Хроника

На захтев Андреја Вучића, АПР избрисала његово име из регистра где се водио као власник и директор фантомске фирме

* На захтев Андреја Вучића АПР је у понедељак избрисала његово име из регистра где се водио као власник и директор фирме Асомакум

Фирма Асомакум код које је Привредни суд прошле године донео правоснажну пресуду да јој је оснивачки акт ништав, све до понедељка је и према подацима Агенције за привредне регистре, имала и власника и законског заступника, а од понедељка ни једно ни друго.

Наиме, Андреј Вучић је у понедељак поднео захтев АПР-у да његово име буде избрисано из регистра података где се води као власник и законски заступник Асомакума, што је АПР истог дана и спровео. Данас се на месту где би требало да стоје ови подаци налазе две цртице. ^уди да то још одавно није урађено с обзиром да је још 27. јуна 2016. у регистар уписана пресуда Привредног суда у Београду којом “се утврђује да је апсолутно ништава и да не производи правно дејство Одлука о оснивању друштва Асомацум”.

На питање како ова фирма није брисана из регистра с обзиром да је оснивачки акт ништав, из АПР-а је стигао одговор “да пресуда Привредног суда не представља правни основ за брисање привредног субјекта Асомацум из Регистра, јер истом није утврђена ништавост регистрације оснивања, него апсолутна ништавост Одлуке о оснивању”, уз коментар да Закон о привредним друштвима регулише брисање привредних друштава из регистра.

Према члану 14 Закона о привредним друштвима “ако је привредно друштво регистровано, пресуду којом се утврђује ништавост оснивачког акта друштва суд по правноснажности доставља регистру привредних субјеката, ради покретања поступка принудне ликвидације друштва у складу са овим законом”.

Такође, према члану 546 истог закона чини се да је ово предузеће требало да буде принудно ликвидирано, јер једна од клаузула је и да се принудна ликвидација покреће ако “друштво не достави надлежном регистру годишње финансијске извештаје до краја пословне године за претходну пословну годину”, а према подацима АПР-а ова фирма нема финансијске извештаје ни за 2014. нити за 2015. и 2016. годину.

Ако ништавост оснивачког акта или недостављање финансијских извештаја нису били довољни за ликвидацију ове фирме, мада закон то налаже, онда би за 90 дана то дефинитивно морало да се деси. Наиме, то је регулисано још једном клаузулом по којој ако “друштво остане без законског заступника, а не региструје новог у року од три месеца од дана брисања законског заступника из регистра привредних субјеката” покреће се принудна ликвидација.

Да ли се ради о неажурности државних институција приликом примене закона на ову фантомску фирму, која је, према судској пресуди, 2010. године отворена фалсификовањем личних исправа Андреја Вучића, или је реч о нечему другом, главно она је и даље – активно привредно друштво.

Осим тога, пре само три недеље, односно 2. јула ове године, та фирма је отворила нови динарски рачун у Директној банци Крагујевац. Рачуни Асомацума су иначе већ три године у блокади за износ од 24,1 милион динара, судећи према подацима о принудној наплати са сајта Народне банке Србије.

На ово је пре два дана указао Зоран Живковић, председник Нове странке и посланик у Скупштини Србије који је Министарству финансија поставио посланичко питање ко је власник и директор предузећа Асомацум и ко је 2. јула отворио динарски рачун овог предузећа.

Ажурна Пореска управа

До прекјуче, Андреј Вучић се водио као директор Асомакума и у још једном регистру државних институција, регистру ПДВ обвезника Пореске управе, али од јуче такав податак више не постоји у овом регистру.

Ко је отворио рачун?

На интернет презентацији банке у којој је рачун отворен наводи се да је уз захтев за отварање рачуна предузећа, потребно приложити и решење о упису у регистар код надлежног органа (не старије од три месеца), докуменат надлежног органа који садржи порески идентификациони број (ПИБ), као и потписе лица овлашћених за заступање које је оверио надлежни орган и картон депонованих потписа лица овлашћених за располагање средствима са рачуна који је потписало лице овлашћено за заступање. У то време, на сајту АПР-а као законски заступник фирме и даље се водио Вучић. Неке банке за отварање рачуна траже и документацију којом се утврђује власничка структура предузећа.

Нерешени фалсификати

Асомакум је први пут доспео у јавност у октобру 2014. године, када је Зоран Живковић, председник Нове странке у Скупштини Србије, говорио да је та фирма у власништву Андреја Вучића. Тадашњи премијер Александар Вучић је ово демантовао тврдећи да је то предузеће отворено уз помоћ његове фалсификоване личне карте. МУП је после истраге ово потврдио, а пресуду је 2015. године донео Привредни суд. Истовремено, МУП је започео истрагу против 18 лица за злоупотребе и оснивање фантомских предузећа међу којима је био и Асомакум. Према речима тадашњег директора Пореске управе, инспектори су још 2011. године узели изјаву од Андреја Вучића, јер је утврђено да је Асомакум покушао превару са повраћајем ПДВ-а и да су утврдили да је фирма основана фалсификованим документима.

Данас

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!