Економија

Фантомски порез стиже породиљама

СВИМ породиљама којима су послодавци лане исплаћивали више месечних зарада одједном, стижу решења да плате солидарни порез, укинут још новембра 2014. Овај намет био је предвиђен да “казни” све оне са месечним примањима из буџета већим од 60.000 динара. На том списку, међутим, нашле су се и младе мајке запослене у приватним фирмама, чије газде породиљске накнаде рефундирају од државе. Тако се десило да породиље са зарадом и упола мањом од границе за солидарни порез, чак и ако не раде за државу, морају да плате овај намет. Зато су родитељска удружења затражила од Владе Србије да хитно обустави наплаћивање овог пореза.

Солидарни порез је важио од 1. јануара до 1. новембра прошле године. Наплаћивао се грађанима за сва примања из буџета која током месец дана пређу 60.000 динара. Како послодавци рефундирају плате женама на породиљском из државне касе, и оне су, иако раде и за приватнике, биле на удару овог намета.

– Око стотину упита смо добили са молбом да реагујемо јер су породиљама почела од пре два месеца да пристижу решења од Пореске управе да плате солидарни порез, који им је обрачунат у периоду до краја прошле године – објашњава за “Новости” Ивана Брцан, уредник портала “Бебац”. – Солидарни порез је држава укинула 1. новембра 2014. године, али с обзиром на кашњења исплата накнада за трудничко и породиљско боловање, износи су им стизали током 2015. године. И то по три-четири исплате одједном. Држава је подразумевала да се те исплате односе на 2014. годину, али их је, с обзиром на то, да обједињене прелазе износ од 60.000 динара, опорезовала. Реалне зараде тих жена нису ни близу 60.000, већ износе између 30.000 и 40.000 динара.

На исти проблем упозоравало је раније и Удружење “Родитељ”. Од Министарства финансија су тражили тумачење, али ни до данас одговор није стигао.

– Ту заправо имамо два проблема. Први су послодавци који нередовно исплаћују зараде, а други је преширока одредба закона – објашњава Драгана Соћанин из Удружења “Родитељ”. – Министарство не касни са исплатама. Проблем су фирме које исплаћују на “гомилу”. Порезници не могу да виде да је то зарада за два или три месеца, већ виде једну уплату. Ми смо саветовали женама да моле рачуновође да им исплаћују зараде засебно. Проблем је што се опорезују сва примања, па и накнаде. Верујем да би био ред да се сада свим тим женама врате узете паре.

Из одговора Министарства финансија ни даље није јасно како ће проблем који траје скоро две године сада решити.

– Узимајући у обзир да је наведени закон престао да важи 1. новембра 2014. као и немогућност да се утиче на измене истог, Министарство финансија у координацији са Пореском управом интензивно разматра појединачне случајеве и предузима активности са циљем изналажења модалитета за њихово решавање – кажу у овом министарству. – О даљим активностима и покретању формалне процедуре јавност ће бити благовремено обавештена.

СКРЕНУЛИ ПАЖЊУ НА ПРОБЛЕМ

ЗАКОНОМ о финансијској подршци породици са децом утврђено је да исплата накнаде породиљама иде на терет послодаваца и он је дужан да је исплати онда када исплати и зараде осталих запослених са порезима и доприносима.

– Министарство рада рефундира средства послодавцима и нема никакве везе са породиљама – кажу у овом министарству. – Фирме чак не морају сваког месеца да подносе захтев за уплату новца, већ то могу да чине и после неколико уплата.

Како наводе, Министарству финансија је скренута пажња још пре две године на случајеве у којима се дешава да због исплате две месечне зараде одједном, породиља мора да плати порез, јер је тај износ већи од 60.000 динара. Проблем, како тврде, до данас није решен.

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!