Економија

Досадни сте бре папци са тим буџетским дефицитом него будите корисни па израчунајте ЦПИ (consumer price index)

Буџетски дефицит у 2015. години, планиран на нивоу од 5,9 одсто бруто домаћег производа (БДП), могао би да буде сведен на око 3,5 одсто, објавио је данас Фискални савет, али и упозорио да би он у 2016. могао да буде и већи, уколико Влада Србије буде одустала од мера штедње, пре свега од смањења плата и пензија.

У месечом извештају о фискалним кретањима за јул ове године, Фискални савет је оценио да је стварна мера умањења буџетског дефицита око 4,5 одсто БДП-а.

Смењење буџетског дефицита, према процени Фискалног савета, постигнуто је побољшањем наплате пореских прихода и неуобичајено великим уплатама јавних предузећа и државних агенција у буџет, док су расходи мањи од планираних услед малих трошкова за исплату отпремнина због кашњења у рационализацији броја запослених, као и за јавне инвестиције.

Фискални савет је проценио да би у 2016. години фискални дефицит могао да се трајно спусти на око 3,5 одсто БДП-а уколико се доследно спроведу све најављене мере фискалне консолидације.

Према оцени Савета, главне мере које ће у 2016. наставити да умањују дефицит, су замрзавање пензија и зарада, због чега би дефицит могао да буде нижи за 20 до 25 милијарди динара, затим рационализација броја запослених у јавном сектору (дефицит мањи за око 15 милијарди) и увођење плаћања таксе за јавни сервис (око осам милијарди динара).

У месечном извештају Фискалног савета наведено је да ће наредне године на повећање буџетског дефицита утицати раст издвајања за камате, за око 10 до 15 милијарди динара, зато што је и 2015. знатно порастао јавни дуг.

Непорески приходи вероватно ће 2016. године бити нижи за најмање 10 милијарди динара у односу на 2015. годину зато што неће бити нове уплате ЕПС-а од 7,4 мијарди динара и неких других једнократних уплата.

“Очекујемо и да се издвајања за јавне инвестиције повећају за најмање 20 милијарди динара, јер тренутна издвајања за ове намене нису довољна да подрже привредни раст у Србији, а трошкови отпремнина ће вероватно бити већи у 2016. у односу на 2015. годину за преко пет милијарди динара”, наведено је у извештају.

Уколико се одустане од главне мере за смањење дефицита у 2016. години, а то су замрзавања пензија и плата, изгубила би се основна полуга не само за снижавање дефицита, већ и за структурно прилагођавање јавних финансија Србије јер су државна издвајања за плате и пензије још увек знатно изнад свог одрживог нивоа, наведено је у јулском извештају Фискалног савета.

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!