Република Српска

Јовица Станишић није дао војсци да учествује у дејтонским преговорима

Југословенска делегација, коју је током мировних преговора о окончању рата у Босни у Дејтону 1995. године предводио Слободан Милошевић, у свом саставу је имала и трочлани експертски тим тадашње Војске Југославије, који је, у последњем тренутку и без званичног објашњења, избачен из састава. Одлуку је донео тадашњи шеф Државне безбедности Србије, а као последица је споразум који је у многим сегментима био штетан за Републику Српску.

Ово, у разговору за “Вести”, ексклузивно открива некадашњи војни изасланик при Амбасади СРЈ у Вашингтону, пензионисани пуковник Станко Нешић.

Дугогодишњи војни обавештајац и контраобавештајац, Нешић је у САД посао у војном изасланству обављао у два манданта, а за ширу јавност је далеко интересантнији други који је трајао од 1994. до 1997. године.

– Када је утврђен датум и место одржавања мировних преговора, Пентагон је званично био обавештен да ће у делегацији СРЈ бити и трочлана експертска група коју је требало да чинимо ја, као шеф тог тима, генерал Благоје Граховац и пуковник Драган Вукшић. Њих двојица су због тога и допутовали у САД. Међутим, из нама тада непознатог разлога наш тим није отишао на преговоре у војну базу Рајт Питерсон. Разговори су већ почели, а ми смо неколико пута питали надлежне у Генералштабу о чему је реч и стално смо добијали одговор да је све у реду и да се стрпимо. Онда је стигло наређење да се њих двојица врате у земљу – прича Нешић.

“Захваљујући Алији, Босна је мртворођенче”

Касније је сазнао да је предлог Милошевићу да се војни стручњаци не укључују у преговарачки тим дао Јовица Станишић, тадашњи шеф Државне безбедности, које је био члан нашег преговарачког тима.

Чудна атмосфера

У време одржавања конференције у Дејтону, СРЈ није имала амбасадора у САД, а пуковник Нешић каже да је атмосфера у амбасади у Вашингтону била крајње чудна.

– Уместо да сви имамо само један циљ, било је приметно да су личне сујете и амбиције битније од општих. Тако је некима било много важније да се зна да су се они срели с неким америчким званичником од тога шта је тамо разговарано – открива Нешић.

– Он је лично сугерисао Милошевићу да војни експерти нису потребни и да је он довољно способан да обави и део за који смо ми били предвиђени. Све и да је био Супермен, један човек, посебно који није из војне струке, тако нешто није могао да уради – каже овај дугогодишњи контраобавештајац.

Он додаје да су због тога и резултати преговора у Дејтону били лошији по Републику Српску.

– Војни експерти су могли да одиграју кључну улогу у цртању граница, али и када је реч о коридору Брчко. Ниједан војник не би пристао да коридор буде тако узак. У крајњем, могло је више да се утиче и на величину територије под контролом Републике Српске – истиче Нешић.

Ђ. Баровић – Вести

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!