Србија

Због немара и јавашлука пропало чак четири тоне крвне плазме у Институту за трансфузију крви Србије

Четири тоне крвне плазме у Институту за трансфузију крви Србије пропале су прошле године зато што су дозволили да се хладњача поквари и оставили крв да стоји чак годину дана у њој

Четири тоне крвне плазме у Институту за трансфузију крви Србије пропале су прошле године зато што су дозволили да се хладњача поквари и оставили крв да стоји чак годину дана у њој.

Хладњача се неколико пута кварила, а није поправљена на време. Главни техничар Одсека за прикупљање крви Драган Трбојевић рекао је да постоје основна правила о складиштењу крвне плазме и да је најосновније правило заправо то да се она чува на температури од минус 25 степени.

“У периоду од 4. до 8. јула прошле године због квара хладњаче ниво температуре порастао је на плус десет. Значи, према компјутерским записима, то је одступање од дозвољене границе од чак 35 степени”, казао је Трбојевић.

Због овог великог пропуста је 15. јула 2014. сазван хитан састанак, на којем је утврђено да крв која се налази у хладњачи, а која је имала два одступања у температурама чувања, у децембру и јулу 2014, ту и даље остане и да ће се накнадно о њој одлучивати, тврди Трбојевић.

“И после годину дана у хладњачи стоје четири тоне крвне плазме која више није употребљива”, казао је Трбојевић.

Раде Цветановић, такође техничар на Институту за трансфузију крви, рекао је да је тада смењен директор Сектора за немедицинско особље и начелник техничке службе Раденко Стевовић. Цветановић тврди да је Стевовић најодговорнији за тај пропуст јер је његова дужност била да хитно реагује и организује поправку хладњаче, а Стевовић је, како наводи Цветановић, четири дана одуговлачио.

Цветановић је такође додао да Управни одбор Института мора што пре да одлучи шта ће с крвном плазмом. Незванично, бивше руководство ове институције хтело је да пропалу крвну плазму искористи за производњу лекова, међутим, све то су спречили фармацеути јер су проценили да такав поступак није безбедан и лекови направљени од такве крвне плазме не би били квалитетни.

Курир

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

  1. Možda prosuti u Dunav ili Savu! Ne bi ništa čudno bilo, dešava se upravo ovih dana. Krv ispuštena u reku iz neke klanice a krivac i posle nekoliko dane se navodno ne zna! Zna se ali je dobar sa SNS ili je član te stranke i donator pa se traži model da se ne otkrije ko je zagađivač. A moglo se isti dan utvrditi iz kije privatne klanice je ispuštena ta krv! Gradonačelnik Novog Sada Vučević je navodno zabrinut i traži da se otkrije krivac! Pa njegovi su to uradili, ko bi drugi!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!