Безбедност

ЕУ би да стави шапу на српски систем безбедности

Сви ми, обични људи, волимо да видимо кад поткупљени политичари, искварени бизнисмени крвавих руку, нарко дилери, поткупљени политичари, утајивачи пореза, убице, шверцери бензина и цигарета, трговци људима и силоватељи и поткупљени политичари, одговарају пред судом… И чини се да код нас, у Србији, то почиње да се дешава… Али, колико је то озбиљно види се кад почну да стижу извештаји озбиљних процењивача ситуације – наиме, иако је овде велика антикорупцијска акција започела у августу 2012, европски експерт Маурицио Варанезе оцењује да Србија током прошле године није остварила значајан напредак у сузбијању организованог криминала.

У извештају Варанезеа за Европску комисију, завршеном у марту ове године, у који је Данас имао увид, наводи се, између осталог, да су истраге “изложене притајеном спољном мешању Безбедносно информативне агенције (БИА)“. Аутор извештаја овај проблем означава као најалармантнији, наводећи да је утицај БИА, који потенцијално може угрозити независност истражних органа и поверљивост истраге, посебно изражен код прислушкивања телефона.

– Из већине европских обавештајних агенција понаособ, примећено је да српска Војнобезбедносна и Безбедносно инфомативна агенција имају потпуну контролу над четири српска провајдера тако што имају увид у њихове комплетне податке и телефонске разводнике. Ово питање изазива озбиљну забринутост, пошто се чини да српске безбедносне службе имају позицију потпуне контроле над обавештајним производима, заједно са кривичним истрагама, и такође над овлашћеним истражним и правосудним властима. Технички изгледа да БИА може доћи до података о телефонским листинзима и локацијама без знања провајдера и налога тужиоца (члан 286, став 3, Закона о кривичном поступку – ЗКП), без обзира да ли постоје посебни разлози за обавештајни рад или кривичну истрагу. БИА може вршити пресретање телефонских разговора без судског налога (једноставним притиском дугмета) при чему крши Конвенцију о људским правима, члан 41 српског Устава и ЗКП. Телефон који прислушкује полиција, у складу са судским налогом који је уручен БИА, ова агенција може да надзире и без знања полиције, тужилаштва и надлежног судије, што представља јасно и незаконито мешање у кривичну истрагу – наводи се у извештају експерта рађеног за Европску комисију.

БИА, “најјачи“ српски провајдер

Посебно се на више места у извештају разрађује зашто две од три српске службе безбедности (ВБА, ВОА и БИА) имају техничку могућност да “дуплирају“ истрагу у случајевима организованог криминала.

– Изгледа да две од три горепоменуте безбедносне службе поседују опрему и техничку подршку које им омогућавају да надгледају и копирају комплетна чворишта података четири српска провајдера, укључујући и податке о телефонским листинзима, СМС/ММС и у локализацији телефонских корисника. Осим тога, што је још горе, те безбедносне службе имају техничку могућност да пресретну телефонску комуникацију, имејлове сваког корисника неког од четири провајдера једноставним “кликом“, потенцијално без судског налога. БИА заправо функционише као једини српски провајдер како за Службу за специјалне истражне методе (ССИМ) у Управи криминалистичке полиције, тако и за Војну безбедносну службу, с обзиром да БИА технички репродукује разводнике четири провајдера. Треба истаћи да увек када полиција или ВБА желе да изврше пресретање комуникације у сврхе истраге, судски налог се уручује БИА или ВБА, који преко техничке опреме коју поседују дуплирају и усмеравају телефонску линију према ССИМ, УКП, која од пре неког времена врши стварно пресретање телефонских разговора… – наводи се између осталог у извештају европског експерта.

Подсетимо “прислушкивање“ од стране БИА и ВБА је прошле године било у фокусу пажње јавности у Србији због одлука Уставног суда Србије да је ова мера могућа само уз судски налог, а не одобрење обавештајних руководилаца. Још већу пажњу, међутим, почетком новембра изазвала је досад неразјашњена афера “листинг“, где су председник Томислав Николић и вицепремијер Александар Вучић јавно саопштили да су незаконито прислушкивани.

Вицепремијер је на врхунцу те афере саопштио бројчане податке о броју прислушкивања од стране БИА. Према његовим речима, од 2006, од када постоје подаци, па до 2012. за потребе БИА и МУП “извађено“ је око 111.000 листинга, а прислушкивано је око 77.000 интернет и телефонских комуникација.

[quote]

Похваљено Специјално тужилаштво

У пресеку стања у борби против организованог криминала у Србији у извештају Мауриција Варанезеа похваљени су Тужилаштво за организовани криминал и службе у Управи криминалистичке полиције које раде на борби против организованог криминала (СБПОК, Служба за специјалне истражне методе, Службе за прикривене иследнике), али је указано и на неке мањкавости. Једна од њих је што у тужилачкој истрази не постоји обавеза припадника полиције да буду подређени тужиоцу. Наведено је и да је рад Јединице за заштиту сведока озбиљно уназађен, али и да постоје проблеми у одузимању и управљању имовином стеченом криминалом.

[/quote]

 

 

Данас

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!