Србија

НАТО марионета Дачић скрнави сећање на жртве бомбардовања

У недељу се навршава 14 година од почетка НАТО бомбардовања на Србију, а премијер Ивица Дачић поручио је да се нада да више нећемо морати да гинемо за Србију већ да живимо и радимо за њу.

Премијер је пожио венац на споменик на Стражевици, поводом НАТО бомбардовања 1999. године, када је током 79 дана убијено најмање 2.500, а рањено и повређено више од 12.500 људи.

Дачић је поручио да је 24. март дан када сви, без обзира на политичко опредељење треба да се сете оних који су дали животе за одбрану отаџбине са надом да у будућности више нико неће морати да гине за Србију.

“Надам се да више нећемо морати да гинемо за Србију већ да живимо и радимо за њу, да свако улаже највише што може”, поручио је Дачић.

Премијер је нагласио да времена нису лака и да проблеми који су постојали пре 14 и 20 година и даље су исти.

АГРЕСИЈА НАТО бомбардовање Србију започело је 24. марта 1999, а последњи напад извршен је 10. јуна, у 13.15 сати, недалеко од Косовске Каменице. Погинуло је, или нестало, 1.008 припадника војске и полиције, од којих је 659 припадника војске, а 349 припадника полиције. Теже и лакше рањено око 6.000 цивила, међу њима 2.700 деце. Укупна материјална штета процењена је на више десетина милијарди долара. Ратни губици НАТО у људству и техници никада нису обелодањени.
Поред премијера, венце је положио и председник Скупштине града Александар Антић, чланови породица погинулих припадника војске, делегација Војске Србије, као и делегације Удружења бораца 1991 – 1999, борачких организација и Друштва за неговање традиције ослободилачких ратова 1912-1918, директори основних и средњих школа…

И градоначелник Београда Драган Ђилас положио је венац и одао пошту погинулим радницима РТС-а код Спомен обележја “Зашто”, и истакао да и данас, 14 година касније, може да се постави питање зашто је Србија бомбардована.

“И данас, 14 година касније, можемо поставити питање зашто су толики људи изгинули и да само још једном покажемо жаљење због тога и да саосећамо у боли свих оних који су своје најмилије изгубили у то сулудом рату са поруком да нам се то никад не деси”, рекао је Ђилас.

Венце су положиле и породице погинулих, а Мирослав Медић, чији је брат погинуо приликом бомбардовања РТС-а, поручио је да нико није могао да зна шта ће се десити 23. априла, када је бомбардована зграда РТС-а.

“Многи од њих су долазили на посао сваког дана са жељом да своје обавезе испуне како треба и професионално. Неки други, који су били задуже ни да своје обавезе исто тако ураде професионално, нису то обавили како треба и дошло је до рушења зграде и погибије 16 људи”, рекао је Медић.

Полагањем венаца на спомен обележја у Нишу, почасном паљбом и поменом, одата је пошта жртвама бомбардовања НАТО, у којем је погинуло 56 Нишлија, а више од 200 је рањено.

Венце су на спомен обележја положиле делегације града, Војске Србије, полиције, Нишавског управног округа, делегације организација и удружења за неговање традиција ослободилачких ратова, као и родбина погинулих и пријатељи.

Помен жртвама бомбардовања служили су свештеници нишке епархије. Сирене које су означавале долазак авиона НАТО огласиле су се, почев од 24. марта, па до краја ваздушне кампање, укупно 129 пута, а Нишлије су у склоништима провеле 52 дана, пет сати и 14 минута, колико је град био под ваздушном опасношћу, што је око 70 одсто укупног времена.

Ниш је гађан из ваздуха, за 78 дана бомбардовања, 40 пута, 28 пута ноћу и 12 пута дању. Срушено је око 120 објеката, а преко 3.400 стамбених, пословних и војних објеката је оштећено.

На град су током ваздушне кампање испаљена 324 разорна пројектила: 161 авио-бомба, 36 контејнера касетних бомби, 71 крстарећа ракета и 8 графитних пројектила.

Само 7. маја 1999. године од касетних бомби погинуло је 15 Нишлија, а више десетина било је рањено.Гађана је Градска пијаца, кварт поред зграде Универзитета у Нишу, Клинички центар са околином и Чаир.

И крај споменика “Узнесење” у центру Крагујевца положени су венци и цвеће у знак сећања на жртве НАТО бомбардовања.

Венце и цвеће положили су чланови Удружења ратних ветерана, инвалида и породица погинулих бораца од 1991. до 1999. године, а сат времена касније пошту жртвама бомбардовања одао је, у име локалне самоуправе, помоћник градоначелника Крагујевца за област управљања пројектима и локални економски развој Младен Филиповић.

Током 11 седмица колико су трајали ваздушни напади на СРЈ, Крагујевац је бомбардован 11 пута. У тим нападима није било жртава, али је око 200 грађана задобило лакше и тешке повреде, а индустрија практично уништена.

Огромну материјалну штету и највеће разарање претрпеле су фабрике из тадашњег холдинга “Застава”, међу којима “Застава аутомобили”, “Застава Ковачница” и друге, јер су НАТО снаге разрушиле око 160.000 квадратних метара производних површина.

Прве вечери НАТО бомбардовања СРЈ, погођена је касарна “Милан Благојевић” у Шумарицама, а од тог напада оштећења су претрпели и спомен-музеј “21.октобар” и Историјски архив Шумадије.

У Чачку су представници локалне самоуправе, војске и полиције положили су венце на спомен обележје жртвама НАТО бомбардовања.

Бомбардовање Чачка почело је 28. марта 1999. године и за време акција НАТО на тај град бачено је укупно 84 пројектила, од којих 52 на фабрику “Слобода”.

ВУЧИЋ: НЕ ЗАБОРАВИТИ ЖРТВЕ

Оно што су припадници Ратног ваздухопловства и противваздушне одбране (РВ и ПВО) урадили за Србији током НАТО агресије нико никада нити може нити сме да заборави, а њихова жртва није била узалудна, поручио је министар одбране Александар Вучић. Он је, после полагања венца на споменик страдалим припадницима РВ и ПВО у Земуну, истакао да су ваздухопловци показали шта Србија свима треба да значи и “како морамо да се према њој понашамо у будућности”.

“Данас је време да се сетимо оних који су били најхрабрији у одбрани од НАТО агресије, који су, не марећи за своје животе, штитили Србију, показали да им је Србија преча од свега”, рекао је Вучић.

Поред Вучића, венце на споменик страдалим припадницима РВ и ПВО у Земуну положиле су и делегације тог рода Војске Србије, некадашњи команданти и саборци, као и породице.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!