Србија

Нови живот Официрског дома

Ниш – Зграда Официрског дома, једно од најлепших здања у Нишу, позната највише по догађајима из богате  српске историје, али и као некадашњи центар културног живота града на Нишави, коначно ће бити реконструисана. Након дугогодишњег преговарања завршен је пројекат и обезбеђена средства за обнову објекта на Нишавском кеју који ће до пролећа наредне године добити  и модерне садржаје, рекао је за „Политику” Бранислав Јовановић, извршни директор Дирекције за изградњу града Ниша.

– Овим пројектом планирано је да се реконструише  1.500 квадратних метара веома атрактивног простора у којем ће бити једна конгресна, вишенаменска дворана са 400 места, као и две мање сале. Посетиоцима и организаторима културних манифестација биће на располагању око 650 места за концерте, позоришне или биоскопске представе, семинаре и стручне  скупове. Овакав простор, иако се годинама заговара изградња конгресног центра у Нишу, град није имао. У наредних шест месеци у реконструкцију Официрског дома уложиће се 1,2 милиона евра. Град и Министарство за локалну самоуправу и регионални развој финансираће обнову  објекта са по 70 милиона динара – рекао нам је Јовановић.

Официрски дом је од средине седамдесетих година прошлог века под заштитом државе као објекат и споменик културе од посебног значаја. Саграђен је само десетак година после ослобођења Ниша од Турака. У њему је најпре била кафана „Булевар”, коју је 1903. године откупила војна команда града и у њему основала Дом војних старешина, официра и подофицира. Као Официрски дом у функцији је био све до почетка Другог светског рата, 1941. године.

У међувремену је био и место најзначајнијих политичких и скупштинских догађаја Србије. У њему је 6. маја 1915. одржан Југословенски конгрес социјалиста, којем је председавао књижевник Иво Ћипико. На том конгресу усвојена је Нишка декларација, са основним циљем уједињења балканских народа у борби за ослобођење и стварање заједничке државе Срба, Хрвата и Словенаца. У тада усвојеној декларацији изражен је одлучан став против Лондонског уговора којим се Италији уступа део јадранске обале.

У Официрском дому у Нишу од 27. јула до 15. октобра 1915. непрестано је заседала ратна скупштина Србије.

Од почетка седамдесетих година прошлог века па све до пре десетак година ту је био Дом младих. Више од 25 година без прекида сваког лета био је фестивалски центар Нишких филмских сусрета. Када је угашена Омладинска установа „Јосип Колумбо”, објекат је напуштен и нико о њему није водио рачуна, па је руиниран.

У последњих седам година стално је тражено решење да се вредно здање обнови и добије нову намену. Било је чак и договора са амбасадом Руске Федерације у Србији да се ту лоцира Руски културни центар, али се од тога одустало. Иницијативу да објекат остане граду и да се Официрски дом реконструише покренуо је Миле Илић, председник Скупштине града у претходном, али и новом мандату. Његова првобитна идеја била је да у већем делу објекта буде стална музејска поставка нишког Народног музеја, а да се на осталом простору уреде и други културни садржаји. Реконструкцијом, која ће почети првих дана 2013. године, у којој ће Ниш бити и домаћин централне свечаности прославе 1.700 година од доношења Миланског едикта, најзначајнијег документа у историји хришћанства, Официрски дом поново ће постати центар свих културних збивања у Нишу.

 
Тома Тодоровић
Фото Т. Тодоровић
Политика

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!