Економија

Фајронт: У српском трезору новца само за једномесечну исплату плата и пензија

ДОК се у јавности спекулише ко ће бити нови министар финансија, најстарије суграђане и запослене који плату примају из државног буџета брине да ли ће бити довољно пара за исплату њихових зарада. У Министарству финансија истичу да подмиривање обавеза према буџетским корисницима неће бити проблем, јер је засад у државној каси довољно средстава за ове обавезе.

У буџету се, како истичу, тренутно налази око 740 милиона евра. Зато, наглашавају у овом министарству, нема разлога за бригу када је у питању исплата пензија и зарада у здравству, полицији, просвети. Такође, додају да је 740 милиона евра сума која омогућава будућем министру да се „припреми и уђе“ у посао.

Рачуница, пак, показује да је за исплату зарада у јавном сектору и пензија потребно годишње око 850 милијарди динара. Месечно тај трошак износи око 70 милијарди, што је отприлике сума која се тренутно налази у државној каси.

ПАПРЕНЕ КАМАТЕ САМО за камате на кредите Србија ове године мора да да око 90 милијарди динара, а 2014. тај трошак ће бити 120 милијарди динара. Колика је висина камата, најбоље показује поређење са годишњим фондовима појединих министарстава. Војни будзет Србије „тежак“ је готово 60 милијарди динара, а пољопривредни око 45 милијарди динара.

Већина економиста, међутим, истиче да се плате у јавном сектору и пензије не подмирују само из средстава које се налазе на рачуну, већ и од – текућих прилива.

– Сигуран сам да ће ова власт обезбедити средства за исплату плата и пензија – каже за „Новости“ профессор Љубомир Мадзар. – Неисплата ових обавеза према буџетским корисницима значила би губитак политичке подршке великог дела бирачког тела. Ако тренутна средства нису довољна, наћи ће се начин за подмиривање ових обавеза. Фискални приливи су редовни, али ако то не може да покрије издатке има и других решења. Један модел је задуживање, иако је питање докле ћемо тако моћи. Јер, што нам је већи јавни дуг мање су шансе за задуживање.

Према проценама стручњака, Србија ће морати да се задужи бар још две милијарде евра ове и наредне године да би подмирила редовно функционисање и обавезе према кредиторима. А нове позајмице сигурно нећемо добијати по повољној цени.

 

Новости

припрема: Србија данас

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!