Економија

100.000 радника пред отказима

БЕОГРАД – Нова влада ће морати у наредних годину дана да одлучи о судбини 100.000 радника у предузећима у реструктурирању, изјавио је директор Агенције за приватизацију Владислав Цветковић.

“Tа су предузећа преживела тако што је новац из буџета Србије усмераван у плате радника. Tо је изузетан баласт којег треба да се ослободимо у време када су многе ствари остављене за решавање. За велики број тих индустријских комплекса треба сада видети да ли је скупља цена њиховог одржавања у животу или да се приватизују кроз стечај”, рекао је Цветковић за најновији број часописа Нови магазин.

Према његовом мишљењу та ‘тешка одлука чека Владу у наредних годину дана’. “Велики број тих предузећа није успео да нађе своје место на тржишту ни у боља времена кад је било капитала у изобиљу, за нека могу да се нађу парцијална решења, али и даље остаје проблем како да се реши питање 100.000 радника који су сада на буџету, а зна се да више немају посла”, казао је Цветковић и додао да се поставља питање како постепено изаћи из реструктурирања јер је то и озбиљан социјални проблем.

“Tа тема ће се сигурно отворити јер ће се поставити питање има ли држава новца у буџету да и даље Финансира плате које ништа не производе”, оценио је директор Агенције за приватизацију наглашавајући да се те Фирме ‘штите реструктурирањем од свакодневне принудне наплате потраживања, али да је све више потраживања и све је више одлука судова који пресуђују у корист поверилаца’.

Цветковић је за овај часопис оценио и да није било системског напора да се преиспита правац приватизационог процеса. “Ми у Агенцији проналазили смо слабости система и покушавали да их у сарадњи са Министарством економије исправљамо у ходу, али није било слуха оних који су то морали системски да мењају”, нагласио је он.

“Предузећима за приватизацију нико се није озбиљно бавио, она су чекала да се нешто деси, да се појави нови власник или да држава иницира процес, а у међувремену њима нико није управљао на адекватан начин и никоме нису полагани рачуни. Што је рок за полагање рачуна био дужи, то су губици били већи”, навео је он. “Мислим да је редеФинисање модела приватизације требало да се усмери на посвећивање великој групи предузећа чија је судбина у значајној мери до данас остала нерешена”, оценио је 

Цветковић и навео да је од првог тренутка рада Агенције установљено да очигледно недостаје увезаност са другим институцијама и то је управо била прилика да се тај проблем политички редеФинише. “Говорим о периоду после завршетка првих великих и озбиљних приватизација”, прецизирао је Цветковић додајући да је та редеФиниција концепта морала да се догоди већ 2004. године.

 

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!