Азија

Јуан за два дана девалвирао према долару више него за последње две деценије

Кинеско министарство трговине оцењује да ће слабији јуан појачати извоз који је у јулу забележио пад од осам одсто. За толико је опао и кинески увоз

Спољнотрговински суфицит Кине у јулу се смањио са 46,5 на 43 милијарде долара, а већина кинеских аналитичара је очекивала пораст до $53,3 милијарде

КИНЕСКА централна банка данас је опет смањила курс јуана, дан пошто је кинеска валута имала јуче рекордан пад од 1,9 одсто.

С данашњим падом од 1,8 одсто, јуан је за два дана пао у односу на долар више него у преко 20 година.

Одлука кинеске централне банке гурнула је надоле акције широм света. Јуче су губици забележени и у Азији и у Европи и у САД.

Пад на берзама и данас је настављен. Немачки берзански индекс Дакс изгубио је више од два одсто, британски FTSE 100 у паду је 1,4 одсто, док је француски KAK 40 у минусу 1,7 одсто. И Вол стрит очекује губитак пошто су фјучурси Дау Џонса и Стандард енд Пура 500 у паду од 0,9 одсто.

Кинеско министарство трговине оцењује да ће слабији јуан појачати извоз који је у јулу забележио пад од осам одсто.

За толико је опао и кинески увоз.

Забринутости за стање друге светске привреде допринео је и данашњи податак да је индустријска производња у јулу повећана за шест одсто у односу на прошлу годину, што је мање него што је очекивано, а и мање од јунских 6,8 одсто.

Централна банка Кине саопштила је да је јуан пао услед реформи с циљем да курсни систем буде више тржишно оријентисан.

Међународни монетарни фонд поздравио је одлуку Пекинга да се окрене ка флексибилнијем курсу, мада инвеститори тај потез виде као покушај стимулисања успорене економије, будући да ће јефтинији јуан појефтинити кинеску робу и тиме повећати њену конкурентност.

Део кинеског државног врха тражи даље слабљење јуана. За укупно 10 одсто! Ради тога неки чланови кабинета премијера Ли Кећијанга појчавају притисак на Народну (централну) банку Кине.

Спољнотрговински суфицит Кине у јулу се смањио са 46,5 на 43 милијарде долара, а већина кинеских аналитичара ј очекивала пораст до $53,3 милијарде.

Бета – Факти

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!