Србија

На стотине хиљада без посла, а шљиве необране

Нема берача, односно сакупљача иако је на списку незапослeних у краљевачкој филијали тржишта рада тренутно 13.626, од којих 11.695 без квалификације или са трогодишњом, односно четворогодишњом средњом стручном спремом

Краљево – Посао није лак. Радно време је од јутра до сутона, шљиве се беру са гране или купе са земље. Берачима на мердевинама или на стаблима се плаћа до 2.500 динара, а онима који их сакупљају за петсто до хиљаду мање. Посла има и биће га још најмање месец дана. Међутим, највећа невоља за воћаре на подручју Краљева јесте како обезбедити довољан број таквих радника. Тако је у селима попут Буковице, Дедеваца, Ласца, Пекчанице, Роћевића…У планинском крају ситуација је још тежа, па остарели домаћини неће успети да оберу шљиве.

Нема берача, односно сакупљача иако је на списку незапослeних у краљевачкој филијали тржишта рада тренутно њих 13.626, од којих је 11.695 без квалификације или са трогодишњом, односно четворогодишњом средњом стручном спремом.

– Тешко обезбеђујемо кандидате и за преквалификацију, рецимо у текстилној области, где је тренутно потражња већа. Знате, углавном млађи бирају послове и тако ће бити све док је новца за џепарац од мама, тата, бака. Често се сусрећемо и са објашњењем да је лакше препродати два мобилна телефона него читав дан радити за две хиљаде. Тако је то, а ове установе се и не баве посредовањем у сезонским пословима као што је, рецимо, берба шљива – објашњава нам Владан Шекуларац, директор краљевачке филијале тржишта рада.

У Омладинској задрузи „Краљево“ слично објашњење добијамо и од директора Горана Жерађанина. – Баш јуче је један власник воћњака долазио и тражио такве раднике, али ми не бисмо могли ни десетак млађих да пронађемо. Друга је ситуација са пословима као што су презентери разних производа и услуга или у канцеларијама, угоститељству, трговини. Прошле године, рецимо, окупили смо групу од 55 радника за брање грожђа у вршачким виноградима чији је просек био 60 година. Ако тако буде и ове године, нећемо их слати. Но, поред незаинтересованости млађих за такве послове ни цена рада, и код тих воћара, није баш примамљива – истиче Жерађанин.

Слажу се власници воћњака да надница није „толико привлачна“ и били би вољни да цену повећају, али то, тврде, није могуће. Млади воћар Бранко Мајсторовић, из Дедеваца, објашњава нам да, примера ради, шљиве покупљене са земље иду у ракију која је око три стотине динара литар. Никад није била јефтинија и ето рачунице.

– Да није испоруке за Русију, и ми бисмо воћњаке напустили. Уберем око хиљаду гајбица шљиве и покупим око 50 казана. Помажу ми другови, рођаци, плаћам наднице. Тешко је са радном снагом. Иначе, на руско тржиште најпре је испоручивана „чачанска рана“ по цени од 120 динара, а онда „чачанска лепотица“ по 35 динара, па „чачанска најбоља“ 50, „стерлеј“ ће бити око 30, а после иду јабуке, крушке – објашњава нам Мајсторовић.

Један од највећих снабдевача руског тржишта разним воћем са овог подручја је Предраг Перишић из Буковице, који поседује 12 хектара воћњака и од других откупљује воће за своје купце у Русији.

– Највише се нашег воћа нађе на пијацама Москве и Санкт Петербурга. Ове године већ је испоручено тридесетак камиона по двадесет тона ране шљиве, биће још толико „стерлејке“, па јабуке, крушке. И, није проблем тржиште и потражња, само морамо улагати више рада и више одговорности у погледу квалитета – истиче Перишић који има двадесетак берача, међу којима је мало млађих људи.

——————————————————–

Далеко је авионом

Робу на руско тржиште краљевачки воћари шаљу друмским транспортом, а камион рецимо до Москве вози 20 тона и четврти дан је роба на пијаци. Тај превоз кошта 3.800 евра, а о карго транспорту, са недавно отвореног аеродрома у Лађевцима још не размишљају. И ко зна када ће, кажу. Такве понуде још нема, осим што су то политичари најављивали у предизборној кампањи.

 

Политика

Фото М. Дугалић

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!