Политика

Од академика до чобана

Демократска странка је с недавним страначким изборима, остала без свог главног одличија есенције српске памети, чији је расадник била на политичкој сцени више од две и по деценије. Некада странка, коју су основали доктори и академици попут Драгољуба Мићуновића, Николе Милошевића, Љубе Тадића, Владете Јанковића, па бившег председника и премијера Војислава Коштунице и Зорана Ђинђића, као и великог књижевног пера Борислава Пекића, сада је, како је рекао доскорашњи лидер Бојан Пајтић, “партија коју ће водити Шуле, Кена и Балша”.

– Од првог председника Мићуновића, партију су водили образованији, рафиниранији и у професионално утемељенији – указао је Пајтић како је нестао и ореол те вишедеценијске предности у односу на остале странке.

На истом фону је био и део чланства жуто-плавог табора који је подсмешљиво на друштвеним мрежама приметио да је у лидерској трци доктора наука (др Бојан Пајтић, др Зоран Лутовац и др Србољуба Антића) победио “др Аган Шутановац”.

Куд више да се цепају

С окончањем страначких избора настављена је пракса одласка лојалних бившем лидеру, па се наметнуло и питање новог раскола у ДС-у.

– Шта да се цепа када су на историјски најмањој могућој мери и када је више оних који су стварали ДС, ван странке него у њој – каже Миливојевић, додајући да су с губитком власти многи већ прелетели у друге партије.

Нови шеф демократа, шести од оснивања странке 1990, а већ трећи од 2012, само је потврдио колико ДС лута у тражењу за формулом опстанка у политичком животу. То срозавање интелектуалног капацитета ће, према речима истраживача јавног мнења Мирослава Шутића, скупо коштати ДС.

– Показује се да се пар година уназад мењају само лица, а нема ничег новог у програмском смислу и јаснијој оријентацији. На чело ДС дошао је пре две године Пајтић који нема нарочиту харизму и није био јака фигура. Сада и Шутановац који је присутнији у медијима, али је одувек био човек из другог партијског ешалона. Чланство ће га тешко прихватати као кровног човека, односно као човека који је изашао из шињела Бориса Тадића, свог кума – објашњава Шутић за наш лист.

– Нисам дошао да угасим светло у ДС-у, већ да га упалим – поручио је после победе Шутановац, који је пре пар година био у жижи јавности због афере око куповине дела парцеле у елитном делу Београда.

То земљиште, уписано као пашњак прве класе, платио је 1,5 милиона евра да би градио луксузну стамбено-пословну зграду.

Помало иронично неки од дугогодишњих чланова партије су приметили да једино добро што су у врх ДС стигли “момци из краја” са београдске Звездаре, који би и једини могли да се супротставе бахатости напредњака. Шутановчев тим, према оцени аналитичара Цвијетина Миливојевића, јесу људи са мање скрупула од досадашњих у врху ДС, што би се могло тумачити да су избори изродили у врху једну врсту пандана СНС-у.

– Има истине у томе да новоизабрани врх ДС може на мегдан Александру Вучићу који се окружио бахатошћу, чак и неким бившим ДС-овцима који му служе за специјалне задатке – појашњава Миливојевић за “Вести”.

Касно је за ламентирање над судбином ДС, мишљења је један од староседелаца у ДС-у, блиски сарадник Ђинђића Милисав Петковић, кога је политичке каријере коштала изјава после победе Бориса Тадића на партијским изборима 2004. да су ДС преузели “београдски манекени”. Оформио је фракцију “Изворна демократија” која делује и данас у оквиру ДС.

Победа као “државни пројекат”

Присталице Драгана Шутановца ликују због тријумфа којим је нови лидер узвратио ударац Бојану Пајтићу, пошто га је Пајтић уочи априлских парламентарних избора ставио на 28. место изборне листе ДС и тако га спречио да поново буде републички посланик. Међу противницима кружи спекулација да је победа Шутановца “државни пројекат”, пошто је кажу, познато да је он у више него добрим односима са бившим функционером ДС-а Гораном Весићем, са менаџером Града Београда који је “прелетео у владајуће напредњачко јато”.

– Иако тај систем непосредних избора лидера није функционисао како треба, и нема човека унутар странке који није разочаран, добили смо председника. Наша продавница сада нуди ту робу, па свако може да потражи нешто у другој ако му се не свиђа – појашњава за “Вести”, један од последњих мохиканаца изворног ДС-а.

Указује и да је Шутановац за разлику од неких фотељаша, у кампањи прошпартао Србијом уздуж и попреко да би сакупио гласове.

– С функцијом је преузео и све проблеме. Није лако у овом тренутку водити странку са 2,5 милиона евра дуга – закључио је Петковић.

Хроника суноврата

Колико год се цепао, ДС је остајао на ногама да би суноврат почео са ђурђевданским изборима 2012. Мада су странку две деценије раније напустили су је академици Никола Милошевић и Коста Чавошки и основали Српску либералну странку, па др Војислав Коштуница ДСС и др Владан Батић демохришћане, одласци су били само привремени ударац. Партија је четири године од оснивања за шефа добила младог и амбициозног доктора филозофских наука, немачког ђака Зорана Ђинђића који је странку водио непуну деценију све до трагичног атентата 2003. држећи се њеног профила партије образованих и професионално јаких људи. Победа Бориса Тадића 2004. на изборима у ДС-у и повратак првог лидера Мићуновића у старо јато тада опозиционом ДС-у даје нова крила. Тадић побеђује и на председничким изборима, потом и на парламентарним 2007. ДС напушта Чедомир Јовановић и формира Либерално-демократску партију. Отишао је и глумац Бранислав Лечић и основао Моју Србију, да би се на крилима победе Шутановца вратио у врх ДС-а.

Пад ДС креће с ђурђевданском победом напредњака пре четири године на парламентарним и председничким изборима. Тадић је тада морао да препусти партијско кормило београдском градоначелнику Драгану Ђиласу, а ударац који му је задат узвраћа напуштањем ДС и формирањем Социјалдемократске странке. Одлази и Захарије Трнавчевић који оснива Богату Србију, а један од најближих Ђинђићевих сарадника Зоран Живковић враћа чланску карту и формира Нову странку. Потпредседник ДС Душан Петровић такође повлачи део чланства у странку Заједно за Србију. Ослабљени ДС 2014. осваја свега 19 посланичких мандата и поново иде на партијске изборе на којима је Пајтић потукао Ђиласа. ДС са Пајтићем на априлским изборима осваја још три посланика мање.

Д. Декић – Вести

фото: Н.Ђоковић

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!