Економија

Кинези желе руднике “Ресавице“

КИНЕСКА компанија „Синохидро“ са којом је Влада Србије потписала меморандум о изградњи обилазнице око Београда, заинтересована је и за куповину рудника угља „Ресавица“. Како је „Новостима“ потврђено у Министарству привреде, укупно 12 кинеских предузећа жели да, кроз приватизацију, инвестира у 14 домаћих компанија.

Прва кинеска инвестиција могло би бити стратешко партнерство са ЈП „Ресавица“. Ово предузеће требало би да се оспособи да снабдева довољном количином руде нову термоелектрану „Костолац 3“, коју ће, такође, градити Кинези.

– Сусрет са кинеским инвеститорима је заказан за јануар 2015. године и тада ће се договорити стратешко партнерство – каже за „Новости“ Владан Милошевић, директор рудника „Ресавица“. – Ми већ имамо план консолидације предузећа у којем је један од главних пројеката изградња лежишта угља „Пољана“ које се налази близу места где ће се градити „Костолац Б3“. Тако ће се нова термоелектрана најекономичније снадбевати рудом.

Пошто је припремљена сва неопходна документација, биће потребне око три године да се изгради рудник. Како је рок за завршетак „Костолца Б3“ пет година, угаљ би без проблема могао да се испоручује на време у електрану.

Нове власнике могли би, коначно, да добију и некадашњи гиганти. За имовину Индустрије мотора Раковица (ИМР), заинтересована је фирма „Цхина Натионал Елецтриц Енгинееринг Тецхнологy“, која кроз куповину капитала жели и новобеоградску Индустрију машина и трактора (ИМТ).

– Србија не сме да дозволи да остане без производње пољопривредне механизације. Нови власник би за ИМР и ИМТ значио доношење нових инвестиција, подизање производње, раст упослености и једног и другог предузећа – сматра Зоран Радосављевић, директор обе компаније. – Индустрије су већ двадесет година у проблемима, без инвестиционих средстава, без могућности за улагања у нове технологије и производе. То би се променило доласком новог власника. Али, за тај део посла задужени су Агенција за приватизацију и Министарство привреде.

Пољопривреда је, такође веома интересантна партнерима из Кине. „Шандонг арт агрикултура“ има „пик“ на чак четири наша предузећа. Међу првима на листи је „Будимка“ из Пожеге, која производи воћне сокове и концентрате, мармеладе, џемове, конзервисано воће и поврће. „Будимка“ има јабуке на 11,5 хектара, као и засаде малине у пластеницима. После неуспешне приватизације, када је предузеће изгубило тржишта и додатно се задужило, фирма је у априлу 2010. године ушла у реструктурирање. Тако се и нашла на листи од 502 фирме чију је продају обелоданила Агенција за приватизацију.

Од четири пољопривредна добра која су предмет међудржавног уговора са „Ал Равафедом“ из Уједињених Арапских Емирата, за једно – фирму „Бачка“ из Сивца, заинтересоване су и две кинеске фирме, „Шандонг арт агрикултура“, али и „Шандонг ванбао група“. Да иста фирма може бити предмет два уговора својевремено су нам потврдили из саме Агенције за приватизацију. Јер, заједничко предузеће, које по међудржавном уговору оснивају Србија и „Ал Равафед“ купује део имовине од четири пољопривредна добра. Та предузећа и њихова остала имовина остају у надлежности Агенције за приватизацију, па сходно томе им се и тражи нови власник. На списку кинеских инвестиционих жеља налазе се још два пољопривредна добра „7. јули“ из Сирига и гаковачки „Граничар“, али и ПИК Земун.

Компанија „Бресингтон“ из Кине заинтересована је за три бање, тачније рехабилитационе центре и специјалне болнице у Рибарској бањи, Нишкој бањи и Сокобањи.

– Када сам 2000. године био у посети Кини, питао сам их да ли могу да пошаљу једну улицу у Србију и да решим све проблеме као министар туризма? Шалу на страну, за нас је изузетно занимљиво кинеско тржиште, али пре него што дођу кинески туристи, морамо свој туристички производ да подигнемо на виши ниво – каже за „Новости“ професор др Слободан Черовић, декан на Универзитету за туристички менаџмент Сингидунум и бивши министар туризма. – Морамо да средимо путеве, железницу и све што прати инфраструктуру, а не само хотеле, како се обично мисли. Треба проширити комплетан асортиман понуде, још обогатити велнес, излете, комплетну понуду. Практично, потребне су инвестиције, јер многи објекти нису спремни да приме кинеске туристе. Ствар је државе да ли ће направити заједничко улагање или други облик инвестирања, па би можда развој објеката требало препустити кинеским инвеститорима.

Кинези желе руднике “Ресавице“

Нове газде из Кине могли би да добију и „Застава камиони“ из Крагујевца, али и сомборска „Застава специјални аутомобили“.

За Индустрију стакла Панчево заинтересована су два инвеститора из Кине, „Синома интернационал инжињеринг“ и „Чајна глас холдинг“. Први желе да купе стаклару кроз стратешко партнерство, које подразумева оснивање потпуно нове фирме, док је друга компанија спремна на више модела приватизације.

У локалној самоуправи у Панчеву немају информације о заинтерсованим кандидатима из Кине, али би волели да се аранжман са потенцијалним партнерима из ове земље оствари.

АГРАР
ЗАЈЕДНИЧКИМ инвестицијама, како у постојећа, тако и у нова предузећа, свакако да даље треба развијати пољопривредна подручја. То је један од начина да се обезбеди свеж капитал за покретање и повећање производње, као и прерађивачких капацитета, који су стратешки интерес државе – коментарисала је јуче, за „Новости“, Снежана Богосављевић Бошковић, министар пољопривреде, најаву партнерства кинеских инвеститора и српских пољопривредних предузећа.

СОЦИЈАЛНИ ПРОГРАМ
ИМР и ИМТ тренутно запошљавају 1.700 радника. По речима директора Зорана Радосављевића, у току је спровођење социјалног програма, који би требало да се оконча до краја године у сарадњи са министарствима привреде и рада.

– Тиме би се број запослених свео на оптималну меру, чиме би предузећа постала врло занимљива за потенцијалне инвеститоре – закључује Радосављевић.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!