Економија

Крушик Акумулатори: Преживели НАТО али владу Србије неће

Ваљево — Фабрика “Крушик Акумулатори” је преживела НАТО бомбардовање 1999, али приватизацију неће, изјавили су данас синдикалци те приватизоване фабрике.

Они су на конференцији за новинаре рекли да је одлука о томе да ли ће бити поништен уговор о продаји фабрике пребачена на Владу Србије, уместо да о томе одлучује Агенција за приватизацију.

Конференција је одржана у згради Општинског већа Самосталног синдиката Србије у центру града због назнака да новинарима неће бити дозвољен улазак у фабрику. 

Радници сумњају да на тај начин власник фабрике Зоран Чичак додатно “купује време” и покушава да избегне поништавање приватизације иако су се, како тврде, одавно стекли услови за то. 

Агенција за приватизацију је раније препоручила да купопродајни уговор буде поништен због тога што су власници за више од 70 одсто запослених исплаћивали зараде испод минималца, приказујући их као нето зараде. 

Синдикални лидер Зоран Солунац је рекао да “радници Крушик Акумулатора већ 14 месеци не примају плату, једино су добили по 12.000 динара једнократне помоћи од Града Ваљева, здравствене књижице им нису оверене три месеца, а фабрика практично не ради”. 

Додао је да блокада рачуна на износ од 87,37 милиона динара “непрекидно траје скоро 300 дана”. 

Упркос томе запослени долазе на посао јер се плаше да би могли добити отказе, иако се нова директорка Снежана Алексић, као и Чичак 
некадашњи функционер ЈУЛ-а, не појављује у фабрици, нити разговара са запосленима и синдикалцима. 

Запослени су позвали Владу Србије да или поништи приватизацију “Крушик Акумулатора”, или дође на “свечано затварање” фабрике. 

Ту фирму је пре шест година, за 57 милиона динара, на тендеру купила Еуро Балкан корпорација, а нови власници су обавезе измиривали до истека рокова предвиђених купопродајним уговором. 

“Крушик Акумулатори” су на простору југоисточног Балкана једини произвођач челичних и никл-кадмијум акумулатора за железницу, војну индустрију и електропривреду, као и батерија за ручне радио станице, те рударских и других лампи.

 

Бета

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!