Здравље

Лубеница снижава притисак

Лубеница, освежавајуће поврће које због високог садржаја шећера често поистовећујемо са воћем, веома је здрава, посебно за рад бубрега. Још су фараони древног Египта уживали у њеном слатком укусу, а кроз векове узгајање лубенице проширило се на скоро читаву планету.

Лубеница у просеку садржи око шест одсто шећера и чак 92 одсто воде. Од храњивих материја садржи витамин Це, нешто мање витамина А и комплекса Бе витамина, као и минерале: калцијум, магнезијум, калијум, фосфор и гвожђе. Сочни црвени део плода је најслађи и најукуснији, док се ободни део – кора, розе или беле боје, обично баца.

Интересантно је, на пример, да се у кинеској кухињи ни кора не баца, већ се употребљава као и свако друго поврће у рецептима типа „пржи-мешај” уз маслиново уље, бели лук, љуте папричице, млади лук, шећер и рум.

У Јапану су пре неколико година почели са узгајањем „коцкастих” лубеница, што им је пошло за руком постављањем обичних сорти лубеница, док су мањег пречника, у провидне стаклене или акрилне коцке

Проучавањем је утврђено присуство амино-киселине цитрулина у лубеницама, одакле се обично ова амино-киселина и синтетише. Она стимулише ширење крвних судова, баш као и неки лекови попут вијагре, па се лубеница условно може категорисати и као афродизијак. Наравно, лубеница пре свега освежава на овим летњим температурама, а да би се постигао онај „други” ефекат, потребно је појести и више од килограма слатког плода.

Црвенило плода је добар индикатор о количини биљног пигмента ликопена који је поред парадајза, овде обилније присутан. Такође лубеница је одличан извор бета каротена и има благо диуретичко својство. Редовно конзумирање лубеница има улогу у снижавању високог крвног притиска.

Постоји више од 1.200 врста лубеница, које дају плод величине од пола килограма па све до оних „рекордних” плодова од 100 килограма.

У Јапану су пре неколико година почели са узгајањем „коцкастих” лубеница, што им је пошло за руком постављањем обичних сорти лубеница, док су мањег пречника, у провидне стаклене или акрилне коцке. Најчешће се сматра да је унутрашњост овог поврћа увек црвена, али постоје и сорте које су наранџасте, жуте, па и потпуно беле боје.

Аутор: Јасна Вујичић, нутрициониста
Политика.рс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!