Друштво

Држава продала половину станова

После одлуке УСС, у Влади нису сигурни да ли убудуће нико неће моћи да откупљује некретнине или ће моћи сви. Нико од надлежних не жели да каже по којој цени су објекти давани у откуп, нити под кирију

КАДА буде завршен поступак враћања станова које је Агенција за борбу против корупције добила на коришћење од Владе за време директорке Зоране Марковић, државни фонд имаће 26 слободних станова на коришћење.

”Фундус” ће бити богатији за један четворособан стан од око 100 квадрата, у Улици краљице Наталије 45, и стан од 37 квадрата у Дринчићевој 11.

До прошле недеље, поједини државни чиновници могли су ове станове и да откупе. Међутим, после прошлонедељне одлуке Уставног суда да се прогласе неуставним два члана владине Уредбе из 2011, станове до даљег неће моћи да откупљује нико.

На питање – да ли обарање појединих делова ове Уредбе значи да ће станове, као до прошле године, опет моћи да откупљују сви државни функционери, под једнаким условима, а не само припадници МУП, БИА и специјалних тужилаштава за организовани криминал и ратне злочине, или неће моћи нико, у Генералном секретаријату Владе кажу да ће правно тумачење потражити пошто одлука УСС буде објављена у ”Службеном гланику”. У Уставном суду нам је, међутим, незванично објашњено да станове, до доношења неке нове уредбе, неће моћи да купује – нико.

САМО УГЉАНИН ПОД ДРЖАВНИМ КРОВОМ 

УРЕДБА Владе предвиђа да се стамбене потребе запослених у републичкој, локалној или покрајинској администрацији могу решавати давањем станова у закуп или за службене потребе. За службене потребе влада је за министре и државне функционере определила 30 таквих станова, а од министара за сада један користи само Сулејман Угљанин.

За сада се зна да је од 600 станова, колико је држава 2003. купила од тадашње Грађевинске дирекције, око 150 продато, а у процедури за продају је око 160, као и да се у државну касу слива месечна кирија за око 300 станова, које користе запослени у готово свим државним институцијама.

– О решавању стамбених потреба запослених одлучују стамбене комисије корисника државних средстава, код којих су та лица запослена. Уговор са лицем коме је стан дат у закуп на одређено време, као и уговор о купопродаји стана, у име Републике Србије закључује директор Дирекције за имовину или лице које он овласти – каже Вељко Одаловић, генерални секретар владе.

У Дирекцији додају да се сви уговори о закупу потписују на одређено време, а по истеку мандата, функционери станове враћају у државни фонд.

Питањем ко све данас користи те станове и ко је успео и по којим ценама да их откупи убрзо ће се позабавити и Агенција за борбу против корупције.

– Агенција ће, у оквиру својих надлежности, испитати колико је станова у својини Србије и ко су тренутни корисници, а затим ће, у зависности од података до којих дођемо, спровести ванредну контролу имовине функционера – корисника. Од тих података опет зависиће мере које ћемо даље предузети – каже в. д. директора Агенције Татјана Бабић.

По којој цени су станови откупљивани покушали смо да сазнамо и у Пореској управи, која, по Уредби, утврђује тржишну вредност станова, али смо уместо конкретних цена квадрата у појединим зонама, добили начелни одговор како се та цена утврђује.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!