Србија

Еулекс блокира повратак Срба

Кривичне пријаве тужилаца Еулекса против 17 Срба из Ђаковице због наводне умешаности у ратне злочине у селу Меја почињене на јучерашњи дан пре 14 година, међу косовским Србима су протумачене као сценарио застрашивања Срба који намеравају да се врате на своја огњишта.

Еулекс је саопштио да је покренута званична истрага против 20-ак осумњичених за злочине из априла 1999. на територији општине Ђаковица и убиства 372 особе чија су тела већином нађена у масовној гробници у Батајници, код Београда. Тужиоци су, наводи Еулекс, идентификовали лица која би се могла теретити за злочине против цивилног становништва.
Координатор општине Ђаковица Ђокица Станојевић, међутим, тврди да су те кривичне пријаве поднете како би се Срби застрашили и спречио њихов повратак на Косово и Метохију.

– Овај тренутак је изабран, јер би проблем изгнаних требало ускоро да се нађе на дневном реду техничког дијалога у Бриселу – каже Станојевић и истиче да до сада није покренута никаква истрага против оних који су починили злочин над Србима из Ђаковице.

Могућност застрашивања потенцијалних повратника, на овај и друге начине не искључује ни Ранђел Нојкић, један од политичких представника Срба јужно од Ибра. Он указује на случајеве покушаја стварања страха код Срба који су се вратили у села Жач код Истока и Дршник код Клине, па тако и свих који су спремни да се у оквиру програма повратка поново настане у местима одакле су.

[quote]

У Ђаковици само шест старица

У Ђаковици је пре рата живело, према црквеним подацима 12.500 Срба који су прогнани после потписивања Кумановског споразума 1999. године. Данас их је свега шест и то старијих жена Српкиња које су дом нашле у дворишту Цркве Успења Пресвете Богородице.

 

[/quote]

– Не могу да коментаришем оптужнице, јер нисам упознат са тим случајем. Сматрам да би овакве проблеме могао да реши споразум Београда и Приштине и да се не дешава да Тужилаштво у Приштини подиже тек тако оптужнице, да би се касније испоставило да су људи невини проводили годину и више дана у истражном затвору, а да им то чак није ни надокнађено – рекао је Нојкић.

Он верује да би управо српски официр за везу у Приштини могао да буде тај који ће спречавати да се напамет прстом показује на невине као на ратне злочинце.

[quote]

Векарић: Радимо на случају

Заменик тужиоца за ратне злочине Бруно Векарић потврдио је за наш лист да је српско Тужилаштво упознато са овим предметом и да на њему ради заједно са Еулексом, са којим, како је рекао, имају одличну сарадњу. Додао је да тај случај још увек није у фази у којој би Тужилаштво могло да о њему обавести јавност.
Векарић истакао и сјајну сарадњу српског Тужилаштва са канадским тужиоцем Џонатаном Рателом на случају клинике Медикус, односно трговине органима.

[/quote]

 

 

Вести

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!