Политика

Изађи човече из кладионице! Од Вучићевог бољег живота до владе као Бајерн (читај ФК “Памбуковица”)

БЕОГРАД – Потпредседник Владе Србије Александар Вучић изјавио је да ће настојати да нова влада функционише као тим и да министарства не буду више партијски феуди.

„Треба направити владу која ће да функционише као тим, која можда не мора да има Месија и Ћавија, него владу као Бајерн, који има изванредан тим, он има одличне појединце, али тешко да су звезде тог калибра Рибери и Крос, али као што видите играју боље”, рекао је Вучић у интервјуу за Дојче веле.

Он је истакао да ће се трудити да направи најбољи тим и да Влада буде као један, додавши да ће настојати да се „избегне феудализација” министарства, као што је било до сада, чак и у влади у којој је и он био.

„Хоћу да знам шта се дешава у сваком министарству. Хоћу да Министарство финансија зна за сваки трошак којег прави министарство спорта или културе или неко друг”, казао је Вучић, чија је Српска напредна странка освојила апсолутну већину на парламентарним изборима 16. марта.

Говорећи о приоритетима нове владе, Вучић је рекао да ће бити правних и економских реформи које су важне за Србију.

„Економију Србије морамо да оживимо и оздравимо. И индустрију и пољопривреду, и за све то ће бити потребан велики рад и велико стрпљење. Биће потребна и промена свести код свих нас, али и код свих грађана”, казао је Вучић.

Кад је реч о економским реформама, Вучић је истакао да ће нова влада одмах ићи у структуралне реформе – у промену већег броја закона: о стечају, приватизацији, закона о раду, о државним службеницима, осигурању, о планирању и изградњи који подразумева издавање дозвола у неупоредиво бржем року него до сада.

„Наша је намера да у кратком року креирамо неупоредиво повољнији законски амбијент за улагања у нашу земљу – за иностране и за домаће инвеститоре. Са друге стране, мораћемо да донесемо најмање 13 закона који представљају имплементацију акционих планова и закона у области владавине права и правосуђа”, рекао је Вучић.

Према његовим речима, нова влада мораће да размишља и о фискалној консолидацији, да реформише јавну управе и обезбеди већи индустријски раст.

„У том смислу припремамо део програма за период од 1. јуна 2014. до 1. јуна 2016. са подстицајним пакетима који морају да буду најбољи у региону да бисмо привукли људе да инвестирају у нашу земљу, јер зашто би дошли у Србију ако немају повољније услове него у другим земљама”, рекао је Вучић.

Упитан да ли верује да ће успети у борби против корупције и организованог криминала, Вучић је казао да ту има много проблема и да то морају да раде институције.

„Овим што ми радимо, показује се само ниво политичке воље. То није довољно. Све наше институције морају да раде још боље, још јаче и још више. Ово што сада видимо ту је рад полиције и тужилаштва, али оно где тек треба да се покаже, јесу судови, који морају да буду неупоредиво ефикаснији” казао је Вучић.

Вучић: Питање признања Косова је немогуће питање

Први потпредседник Владе Србије Александар Вучић рекао је да Србији нико до сада није поставио признање независности Косова као услов за чланство у ЕУ и навео да је то питање у овом тренутку немогуће питање за Србију.

„Ја не могу да говорим о томе шта би било кад би било”, рекао је Вучић за Дојче веле одговарајући на питање да ли ће у једном тренутку признати независност Косова ако је то услов за учлањење у ЕУ.

Он је навео да до 2017. или 2018. године сигурно нико неће да поставља то питање јер знају да је то за Србију немогуће питање у овом тренутку и да је то ствар о којој не може да се разговара.

Додао је да ће вероватно после следећих избора 2017. или 2018. године неко други бити на власти у Србији.

„Али, мислим да нико ни тада неће пристати да прихвати формално независно Косово. Ми схватамо реалност и знамо да у Глоговцу, Србици или у Пећи, сем Гораждевца, нема Срба, ми не можемо да пободемо српску заставу. Ми живимо у реалности, али и Албанци треба да сагледају реалност на северу Косова и у неким другим деловима. Али због тога смо ту да разговарамо, и због тога разговарамо”, казао је Вучић.

Поводом појединих ставова да би заједница српских општина која треба да буде формирана на основу Бриселског споразума могла да буде увод у поделу Косова, Вучић је казао да мисли да о подели нико није говорио.

Он је изразио спремност да као будући премијер предводи српску делегацију у преговорима с Приштином у Бриселу, али и навео да треба видети на ком нивоу треба да се наставе ти разговори.

„Желим да кажем да то зависи и од жеља ЕУ. Треба да видимо на ком нивоу треба да се наставе ти разговори. Али такву врсту обавеза никада не бих избегао”, казао је Вучић.

Он је изразио спремност да се до краја спроведе Бриселски споразум постигнут прошлог априла и да мисли да Србија тај посао ради на коректан начин.

„Наравно, ми имамо и унутрашње проблеме, пошто уставни закон мора да се усклади са Уставом, везано за аутономију, како не би Уставни суд доносио одлуке о томе да то није у складу са Уставом”, казао је Вучић.

Упитан да ли ће бити промена Устава Србије због спровођења тих одлука о Косову, Вучић је рекао да је то питање европских интеграција.

„О томе ћемо разговарати током преговора о интеграцијама. Али прво морамо да донесемо неки уставни зкон за спровођење суштинске аутономије како би било потпуно јасно како Србија гледа на то”, навео је Вучић.

На питање да ли је спреман да се због помирења албанског и српског народа извини због злочина које су Срби починили на Косову, Вучић је навео да не мисли да је питање извињења или некаквих личних односа било коме за било шта важно.

„Мислим да је важно да они који су починили злочине за то и одговарају”, казао је Вучић.

Вучић: Не терајте нас да будемо непријатељи Русије

Александар Вучић је затражио је од европских земаља да, када се ради о односима Русије и Украјине, не терају Србију да према Русији заузима непријатељски став.

„Србија има само једну жељу и једну молбу за европске савезнике: не терајте нас да будемо руски непријатељи. Мислим да је то веома фер и веома поштен приступ Србије”, рекао је Вучић у разговору за Дојче Веле (DW).

Говорећи о ставу Србије према тренутном односу између Русије и Украјине, он је истакао: „Ми нисмо на странама, ми имамо своју земљу и водимо рачуна о својој земљи”.

Како је рекао, то за Србију није нимало једноставно питање, јер они који данас штите територијални интегритет Украјине, згазили су територијални интегритет Србије.

А са друге стране Србија ће поштовати међународно-правне норме и поштовати територијални интегритет свих чланица Уједињених нација, навео је он.

„Али, што је уосталом рекла и канцеларка Немачке Ангела Меркел, Србија не може да уведе санкције Руској Федерацији”, додао је Вучић.

Упитан да опише тренутне односе између Србије и Русије, председник СНС је рекао да ће Србија бити део Европске уније и да неће бити део Евроазијске уније, као и да Србија жели да има добре и пријатељске односе и са Русијом.

Објашњавајући однос Србије према Русији, Вучић је рекао да Србија не жели непријатељство са Русијом и да сматра да би западне силе требале то да поштују.

„А ви знате због чега треба да поштују. Због историјског искуства, због става Русије 1999, и поводом неких других ранијих криза, зна се како и са које смо стране имали подршку. Ту су и неке друге ствари из историје. Па зато, извините, Србија није на страни Русије или неког другог”, истакао је Вучић.

Србија се, како је навео, понаша одговорно у међународним оквирима, а њен пут је европски пут.

Говорећи о процесу у Међународном суду правде (МСП) по међусобним тужбама за геноцид Србије и Хрватске, Вучић је оценио да су српски аргументи јачи, навевши да је Србија била спремна да повуче тужбу.

„Довољно је да погледате коначан исход и резултат свега што се десило и биће потпуно јасно да су наши аргументи неупоредиво јачи. Али да ли то значи да ће наша контратужба проћи, то је на суду у Хагу”, рекао је Вучић

На питање како ће пресуда МСП утицати на будуће односе Србије и Хрватске, Вучић, за кога многи верују да ће бити нови српски премијер, указао је да две земље морају прагматично и рационално да гледају у будућност.

„Што је било, било је. У реду је да се подвуче црта, да се види шта о томе каже најрелевантнији орган у свету по том питању. Да ли ће после тога бити више љубави? Неће, нема никакве сумње. Али морамо да размишљамо о будућности на рационалан и прагматичан начин и тако се понашамо”, навео је председник СНС.

Говорећи о ситуацији у Босни и Херцеговини (БиХ), он је навео да Србија подржава Дејтонски споразум и да само тражи договор сва три конститутивна народа у БиХ, а да он ни у разговорима са европским званичниима није показивао превише оптимизма по питању стања у БиХ, иако сматра да тамошњи грађани заслужују много боље и много више.

Упитан мисли ли да ће Република Српска у једном тренутку да организује референдум о независности и отцепљењу од БиХ, Вучић је оценио да Република Српска чује шта говори Србија.

„Србија воли Републику Српску, Србија штити ентитетски идентитет Републике Српске у складу са Дејтонским споразумом, али Србија поштује територијални интегритет Босне и Херцеговине. Ја бих волео да Република Српска има то у виду”, закључио је он.

 
Бета

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!