Економија

Нови порез на имовину довешће до губитка десетина хиљада радних места!

Београд — Директор Уније послодаваца Драгољуб Рајић каже да ће нови начин обрачуна пореза на имовину довести до отпуштања десетине хиљада радника и затварања фирми.

Рајић је агенцији Бета казао да су пре две недеље привредницима почела да пристижу решења о порезу на имовину, где су износи до 11 пута већи него до сада.

Према његовим речима, по новом Закону о порезу на имовину, који је ступио на снагу почетком ове године, локалне самоуправе су одлучиле да порез на имовину буде већи од четири до 11 пута. Привредницима у Београду, како је рекао Рајић, обрачунат је порез на имовину који је већи 10 пута него прошле године, у Ваљеву 4,5 пута, а у Новом Саду око 10 пута. 

Износ пореза се одређује тако што се законом дефинисана стопа од 0,4 одсто помножи са процењеном вредношћу имовине. 

“По закону постоје максималне стопе до којих може да иде порез, и око 90 одсто локалних самоуправа је искористило право да то буде 0,4 одсто тржишне вредности годишње, што је максимална стопа која постоји у закону”, рекао је Рајић. 

Он је објаснио да је проблем што процену вредности имовине ради Пореска управа, која је за обрачун пореза у 2014. години вредност имовине увећала од 30 до 100 одсто у односу на ону цену по којој се реално непокретности продају. 

“Све је препуштено локалним самоуправама, а нису дати никакви критеријуми на нивоу Републике”, истакао је Рајић и додао да ће Унија послодаваца инсистирати на састанку са министром финансија и тражити да се пропишу ти критеријуми. 

Рајић је навео да је Унија послодаваца пре четири месеца тражила од Министарства финансија да промени закон о порезу, указујући на његову штетност за привреду, али да није добила одговор. Он је рекао да би нови прописи о наплати пореза на имовину могли довести до гашења великог броја фирми, наводећи да 85 одсто компанија у Србији има годишње приходе мање од 50 милиона динара, а 90 одсто компанија до седам милиона динара. 

“Ово што се сада ради је задирање у приватну имовину, отимање приватне имовине, а многе фирме које не могу да плате порез ће почети да послују са губитком, а то ће се код многих директно одразити на број запослених”, казао је Рајић. 

Он је указао да ако се “овако буде наставило”, Србија ће се вратити у економију деведесетих, када је 75 одсто економије било у сивој зони, наводећи да је већ сада у неким деловима Србије заступљеност сиве економије 50 одсто, у већим градовима до 30 одсто, али да је тај тренд стално растући. 

Рајић је казао да фирме немају више од чега да штеде, и да постоје други начини да држава и локалне самоуправе стабилизују своје приходе. 

Он је оценио да све што ће локалне самоуправе и држава узети од привредника кроз порез на имовину, држава ће осетити кроз смањене приливе од пореза на додату вредност (ПДВ) и од пореза на зараде. 

Како је навео, у Београду, Новом Саду, Ваљеву и Чачку се привредници организују да следеће недеље симболично на сат времена затворе радње, након чега ће одлучити хоће ли ићи у Београд и блокирати улице.

 

Бета

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!