Економија

Комшији пршут, а нама салама

Највише трошимо на храну, а цене бројних намирница знатно су веће него у региону. У Србији скупљи сиреви, деликатес, кафа, а разлика често и сто одсто

СКОРО све што зарадимо, углавном, поједемо. Иако нас убеђују да нам је храна најповољнија у региону, ценовници из трговина у комшилуку показују сасвим другачију слику. За многобројне намирнице у Мађарској, Румунији, па чак и много богатијој Словенији, треба издвојити мање пара него у Србији. А изузеци су малобројни.

Ценовници нам се посебно разликују код квалитетнијих намирница. Наравно, на нашу штету. Тако, док у “дежели” једу печеницу, за исти новац ми себи можемо да приуштимо неку квалитетнију саламу. Килограм печенице нашим суседима нуди се за 13 евра, док се истом деликатесу у нашим супермаркетиме не смете ни приближити без 2.000 динара.

Донедавно смо имали и повољније цене свежег меса, али сада смо премашили комшије. Килограм свињског бута у нашој земљи стаје и до 650 динара, док га Словенци плаћају и по четири евра. Ценовници се драстично разликују и код пилетине – за пилеће батаке потребно је 420 динара, док се у Словенији килограм нуди за 2,75 евра, односно око 330 динара.

– Цене су такве какве јесу и засигурно ће скакати, али ми смо ту беспомоћни – каже Вера Виде, председник Центра за заштиту потрошача. – Позиви на бојкот су бесмислени, јер највећи бојкот потрошача долази из њихових новчаника. Светска криза је утицала на раст цена хране, али добар део трговаца, у недостатку конкуренције, злупотребљава ту светску рецесију. Посебан проблем код нас су и разлике у ценама истих производа. Месара до месаре, а цене се разликују и до 20 одсто.

И за качкаваљ потрошачи у Србији издвајају највише, вероватно не само на Балкану већ и у читавој Европи. Килограм гауде или едамер сира у Мађарској кошта око четири евра, док су у Словенији 4,49 евра. Исти сир у српским трговинама је најмање 800 динара, готово дупло више.

Скоро иста разлика је и код кафе. Паковање од 200 грама у хипермаркетима је око 90 центи. За 106 динара у Србији се најчешће може купити само сто грама црног напитка. Већа паковања кафе код комшија су још повољнија и килограм може да се купи за 3,5 евра, односно за 413 динара.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!