоре. Ми, наравно, имамо проблем са тим да Хашим Тачи буде са било које стране стола док СЕ не заврши истрагу о трговини људским органима. 

Б92: Који су Ваши следећи кораци? Питам, која је стратегија и очекујем да ми конкретно кажете шта ћете да урадите. 

То јесте легитимно питање, али, одмах да Вам кажем не, сачекајмо да почну преговори. Оно што најшире могу да вам кажем – преговори, били технички или политички, неће моћи да се воде парцијално. Не можете да разговарате о телекомуникацијама, а да при том не поменете да је одлуком УНМИК-а дозвољен рад косовске Телекомуникационе агенције, а забрањен рад Телекома.. Оно што ви мене питате је да ли смо ми спремни на неке уступке? Јесмо. Да ли ће ти уступци бити болни? Хоће. Да ли је сваки уступак који дате људима који су вам отцепили 15 посто територије државе, јесте… 

Б92: Шта је наш уступак? Шта ће бити болно? 

И сами преговори које водите са онима који, евидентно, не признају вашу државу, су већ болни. Зар стварно мислите да ћу вам то рећи? 

Б92: Сами сте с тим кренули и јако је битно да објасните. 

Преговори и разговори ће се водити у целини, не може се више дозволити парцијална ствар. То значи, ако разговарамо о фусноти, или имамо уступке око административних прелаза, онда ћемо добити нешто на фусноти. Ако имамо уступке на фусноти, онда хоћу да добијем нешто на слободи кретања. Не може се више, као до сада, преговара се само о слободи кретања, а не говори се о безбедности. Онда договорите нешто о слободи кретања, а не питате како је могуће да се повратници константно убијају и да се до дана данашњег не зна ко је убио децу у Гораждевцу. Дакле, то је целина ствари. Сваки уступак је болан, али, колико год да је болан, извините, очекујемо и неке уступке с приштинске стране. Који ће то уступци бити, видећемо, али, до сада, за 12 година, није их било, ниједан. Не може дијалог бити комплетан уколико нема уступака и са приштинске стране.

 

Б92

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!