Србија

Крушевац: Од спомен костурнице праве кружни ток

КРУШЕВАЦ – Група од око 100 крушевачких интелектуалаца, историчара, професора, лекара, новинара и студената покренула је иницијативу да се хитно заштити градско наслеђе од неимарског “експериментисања” у ужем и ширем центру града. Информације да ће се трг Костурница, планиран за нови центар, претворити у саобраћајно чвориште са кружним током, узнемирило је потписнике који ће тим поводом имати и састанак са градоначелником.

На тргу који је окружен парком смештено је и вредно дело Милића од Мачве – “Мајка Србија и мајка Грчка”. Интелектуалци предлажу формирање такозване зелене зоне

– Будући центар око Костурнице треба да буде трг и зелена зона за пешаке (хумана, а не саобраћајна), која ће се простирати од Гимназије до Улице поручника Божидара и од Косовске до Видовданске и Мирка Цветковића, које би остале проходне за градски саобраћај – наводе интелектуалци у писму. – Такво логичко решење природно се наметнуло и због установа у овом кругу. То су Школа “Драгомир Марковић”, Виша педагошка, Виша хемијска медицинска, МШЦ, Дом ученика “Пане Ђукић – Лимар”, Гимназија, Епархија, Црква Светог Ђорђа, Спортски центар.

СТРАДАЛО ИСТОРИЈСКО НАСЛЕЂЕ 

Надежда Будимовић, потпредседница Еколошког покрета “Бела бреза” и један од потписника иницијативе, напомиње да је град последњих 70 година стихијски уређиван и да је свака већа неимарска интервенција била планирана само у уским стручним круговима и, по правилу, на штету историјског наслеђа.

 Др Велибор Лазаревић, један од потписника, наводи, за “Новости”, да је неопходно да се интелектуална јавност укључи у осмишљавање архитектонских решења. Предлаже и формирање Савета за естетику, које би требало да учествује у осмишљавању изгледа града. Тако се, сматра Лазаревић, не би поновило да се изгради објекат “Коцка”, саграђен пре 40 година, поред споменика косовским јунацима, или да на платоу испред Дома синдиката постави више “бунара” уместо једне репрезентативне фонтане.

– Нови центар града не би требало да буде саобраћајни центар – каже др Велибор Лазаревић. – Надам се да ће бити слуха за наше добронамерне предлоге. Градитељско наслеђе мора да се заштити од рушења, тако да смо предложили научни скуп или јавне трибине чији ће учесници са стручним службама осмислити задатке и услове будућег конкурса за архитектонска и друга решења новог центра и других делова града.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!