Србија

Београд: Обновљене улице препуне кратера

ПРЕСТОНИЧКЕ саобраћајнице препуне су рупа и улегнућа, иако су неке од њих релативно скоро обновљене. Разлог су “фушерисање”, закидање на материјалу, као и надзору који извођачима гледа кроз прсте. Слика и прилика недомаћинског понашања су кратери и пукотине у Пожешкој, Савској, али и у многим другим реконструисаним улицама у Београду.

Главна улица на Бановом брду завршена је пре пет година, а осим колотрага, асфалт “красе” и рупе, које су “зинуле” нарочито поред трамвајских шина. У ништа бољем стању нису ни тротоари.

– Асфалт је веома брзо пропао. Кад возим, строго избегавам траку где су трамвајске шине јер су рупе и неравнине погубне за ауто – жали се Саша Живковић. – Када се из Благоја Паровића укључујем у Пожешку, ту је најгоре, јер су се отвориле рупе, а и асфалт поред шина је утонуо па су оне издигнуте и ауто поскакује као да возим преко орања.

И у Савској улици, годину дана раније отвореној, која је проширена и обновљена, кратери често изненаде неспремне возаче, а на слалом их посебно терају шахтови утонули у коловоз. Ни у Булевару краља Александра није све под конац, осим асфалта замерке иду и на рачун неравног тротоара.

РАДИЛА ФИРМА “СВИТЕЛСКИ”

ПРЕМА доступним подацима, реконструкција Пожешке улице коштала је скоро 900 милиона динара, а извођење радова поверено је аустријској фирми “Свителски”. Исти мајстори били су задужени раније и на реконструкцији Аутокоманде.

bg-RUPE-1

Минималан гарантни рок за изведене радове за путеве јавног саобраћаја је пет година, а за ауто-пут, као и путеве првог, другог и трећег реда – три године. И извођачи као да се строго придржавају да поштују изреку “држи воду док мајстори оду”. Јер чим истекне овај минимум, а често и пре тога, “шавови” почињу да пуцају.

Остаје нам само да се надамо да ће другачије бити у Војводе Степе…

ГОРЊИ СЛОЈ ОД 15 ЦЕНТИМЕТАРА

СТАНДАРД за горњи носећи слој асфалта је 15 центиметара, а завршни хабајући – од пет до шест. Минимална цена једног центиметра асфалта по квадратном метру пута је од 1,6 евра за носећи до 1,8 за хабајући, мада има и скупљих до 2,5 евра.

ДЕСЕТ КИЛОМЕТАРА 120.000 ЕВРА

ИЗЛИВАЊЕМ тањег слоја асфалта, за тек један центиметар, на десет километара пута, могуће је зарадити од 60.000 до 120.000 евра. С озбиром на то колико се улица годишње санира и реконструише, ова црна смеса добро може да напуни џепове.

 

Н. Вукић, Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

  1. Nije mi zao sto su beogradske ulice i putevi takvi, jer su SVI vojvodjanski putevi takvi! Ali mi jeste zao jer i ja prodjem kroz Beograd i unistavam svoj auto dok stignem do Ibarske pa i dalje, iako sam, kao i mnogi gradjani – vozaci, platio porez i druge “doprinose-namete”, preko registracije vozila, za sanaciju puteva SIROM SRBIJE… E sad, sto se te pare tradicionalno pokradu a ne uloze u sanaciju SVIH puteva u Srbiji pa i Vojvodini, a ne samo u Beogradu, to je vec neka druga prica… Ali, bitno da idemo u EU… Sto je po meni OK u smislu da cemo se voziti po evropskim putevima, kada i AKO budemo isli u inostranstvo tj. zemlje EU… Jer kod nas ce stranci iz EU nece doci da unistavaju svoja vozila osim bas ako se mora! Mada kada “vratim film”, i setim se Vuciceve famozne izjave koja glasi, citiram: “Ulazak u EU ne znaci bolje plate u Srbiji…” dolazim do nekog zakljucka da mozda ipak necemo okusiti cari evropskih puteva… Mada videcemo… Poslovica kaze “NIKAD NE RECI NIKAD”… A ovim tempom i nacinom rada kao i razmisljanjem Vlade nisam ubedjen da cemo IKAD videti nesto bolje i ziveti normalnije a kamo li voziti se po normalnim putevima…

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!