Србија

Дигиталну лудницу још нисте отворили? Штета…

Центар за дигиталну трансформацију Привредне коморе Србије, започео је прву фазу Програма подршке дигиталној трансформацији малих и средњих предузећа за 2019.годину. Јавни позив за обуку и сертификацију стручњака у области дигиталне трансформације малих и средњих предузећа отворен је до 20. марта.
ПKСПредраг Николић, директор Центра за дигитализацију
Отварањем јавног позива за обуку и сертификацију стручњака у области дигиталне трансформације малих и средњих предузећа, Центар за дигиталну трансформацију Привредне коморе Србије започео је прву фазу Програма подршке дигиталној трансформацији малих и средњих предузећа за 2019. годину.

Циљ Програма је да се створи свеобухватна подршка која је малим и средњим предузећима потребна у том процесу. Програм зато обухвата три кључне фазе: обуку и сертификацију консултаната, израду експертске анализе и стратегије дигитализације, као и имплементацију решења предвиђених стратегијом.

Обука за дигиталне консултанте

– Примена дигитализације један је од примарних услова конкурентности и успеха на иностраном, али и на домаћем тржишту. Честа препрека малим и средњим предузећима у том процесу јесте недостатак експерата и финансијских средстава. Kандидати који са успехом прођу процес обуке у оквиру прве фазе Програма, осим висококвалитетне едукације добијају могућност да уз адекватну накнаду учествују у другој фази пројекта – изјавио је поводом актуелног јавног позива за обуку и сертификацију стручњака у области дигиталне трансформације Предраг Николић, директор Центра за дигиталну трансформацију Привредне коморе Србије.

Селекција кандидата за обуку биће обављена до 29. марта, а обука се организује током априла и маја. Програм обуке припремљене у сарадњи са Привредном комором Аустрије, уз подршку Немачке организације за међународну сарадњу ГИЗ, први пут је организован прошле године. Програм су успешно прошла 22 кандидата, који су сертификовани од WИФИ (Аццредитед цертифицатион бодy оф тхе WKО), овлашћеног да издаје сертификате пружаоцима ИТ услуга и пословним консултантима са релевантним искуством, знањем и вештинама у области дигитализације.

– Најважнији бенефит ове обуке јесте то што сертификат има интернационално признање и подиже вашу конкурентност како на домаћем, тако и на иностраном тржишту – каже Владан Дабовић, који је прошле године завршио ову обуку и додаје: “Програм воде изузетно стручни људи са великим искуством из Аустрије, земље која је по величини слична Србији, али привредно много напреднија. Захваљујући прилици да поставимо конкретна питања и добијемо савете за решења прилагођена локалној пракси, знање стечено током обуке могао сам одмах након тога да применим радећи експертску анализу и стратегију дигиталне трансформације за две фирме из Србије које се баве потпуно различитим делатностима – инжењерингом и пољопривредном производњом и прерадом. Сада управо радим на дигиталној стратегији за једну интернационалну ИТ компанију.

” Обука друге генерације консултаната састоји се из општег дела обуке за експертску анализу (општи модул) који пролазе сви кандидати. Након тога, полазници се опредељују за један од три специфична програма дигиталне трансформације: у моделима и процесима пословања, е-трговини, е-маркетингу и друштвеним мрежама и ИТ сигурности и заштити података. Тренинзи за општи модул биће одржани 13. и 14. априла, за специфичне програме 11. и 12. маја, док ће сертификација бити организована 27. и 28 маја.

Програм обуке дигиталних консултаната део је ширег Програма Центра за дигиталну трансформацију Привредне коморе Србије. У другој фази пројекта до изражаја долазе бенефити за мала и средња предузећа која кроз заједнички рад са серификованим консултантом добијају експертску анализу и стратегију дигитализације у изабраној области свог пословања, чију израду 100 одсто, односно 50 одсто финансира организатор Програма.

Тај део програма одвија се уз финансијску подршку ГИЗ-а, а спроводи га Центар за дигиталну трансформацију. У трећој фази Програма наступа фаза имплементације одабраног решења развијеног у Стратегији, која веома конкретно доприноси унапређењу њиховог пословања, а коју подржава Развојна агенција Србије обезбеђујући и суфинансирање у висини од 50 одсто или максимално до 5.000 евра.

– То су само неке предности и бенефити овог програма за појединце и мала и средња предузећа. Уверени смо да ће и све остале активности које у овој области спроводимо у сарадњи са многим националним и другим партнерима, а посебно од прошле године, када смо у сарадњи са ГИЗ-ом основали Центар за дигиталну трансформацију, олакшати и убрзати њихов напредак у процесу дигитализације пословања, који није само услов конкурентности него и профитабилности – закључује Николић.

Очекује се да ће до краја 2019. године обуку и сертификацију стручњака у области дигиталне трансформације успешно завршити 25 консултаната, који ће урадити 175 експертских анализа и 120 стратегија дигитализације, а након тога кроз фазу имплементације подржати 110 малих и средњих предузећа.

Упутство за пријаву, материјали и друге важне информације у вези са обуком доступни су на www.цтд.орг.рс.

Ветсионлине

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!