Европа

ЕУ прети Мађарима због неопорезованог печења ракије

Одмах по формирању 2010, влада Виктора Орбана је, у свом популистичком стилу, дала Мађарима један заиста великодушни „поклон“, дозволила је да свако може за своје потребе, без пореза, произвести годишње у „домаћој радности“ 50 литара воћног дестилата тј ракије од 86 процената алкохола. С доста закашњења, после четири године, стигло је упозорење из Европске комисије, засновано на пресуди Суда правде ЕУ из Луксембурга, да се без пореза на територији ЕУ не може производити ни најмања количина ракије.

„Неприхватљива провокација бриселских бирократа“

Уместо да се потражи неко резервно решење, на пример, у виду пореских олакшица за ракију за сопствене потребе, из мађарске владе Бриселу је одговорено веома оштро, готово увређено. Најжешћи је био надлежни, тј министар аграра, Шандор Фазекаш (Сандор Фазекас) према коме се ради о неприхватљивој провокацији бриселских бирократа који појма немају шта значи панаш ленка (тј домаћа ракија) за традицију и културу Мађара (кад овако реагују Мадјари, шта ће тек рећи милиони Срба, на челу са њховим председником, чија се култура још теже може замислити без печења своје ракије?).

Ретко се ко, међутим, замислио шта је Мађарској донело током протекле четири године ово ракијско пореско ослобођење. Већ на први поглед јасно је да је установљена количина која се ослобађа од пореза – више него претерана.

Када се перачуна на уобичајену садрижну алкохола, произилази да  сваки Мађар може у домаћој радиности (као за своје потребе) да произведе 100 литара ракије са 43 посто алкохола. Испада да Мађари по глави становника годишње попију 43 литара ракије!

Буџет на губитку 350 милиона евра

И лаику је јасно да је ова мера „у интересу културе и традиције“ могла само да отвори широм врата за црно тржиште ракије. Људи су почели масовно да код кућа али и у дестилеријима, пеку ракију, у оквиру квоте за своје потребе, и потом илегално продају ту ракију. Почела је продаја и права на квоту…

Није да није било протеста али су ти гласови који су упозоравали, на пример,  да је сваки десети Мађар алкохоличар, били усамљени. Ни порезници се нису бунили јер је ту меру, која је значајно оштетила државни буџет, донела влада и чврсто стајала иза ње уз широку друштвену подршку.

Према проценама угледног интернет портала Аграсзектор, због ове мере дошло је до смањења пореских прихода од најмање 100 милијарди форинти тј око 350 милиона евра за четири године.

Опорезована прозводња воћних дестилата је у овом четворгодишњем периоду смањена за 15 до 20 посто, може се претпооставити да се та количина само пребацила у неопорезовану прозводњу. Лане је, иначе, у Мађарској забележен рекордни род воћа што је омогућило и рекордну прозводњу ракије од чега се, процена је, најмање 20 милиона литара продало нелегално.

Милан Лазаревић

Балкан Магазин

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!