Економија

НБС нема новца да уплати у буџет

Народна банка Србије (НБС) саопштила је да није у 2013. имала вишкова новца који би уплатила у државни буџет.

“И поред рационализације пратећих трошкова, по финансијском резултату за 2013. није било вишкова који би били уплаћени у буџет”, пише у одговору који је НБС доставила агенцији Бета на питање зашто централа банка ове године неће уплатити ни динар добити у буџет.

У буџету Србије за 2014. годину су били планирани приходи од три милијарде динара по основу уплате добити НБС. Прошле године је НБС уплатила у буџет 2,97 милијарди динара од добити остварене у 2012. години.

Централна банка Србије је истакла да је у 2013. НБС први пут била у обавези да уплати порез на добит правних лица за недобитне организације, што је утицало на финансијски резултат.

“Смањењу трошкова Народне банке Србије у наредном периоду ће, по основу повећање отпорности домаће економије на екстерне шокове, допринети и реализација мера фискалне консолидације и структурних реформи. Уверени смо да досадашњи резултати оправдавају трошкове јер су учинили непотребним издатке које би имали привреда, становништво и држава да они нису остварени”, наводи се у саопштењу НБС.

Наглашава се да НБС има законску обавезу да обезбеђује монетарну и финансијску стабилност у земљи, што је у 2013. успешно и остварено и да финансијски резултат који је остварила ни на који начин не представља оптерећење за пореске обвезнике у Србији.

“Због општих економских околности цена постизања тих резултата била је већа, што це показало и на примеру многих других централних банака, чак и у неким економски много развијенијим државама”, пише у одговору НБС.

Централна банка је подсетила да по својој основној функцији није профитна установа и да су све мере које је предузимала у прошлој години имале за циљ да остваре одржив резултат уз што мање трошкове.

“Током 2013. одржана је стабилност динара уз минимално присуство НБС на девизном тржишту и то тако да смо по овом основу повећали девизне резерве за 180 милиона евра, а резерве у злату су увећане за готово тону, односно четири милијарде динара”, наводи се.

Централна банка Србије је навела и да је у току изборне 2012. потрошено више од 1,3 милијарде евра девизних резерви на одбрану курса, а да је динар ипак ослабио за осам одсто.

“Ради обезбеђења финансијске стабилности, током 2013. НБС је деловала максимално обазриво, водећи рачуна да мере дају трајне резултате уз минималне трошкове. Инфлација је смањена са 12,2 одсто у јануару на 2,2 одсто у децембру 2013, а очувана је и финансијска стабилност”, навела је НБС.

Додаје се и да је остваривање основних функција централне банке захтевало веће трошкове по основу повлачења знатних вишкова динарске ликвидности, а финансијски су се неповољно одразили и ниски приноси на сигурна улагања на међународном финансијском тржишту.

“Показали смо да је одржање стабилности могуће постићи и са мањим трошковима – ако се мере боље промисле и координирају. Наравно, у овом правцу тражимо и могућности за даља унапређења. То би, поред стабилних предуслова пословања, штедње и инвестирања, допринело даљем реалном смањењу трошкова код свих економских субјеката, што је од општег интереса”, додаје се у одговору НБС.

Бета

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

  1. Potrošila gospođa na plate i donacije partijskim drugovima. Njoj plata od pola miliona dinara, a meni smanjenje penzije za 15,78%. Hvala im na brizi za nas penzionere, žele da nas se što pre reše i da pomremo ali se nadam da ću uz pomoć boga i podignutu deviznu štednju /smanjiće se devizne rezerve sa kojima se hvale/ dočekati da im vidim kraj i poraz ove lopovske politike.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!