Србија

Злато и бакар пронађено код Медвеђе

МЕДВЕЂА – Компанија Дунав Минералс наставиће геолошка истраживања на подручју Тулара у општини Медвеђа, где су према досадашњим прорачунима утврђене минералне резерве бакра од 800.000 тона и 78 тона злата, рекао је менаџер истраживања Фил Фокс.

Менаџер Фокс је објаснио да се истраживања на лежишту Кисељак код Тулара обављају годину и по дана и да је узето више стотина узорака са дубине до 80 метара.

Та истраживања су, према речима Фокса, показала да постоји лежиште са 300 милиона тона руде, која садржи око 0,27 одсто бакра и 0,26 грама злата по тони руде.

„ Да би овај ресурс постао рудник,морамо да урадимо још низ студија, као што су металушка, економска, социјална и студија утицаја на животну средину. За све то биће потребно још једно две до три године а за то време наставићемо додатна бушења тла“, рекао Фокс.

Дунав Минералс је филијала канадске компаније Дунав Ресоурцес Лтд, која је у току ове године за истраживања на подручју Србије инвестирала 10 милиона евра, подсетио је пројект геолог фирме Дунав Минералс, Драган Драгић.

„ Налажење и развој економски оправданог лежишта и претварање у оперативни рудник је дуг и скуп процес.На налазишту Кисељак, ми смо на почетку тог процеса. Глобално, само један од 1.000 истраживачких пројеката постане економски оправдан рудник“, казао је Драгић.

У фирми Дунав Минералс у Тулару запослено је 37 људи, који су углавном са подручја Медвеђе. Они кажу да су задовољни послом и примањима а надају се да ће радити, када се за то стекну услови, у правом руднику.

Председник општине Медвеђа Слободан Драшковић, очекује да могуће отварање рудника допринесе развоју тог подручја, које је једно од најсиромашнијих у Србији.

„ Ми на нашем подручју већ имамо рудник „Леце“ где је посао добило између 350 и 370 радника. Ако се отвори и овај рудник, рачунамо да ће у Тулару радити око 300 радника. То значи да ће се зауставити миграција становништва, вратиће се они људи који су отишли а општина ће од пореза имати добит“, изјавио је Драшковић.

Лежиште Кисељак у Тулару се налази у југо-западном делу Лецког магматског комплекса у јужној Србији. То је други највећи магматски комплекс у Србији после Тимочког комплекса. На подручју Медвеђе, налази се седам рудних поља и један рудник олова и цинка у месту Леће.

 

Курир 2012

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!