Хроника

Директор Обрадовић задужио ЕПС за 200 милиона евра и отишао на одмор у Дизниленд!

БЕОГРАД – Иако још није ни загрејао фотељу првог човека је, пет дана након што га је Влада Србије именовала за генералног директора, задужио ову компанију за 200 милиона евра кредита, а потом безбрижно отишао на одмор у Дизниленд, сазнаје Курир.

„Електропривреда Србије“ од 2008. до 2013. задужила се за 220 милиона евра и повећала укупан дуг на 800 милиона евра или са 51 на 91 милијарду динара. Са овим новим задужењем од 200 милиона евра ЕПС се изједначио с највећим српским дужницима – „Србијагасом“ и „Железницама Србије“, који су задужени милијарду евра.

Неповољан кредит

Одлуку за ово неповољно задужење код пословних банака одобрио је Надзорни одбор ЕПС, али на предлог првог човека српске енергетске компаније, то јест под његовим великим притиском, јер је он тврдио да без тих пара грађани Србије неће имати струју током зиме. Ово убеђивање изгледа није било лако ни за новопостављеног директора ЕПС, па је он, како сазнајемо, неколико дана после одлуке о новом банкарском дуговању отишао на одмор. И то ни мање ни више него у Дизниленд!

– Док се наш директор слика на сувом са Микијем Маусом, машине у Тамнави још увек пливају у води. Мало је непримерено да у тренуцима када ЕПС бије једну од најтежих битака у својој историји први човек компаније оде на одмор. За то време радници у Тамнави муку муче како да оспособе бар део машина и копова како грађани Србије не би плаћали прескупу увезену струју. Влада Србије треба добро да претресе целу компанију како би се преиспитало зашто се поред кредита од Светске банке у износу од 200 милиона евра који је Влада већ обезбедила за санирање последица поплава ЕПС додатно задужује по комерцијалним каматним стопама – тврди наш саговорник.

Без контроле

Он додаје да, уколико је био потребан додатни новац за санирање последица поплаве, било је логично да се новац тражи од ЕБРД.

– Међутим, тај новац се контролише и сваки цент мора да се покрије. Другим речима, ако сте га тражили да санирате мрежу или угљенокопе, можете само за то да га користите. То није одговарало менаџменту јер при узимању кредита код пословних банака под плаштом поплава можете да провучете и консултантске услуге, курсеви разноразних језика и многе друге ненаменске трошкове – каже наш извор из ЕПС.

Потврда

Из ЕПС су потврдили наша сазнања да се компанија задужила, али о томе где директор Обрадовић проводи годишњи одмор нису желели да говоре.

– Надзорни одбор ЕПС је 7. октобра донео одлуку о кредитном задужењу у износу од 200 милиона евра за обезбеђење финансијских средстава потребних за санирање последица катастрофалних поплава и ради обезбеђења сигурног и ефикасног пословања „ЕПС групе“ током грејне сезоне, како би и грађани и привреда имали сигурно снабдевање електричном енергијом – каже се у саопштењу ЕПС.

Млађен Ковачевић

СУМЊИВО СВЕ БЕЗ ПРОЈЕКТА

Професор економије Млађен Ковачевић за Курир каже да је њему свако ново задуживање било које компаније, па и ЕПС, које нема покриће у одговарајућем пројекту проблематично и сумњиво.

– Задуживање код пословних банака је скупо. Ја се не бих противио да је тај новац узет за изградњу неке хидроелектране која би омогућила извоз струје, али не одобравам задуживање ради увоза струје. Тај дуг ће се, наравно, преломити преко леђа грађана – каже Ковачевић.

Курир

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

  1. МАНДАТ НИКОМЕ МИЈЕ ГАРАНТОВАН УСТАВОМ РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ. МЕЂУТИМ АКО НЕ БУДУ РАДИЛИ И ЧИНИЛИ ПО УСТАВУ, ДОВОЉНА ЈЕ НАРОДНА ИНИЦИЦИЈАТИВА ЗА СМЕНУ ТАКВИХ ЛИЦА…

    УСТАВНОСТ И ЗАКОНИТОСТ

    Хијерархија домаћих и међународних општих правних аката
    Члан 194.
    Правни поредак Републике Србије је јединствен.
    Устав је највиши правни акт Републике Србије.
    Сви закони и други општи акти донети у Републици Србији морају бити сагласни са Уставом.
    Потврђени међународни уговори и општеприхваћена правила међународног права део су правног поретка Републике Србије. Потврђени међународни уговори не смеју бити у супротности са Уставом.

    Закони и други општи акти донети у Републици Србији не смеју бити у супротности са потврђеним међународним уговорима и општеприхваћеним правилима међународног права.
    Хијерархија домаћих општих правних аката
    Члан 195.
    Сви подзаконски општи акти Републике Србије, општи акти организација којима су поверена јавна овлашћења, политичких странака, синдиката и удружења грађана и колективни уговори морају бити сагласни закону.

    Статути, одлуке и сви други општи акти аутономних покрајина и јединица локалне самоуправе морају бити сагласни са законом.
    Сви општи акти аутономних покрајина и јединица локалне самоуправе морају бити сагласни њиховим статутима.

  2. Lepo…lepo…nemoze biti lepse. Postave te za direktora, odmah uzmes kredit pod komercijalnim uslovima..peti sesti dan zbrises na odmor…a ono jedan dan pada slabiji sneg i 46000 stanovnika nema struju samim tim i grejanje i td…..To je ta NAPREDNA SRBIJA…cestitam!!!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!