Економија

КО ЋЕ ПРЕЖИВЕТИ ВУЧИЋЕВЕ РЕФОРМЕ? Од јануара нови удар на кућни буџет

Цена сирове нафте на тржишту је на историјском минимуму, а код нас се очекује поскупљење горива због повећања акциза од Нове године.

Јачање долара је такође утицало на цену горива у Србији, јер Србија у тој валути плаћа нафтне деривате

Јачање долара је такође утицало на цену горива у Србији, јер Србија у тој валути плаћа нафтне деривате

Баш када су ствари кренуле у добром правцу и када су се многи обрадовали да би даљи пад цене сирове нафте на светској берзи – тренутно 35,6 долара за један барел – могао да се преслика и на ценовну политику у Србији, уследило је разочарање.

Наиме, иако је цена горива од јуна падала око 50 пара недељно управо због цене сирове нафте, Влада је најавила повећање акциза на гориво од почетка следеће године. То би могло да резултира и поскупљењем цене горива у просеку за три до пет динара.

На питање да ли ће од 1. јануара 2016. године због повећања акцизе уследити и раст цене горива, засад нико нема прецизан одговор, а секретар УНКС Томислав Мирковић за „Блиц” каже:

– Уколико се настави тренд пада цене сирове нафте на светском тржишту, разлика која буде направљена са растом акцизе би на неки начин могла да буде неутралисана и у том случају цене ће остати на истом нивоу. Уколико ствари крену у супротном смеру и ако уз то буде јачао и долар, онда ћемо имати поскупљење.

Јачање долара је такође утицало на цену горива у Србији, јер Србија у тој валути плаћа нафтне деривате. Још један од разлога зашто цене горива не прате пад цене нафте је и структура цене горива. Више од половине новца који се да за литар горива заправо одлази држави(види табелу). Милан Ракић, из Удружења власника приватних бензинских станица, подсећа да је 2008. године барел нафте коштао 120 долара, а да је цена бензина тада била 140 динара. Вредност сирове нафте пада, али ту путању цена горива у Србији није пратила.

– Државне дажбине су поскупеле. Акцизе на гориво 2008. године била су 21 до 25 динара, а данас 50. Од нове године дажбине за бензин ће бити 52,5 а за дизел 54 динара – каже он.

Ракић: Да нам није ПДВ…

Милан Ракић још напомиње да се у Србији наплаћује ПДВ на државну дажбину и да је то пракса која се не примењује нигде у окружењу.

– Нова акциза на гориво ће бити 52,5 динара и када на то додате ПДВ од 20 одсто, то је још 10,4 динара. Дакле, када се тај ПДВ не би плаћао, цена горива би била нижа за тих 10 динара – каже он.

Бојана Анђелић, Блиц

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!