Здравље

Научници: Уместо природне говедине, људи ће јести месо узгојено у лабораторији

Први „лабораторијски хамбургер“ само је годину дана далеко од послуживања, тврде научници, а преноси „Дејли мејл“. Говедина узгојена из матичних ћелија могла би да отвори пут исхрани месом без клања животиња.

Холандски научници предвиђају да ће у наредним деценијама светска популација расти тако брзо да неће бити довољно стоке да се сви прехране. Као резултат тога, лабораторијски узгојено месо могло би постати уобичајено.
Научници тренутно развијају хамбургер који ће бити узгојен из 10.000 матичних ћелија телета, које се онда остављају да се мултиплицирају више од милијарду пута како би се произвело мишићно ткиво слично говедини. Овај производ назван је „ин витро“ месо.
Марк Пост, професор психологије на универзитету Мастрихт у Холандији, који стоји иза овог пројекта, рекао је да „не види начин на који се можемо поуздати у стоку у наредним деценијама“, тако да ће овај хибридни хамбургер бити „једина опција“.
„Желимо да докажемо свету да можемо да направимо производ из овог процеса. Зато нам је потребна храбра особа које жели да прва проба ово месо. Ако се нико не буде пријавио, онда бих могао ја“, нагласио је професор.
Он је за „Амерички научни магазине“ изјавио да ће први хамбургер од овог меса бити направљен у наредних 12 месеци.

Иначе, у 2009. години научници са универзитета у Мастрихту узгојили су комаде свињетине користећи исту методу. Они су признали и да производ није изгледао примамљив за јело, јер је био сиве боје и текстуре сличне лигњи.

Такође, рибљи филети узгојени су у лабораторији у Њујорку коришћењем мишићних ћелија златне рибице. Иако првобитни резултати нису били тако укусни као право месо, научници су убеђени да ће се људи навићи, јер неће имати избора.
„Када једемо хамбургер, не размишљамо о томе да заправо једемо мртву краву, а када су људи већ тако удаљени производње хране коју једу, није их тешко замислити како прихватају лабораторијски узгојено месо“, нагласили су научници.
Очекује се да ће се конзумација меса удвостручити до 2050. године, како се светска популација буде повећавала.
Холадија је тренутно водећа у свету у производњи лабораторијског меса, јер је тамошња влада уложила 1,7 милиона евра у ово истраживање. Научници верују да је ова врста меса „први корак ка решавању проблема глади у свету“.

{Алтернативне вести }

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!