Безбедност

Фејсбук омиљена мета сајбер криминалаца

БЕОГРАД – У првом кварталу 2014. године лажни сајтови који имитирају друштвену мрежу Фејсбук чинили су 10,85 одсто свих случајева у којима је активирана анти фишинг компонента, показују подаци компаније Касперски Лаб.

Само су лажне Јаху странице подстакле више фишинг узбуна, остављајући Фејбук као примарну мету сајбер криминалаца специјализованих за крађу налога на социјалним мрежама.

Лажирање Фејсбук налога је глобални бизнис, с обзиром на то да сајбер криминалци нападају сајтове на разним језицима – енглеском, француском, немачком, португалском, италијанском, турском, арапском и другима.

Неовлашћени приступ налозима на Фејсбуку или на било којој другој друштвеној мрежи може да се користи за ширење фишинг линкова или малвера.

Сајбер криминалци такође користе украдене налоге како би слали спам контактима жртава и како би објављивали спам на зидовима њихових пријатеља, где их могу видети други корисници, или како би слали поруке са молбама пријатељима да пошаљу хитну финансијску помоћ.

Отети налози могу се такође користити да скупљају информације о појединцима који ће у будућности бити мете напада.

Власници паметних телефона или таблета, који користе друштвене мреже са тих уређаја такође ризикују да њихови лични подаци буду украдени.

Да ствар буде гора, како упозоравају из компаније Касперски, неки мобилни претраживачи сакрију адрес бар док отварају страницу, што знатно отежава корисницима да уоче лажни извор.

Такође, стручњаци саветују да, уколико корисник прими е-маил нотификацију од Фејсбука или поруку да му рачун може бити блокиран, никада не уноси своје податке у форми која прати ту поруку.

Наиме, Фејсбук никад не тражи од корисника да унесу своју шифру у мејлу или да пошаљу своју шифру путем мејла.

Осим тога, потребно је поставити курсор на линк и проверити да ли води ка официјелној Фејбук страници, или чак и ручно укуцати Фејсбук УРЛ у адреш бар, јер сајбер криминалци могу да прикрију адресе које воде до корисника.

Када ручно укуца УРЛ у поље са адресом, потребно је поново да се проверити како би се уверио да није лажна.

Из компаније поручују корисницима да запамте да Фејсбук користи ХТТПС протокол за пренос података, а да одсуство сигурне везе вероватно значи да су посетили преварантски сајт чак и ако УРЛ адреса делује исправно.

 

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!