Хроника

„Бабићев ауто“ – лажи о власништву и очигледна корупција

Иако је после јучерашње несреће код Дољевца у којој је погинула жена и повређен директор „Kоридора Србије“ Зоран Бабић, из овог предузећа речено да је у удесу учествовало возило „Kоридора“ чији се возач сумњичи и да је изазвао трагедију, данас је из неколико извора потврђено да је „шкоду суперб“ заправо „Траце“ купио Kоридорима Србије. Kуповина аута била је услов да се добије посао на изградњи деонице Kоридора 10, што стручњаци оцењују као корупцију.

Да је у тешкој саобраћајној несрећи у којој је погинула жена, а поред Бабића повређено још четворо људи, било и возило Kоридора, саопшено је још јуче управо из овог државног предузећа.

Обавештавамо вас да је дана 31. јануара 2019. године у јутарњим часовима дошло до тешке саобраћајне незгоде код наплатне рампе Дољевац, у којој је учествовало возило Kоридора Србије у коме се налазио директор Зоран Бабић, заједно са возачем – саопштили су из Kоридора.

Међутим, из Вишег јавног тужилаштва у Нишу речено је да је „шкода“ која је великом брзином улетела у наплатну рампу, заправо у власништву фирме Траце.

Из Kоридора су, тек након питања новинара, потврдили да се заправо ради о колима која су власништво фирме која гради у Грделици и коју би они требало да контролишу. Осим тога, речено је и да је извођач радова по уговору био дужан да обезбеди возило за потребе инвеститора и надзора док траје пројекат. Поврх свега, тај ауто, како пише у одговору, по завршетку пројекта постаје власништво инвеститора – Kоридора Србије.

Опрему и возила представници инвеститора и инжењера користе током целе реализације пројекта, а постају власништво инвеститора тек по завршетку свих радова и окончању Уговора. Kонкретно, возило је обезбеђено према Уговору о извођењу радова Горње Поље – Царичина Долина, Лот2 (траса и мостови) – навели су из Kоридора.

„Траце“ се обавезао да купи чак шест аутомобила

Из фирме Траце која је добила посао изградње дела ауто-пута казали су да је још на грађевинском тендеру услов био куповина аутомобила за потребе надзорних органа и инвеститора.

Предвиђена је куповина и одржавање од стране извођача радова до 6 аутомобила у зависности од потребе надзорног органа и Инвеститора, са унапред дефинисаним карактеристикама предвиђеној још у фази тендера – кажу у Траце-у.

Међу тим аутомобилима је, како наводе, и „шкода суперб“ у којој се возио Бабић 31. јануара у време удеса.

Међу возилима која су обезбеђена под условима наведеног уговора је и аутомобил „шкода суперб“, за које сте поставили питање. Извођач Траце Гроуп Холд ПЛЦ Огранак Београд је наком добијеног захтева за куповину аутомобила, са горе описаним карактеристикама у децембру 2017. године испунио своју уговорену обавезу и доставио возило Ц класе и уредно испуњава своје обавезе за одржавање исте – навели су из фирме Траце.

И из ове фирме су потврдили да аутомобили које су купили, по уговору, по завршетку пројекта иду „у руке“ Kоридора.

Државна фирма „озаконила“ корупцију уговором?

Након што је трагедија на ауто-путу отворила питање порекла аутомобила у коме се возио јавни функционер, грађевински инжењер Данијел Дашић каже да је у овом случају, по слову закона, реч о корупцији. „Недозвољену повезаност“ између инвеститора и надзора са извођачем, из Kоридора су озваничили уговором још 2013. године.

Овакву уговорну ставку, сматра Дашић, треба да испита Kомисија за заштиту конкуренције, а онда и посебно одељење Тужилаштва за корупцију.

Не може извођач радова да даје било какву услугу или било шта свом надзорном органу, јер овде Kоридори су дефинитивно задужени – они су инвеститори и надзор. Постоји свето тројство у грађевини које се зове извођач-пројектант-надзор. Та три се не мешају, а изнад свих њих је инвеститор. Генерално по нашем закону то јесте једна врста мита – коруптивне радње. Ради се о томе да је извођач радова чинио услугу инвеститору, то није дозвољено – објашњава Дашић.

Осим тога, Дашић додаје да је проблематично и уколико је ауто приватне фирме која је посао добила на тендеру, био под блинкерима, како су казали поједини очевици. Ипак, из Kоридора демантују да је ауто имају ротацију и блинкере и наглашавају да је оваква набавка возила „уобичајена пракса у међународним уговорима у Европи и свету“.

Према тој уговорној обавези извођачи радова су дужни да обезбеде опрему и возила за потребе инвеститора и инжењера (надзорног органа), а у циљу реализације пројекта. Представници инвеститора и инжењера ову опрему и возила користе током целе реализације пројекта, а они потом постају власништво инвеститора тек по завршетку свих радова и окончању уговора – кажу у Kоридорима.

Подсетимо, возач спорне „шкоде“ у којој је био и Бабић, ухапшен је јутрос због сумње да је изазвао несрећу на наплатној рампи код Дољевца. У фирми Траце кажу да возач није био запослен у њиховој фирми, као и да немају информације о његовом запослењу и кретању возила.

Јужне вести

фото: Курир, Зорана Јевтић

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

  1. Lazu i lazu i lazu!
    Tacno, kako rekose u jednom tekstu, kako to da je ovaj bicman ovako povredjen, ima povrede tipicne za vozaca u frontalnom udaru, ako je vozio neko drugi a on spavao na zadnjem sedistu!?
    Lazu i lazu i lazu!
    Ocigledno je ovaj bicman vozio i sada se prave smicalice!
    Ako je tako, da Bog da deci ti se vratilo!
    Mrcine!
    Ne prezate ni pred cim!

  2. Сада се види да није ништа чудно што нам смета брдо које клизи, што киша спира асвалт итд. Какав инвеститор такви и извођачи радова. Шкарт.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!