Друштво

Гордана Маринковић Савовић: Закон о родној равноправности неутемељен у српском језику

Закон о родној равноправности је донео много контроверзи. Поред тога што се уводи неуставна категорија рода, јер Устав Републике Србије препознаје само категорију пола, овај закон је неутемељен и извргава руглу и сам српски језик и књижевност. Јер пол се односи на људе, а род на речи.

Језику се не може наметати закон из скупштинске клупе, јер језик има своје законе. Српски језик се, према потребама, развија и сам ствара нове речи одређујући им род према норми нашег језика. Насупрот томе, Закон о родној равноправности ће покушати да наметне језичке структуре које су несвојствене српском језику (нпр. жена психолог – психолошкиња или жена политиколог – политиколошкиња) или пак да новим језичким кованицама доведе до опште збуњености (нпр. тренерка –  не зна се да ли је у питању жена тренер или спортска одећа, или говорница – где се не може утврдити да ли је у питању жена говорник или објекат за којим говорник стоји).

Подсећам и да се Одбор за стандардизацију српског језика више пута оглашавао против овог закона јер је он у супротности са нормирањем у српском језику, а са друге стране, постоји могућност кажњавања за све оне који се не придржавају тог „новоговора“. То је истакла и сама Гордана Чомић, министар за људска права и друштвени дијалог, у једној ТВ емисији, притом рекавши за жену госта само гост, а не гошћа, што потврђује тезу да ко год на силу жели нешто да наметне на крају и сам испадне трагикомичан. У том смислу, госпођу Чомић је најбоље описао проф. др Срето Танасић, председник Одбора за стандардизацију српског језика, рекавши да Гордана Чомић „не зна ништа о српском језику, осим што је говорник српског језика, не познаје структуру српског језика нити законе по којима делује српски језик.“

На крају, иако они који су предложили Закон о родној равноправности себе сматрају највећим борцима за људска права и слободе, управо они би трeбaло да знају да је, кроз читаву своју историју, српски књижевни језик карактерисала либерална, а не директивна језичка политика, што овај закон уводи. Дакле, овај закон, поред тога што је антиуставан, мора бити укинут јер је и репресиван по матерњи језик велике већине грађана Србије.

Гордана Маринковић Савовић

Члан Председништва Двери и председник Савета Двери за образовање и науку
Двери.рс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!